Презентація " Людина" О.Кобилянської.
Презентація " Людина" О.Кобилянської.
Презентація " Людина" О.Кобилянської.
історія написання
У 1887 р. з’являється твір«Вона вийшла заміж»,
Присвячено Наталії Кобринській( відома у Галичині письменниця, громадський діяч, ініціатор
створення Товариства руських жінок, яке розгорнуло широкий феміністичний рух.) У 1891 р. в селі Димка на Буковині Ольга Кобилянська пише повість «Людина», досконало перероблену редакцію оповідання «Вона вийшла заміж».
У 1894 р. повість вийшла в журналі «Зоря».
Кобилянська Ольга
ЛЮДИНА
Аналіз повісті
Жанр: повість.
Тема: зображення життя освіченої бідної жінки в провінційному містечку.Усі доводять Олені, що жінка має бути тільки придатком і прикрасою чоловіка.
Ідея: створити умови та змінити лад, щоб кожна людина, особливо жінка, змогла відчути себе справді людиною і знайти своє місце в житті.
Твір багатий на діалоги, які часто переростають у монологи, де герої висловлюють свої погляди на проблему жіночої емансипації.
Один із теплих діалогів — прощальна бесіда закоханих Олени і Стефана.
Зворушлива і лірична мова закоханих Стефана і Олени («серденько», «голубко», «рибчино», «любко», «любчику»).
характеристика образів
Олена Ляуфлер — головна героїня. Це тип нової жінки, внутрішньо багатої, інтелігентної, гордої, спроможної на виклик суспільству. Олена намагається довести, що вона — людина, цілісна особистість, яка має право на свободу і щастя. Олена довго опирається намаганню мiщанського середовища звести її до звичайного на той час для жiнки становища безсловесної рабинi.
Епамінондас Ляуфлер — лісовий радник, духовно убога людина, у ставленні до рідних деспотичний, позбавленний людських і родинних почуттів. Мав пияцтво, що і призвело до його деградації. Виховання дітей радник цілком поклав на дружину.
Після втрати становища став безпорадним і нікчемним, перекладаючи на плечі Олени всі турботи про забезпечення сім’ї. Проте до рідних залишається деспотичним. Ось як він примушує доньку вийти заміж за нелюба:
«Ти, однак, мусиш, коли я кажу! В останній хвилині пізнаєш ти ще, бо батько — голова родини, що його воля — воля всіх!»
Пані Радникова — пихата й обмежена. Вона переконана, що кожна “добре вихована” панночка повинна розумітися насамперед на господарських роботах, бути покірною дружиною і служницею своєму чоловікові. Пані радникова ненавидить книги і бачить ганьбу в тому, що її донька «розвивала нежіночі, безбожні погляди та говорила про якусь рівноправність між мужчиною і жінкою!!!»
Після смерті сина пані радникова зломилась, віддалась на волю обставин, а пізніше — Олени, яка взяла на себе господарство й утримання сім’ї. Пані радникова мала презирство до нижчих соціальним станом.
Герман-Євген-Сидор (молодий Ляуфлер) — легковажний, розбещений гультяй, спустошений морально і фізично. Він далекий від думки про навчання, впевнений, що народжений для привілеїв. Закінчує життя самогубством, бо дівчина відмовила йому.
Стефан Лієвич — його образ в повісті епізодичний, але за своїм ідейним значенням дорівнює образові Олени. Студент-медик Стефан Лієвич підтримував погляди Олени.
Людина, здатна сказати будь-кому правду у вічі, вірить у світлий ідеал, навчається, щоб бути корисним суспільству. Аналіз суспільного становища жінки, критика міщанського середовища, намагання пробудити жіноцтво і вселити віру в краще майбутнє робить образ Лієвича змістовним і цікавим.
Фельс — заможний лісничий, добрий господар, його поважають на службі, сильний і гордий чоловік. Він щирий у своїх почуттях до Олени, лагідний і уважний.
Ірина та Геня – сестри Олени;
Маргарета – стара вчителька музики, подруга Олени.