29 квітня о 18:00Вебінар: Використання технології «перевернутий клас» на уроках хімії

Презентація "Організація спадкового матеріалу еукаріотичної клітини та його реалізація"

Про матеріал
матеріал містить інформацію про склад геному, його властивості.Геном— сукупність спадкової інформації у клітинах організму певного виду. Геном поєднує основні компоненти, якими є гени та нефункціональні послідовності ДНК. Розглянуто питання транскрипції, її етапи. Геном еукаріотів відрізняється особливостями організації функціональної й нефункціональної частин, серед яких виокремимо збільшення розмірів, наявність мозаїчної структури, надлишковість та ускладнення регуляторних послідовностей.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Організація спадкового матеріалу еукаріотичної клітини та його реалізація

Номер слайду 2

Центральна догма молекулярної біології  загальне правило передачі генетичної інформації в живих організмах, сформульоване Френсісом Кріком в 1958році і переформульоване для приведення у відповідність з накопиченими на той час даними в 1970 році. Центральна догма молекулярної біології постулює, що потік інформації в живих організмах може відбуватися між нуклеїновими кислотами та від нуклеїнових кислот до білків, але не може проходити від білків до нуклеїнових кислот.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Транскрипція процес синтезу РНК з використанням ДНК як матриці, що відбувається у всіх живих клітинах, іншими словами, це перенесення генетичної інформації з ДНК на РНК.

Номер слайду 5

Етапи транскрипціїТранскрипція ділиться на преініціацію,  ініціацію, промоторне очищення,  елонгацію та термінацію. Ділянка ДНК, на якій відбувається синтез РНК носить назву — транскриптон.

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Транскрипція в еукаріотів, або синтез молекул РНК, є першим етапом реалізації генетичної інформації. У результаті цього процесу утворюється молекула РНК, яка є копією однієї з ниток ДНК. В еукаріотів транскрипція відбувається за допомогою трьох РНК-полімераз, які впізнають власні промотори і транскрибують різні гени.

Номер слайду 8

На етапі ініціації трансляції рибосома та ініціаторна т. РНК повинні впізнати на м. РНК старт-кодон (АУГ). Зрозуміло, що будь-яка еукаріотична м. РНК містить велику кількість триплетів АУГ, з яких тільки один має бути ініціюючим. Пошук саме старт-кодону відбувається за допомогою процесу своєрідного «сканування» м. РНК: мала субодиниця рибосоми сідає на м. РНК і рухається в напрямку до 3'-кінця, доки не натрапить на старт-кодон.

Номер слайду 9

Під час елонгації РНК-полімераза пересувається вздовж молекули ДНК, здійснюючи матричний синтез РНК. Термінація транскрипції, як й ініціація, також потребує специфічних ділянок ДНК (термінаторів), які розташовані на певній відстані за кодуючою послідовністю гена. Так, під час транскрипції білкових генів інша РНК-полімераза продовжує синтез після проходження термінатора. Водночас спеціальні ферменти розрізають РНК, а синтезована молекула РНК (про. РНК) звільняється від РНК-полімерази і може використовуватися в подальших процесах. Схема, яка ілюструє процес термінації транскрипції. Після проходження термінатора (1) спеціальні ферменти розрізають РНК (2). РНК-полімераза деякий час продовжує синтез РНК (3), а потім від’єднується від матриці (4)

Номер слайду 10

Дозрівання РНКМолекула про. РНК, яка утворюється під час транскрипції, непридатна для виконання відповідних функцій. Для набуття функціональності вона підлягає дозріванню — процесингу. Розглянемо процес дозрівання РНК на прикладі м. РНК. Для перетворення попередника пре-м. РНК на зрілу функціональну молекулу м. РНК вона повинна пройти низку модифікацій.

Номер слайду 11

Виділяють три основні етапи процесингу м. РНК: модифікація 5'-кінця пре-м. РНК (кепування), усування інтронів та зшивання екзонів (сплайсинг), а також модифікація 3'-кінця за рахунок приєднання хвоста з аденілових нуклеотидів. 5'- та 3'-кінці визначають орієнтацію ланцюгів молекул нуклеїнових кислот. Вона залежить від розташування певних атомів Карбону в молекулі пентози — рибози або дезоксирибози (пригадайте, їх п’ять і вони відповідно позначені, як 1', 2', 3', 4', 5').

Номер слайду 12

Основні етапи дозрівання м. РНК

Номер слайду 13

Кепування полягає в приєднанні модифікованого нуклеотиду до 5'-кінця пре-м. РНК. Утворюється структура, яку називають кепом (від англ. cap — шапка). Він захищає м. РНК від руйнування ферментами, які розщеплюють фосфодиетерний зв’язок, від’єднуючи по одному нуклеотиду з 5'-кінця нуклеїнової кислоти, бере участь в транспорті м. РНК у цитоплазму та відіграє важливу роль в ініціації синтезу білка. Сам процес кепування відбувається за допомогою специфічних ферментів одразу після початку транскрипції.

Номер слайду 14

Сплайсинг перебігає за допомогою спеціального комплексу білків і малих ядерних РНК (мя. РНК), що формується на молекулі пре-м. РНК і має назву сплайсосома. Каталітична активність сплайсосоми залежить не від білків, а від молекул РНК, які діють як ферменти (рибозими). Роль сплайсосоми під час вирізання інтрону і з’єднання екзонів. На малюнку в складі сплайсосоми показано тільки малі ядерні РНК (мя. РНК)

Номер слайду 15

Більшість еукаріотичних м. РНК на 3'-кінці мають приєднаний хвіст (полі-А), що містить до 250 аденілових нуклеотидів. Цю модифікацію називають поліаденилюванням. «Хвіст» з аденілових нуклеотидів захищає м. РНК від руйнування (ферментами, які відщеплюють по одному нуклеотиду з 3'-кінця нуклеїнової кислоти) та відіграє важливу роль в ініціації трансляції.

Номер слайду 16

Усі етапи дозрівання пре-м. РНК відбуваються в ядрі. Після проходження всіх етапів дозрівання м. РНК може бути задіяна в подальшому синтезі білка.  Схематичне зображення дозрілої м. РНК. Відкрита рамка зчитування — це послідовність триплетів у м. РНК (від старт-кордону АУГ до стоп-кордону), які здатні кодувати білок. ДНТ (ділянки, що не транслюються) — послідовності м. РНК з обох боків від відкритої рамки зчитування; білок вони не кодують

Номер слайду 17

https://history.vn.ua/pidruchniki/ostapchenko-biology-and-ecology-10-class-2018-standard-level/30.php

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
 1. Трофімова Тетяна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Можега Валентина Володимирівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Кудлай Наталія Олександрівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
27 лютого 2019
Переглядів
5098
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку