Презентація: "Природні небезпеки"

Про матеріал
Презентація з дисципліни "Безпека життєдіяльності" має на меті ознайомити здобувачів освіти з природними небезпеками.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Природні загрози, характер їхніх проявів та дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки. Викладач Харлан Н. П.

Номер слайду 2

План1. Класифікація небезпечних природних процесів та явищ.2. Характеристика та наслідки дії природних загроз:2.1 Геологічно небезпечні явища.2.2 Метеорологічні небезпечні явища.2.3 Гідрологічні небезпечні явища.2.4 Природні пожежі.2.5 Біологічні небезпеки.3. Природні небезпеки внаслідок забруднення довкілля.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Класифікація небезпечних природних процесів та явищ.

Номер слайду 5

Класифікація небезпечних природних процесів та явищ. Серед небезпечних природних процесів та явищ в Україні найчастіше трапляються:

Номер слайду 6

Класифікація небезпечних природних процесів та явищ. Загрози природного середовища (довкілля) можна поділити на дві групи:- загрози природного походження (стихійні лиха);- загрози від техногенного забруднення довкілля. Найвищий ступінь небезпеки складається під час виникнення надзвичайної ситуації (НС). Надзвичайними ситуаціями природного характеру є: небезпечні геологічні, метеорологічні, гідрологічні морські та прісноводні явища, деградація ґрунтів чи надр, природні пожежі, зміна стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність людей, сільськогосподарських тварин, масове ураження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками, зміна стану водних ресурсів та біосфери тощо.

Номер слайду 7

Характеристика та наслідки дії природних загроз. Землетруси – це підземні поштовхи та коливання земної поверхні, що виникають у результаті раптових зміщень і розривів у земній корі або верхній частині мантії й передаються на великі відстані у вигляді пружних коливань. Для оцінювання сили землетрусу використовують шкалу Ріхтера (12 балів) та в нашій країні 12 бальна шкала Медведєва-Спонхевєра-Карніка МSK-64, яка враховує не тільки енергію землетрусу, але й особливості руйнувань.

Номер слайду 8

Характеристика сили землетрусу {284 E427 A-3 D55-4303-BF80-6455036 E1 DE7}Бал за шкалою М8 К-64 Магнітуда за Ріхтером. Сила землетрусу. Коротка характеристикаІ2,0 Непомітний струс ґрунту. Відмічається тільки сейсмічними приладами11 Дуже слабкі поштовхи. Відмічається сейсмічними приладами. Відчу­вають тільки окремі люди, які перебувають у повному спокоїIII3,0 Слабкий. Відчуває лише невелика кількість населення. IV4,0 Помірний. Розпізнається за легким дрижанням віконних шибок, скрипом дверей і стін. VДосить сильний. Під відкритим небом відчувають багато людей, у середині будинків — всі. Загальний струс будівлі, коливання меблів. Маятники годинників часто зупиняються. Тріщини ві­конного скла і штукатурки. Просинаються ті хто спав. VI5,0 Сильний. Відчувають всі. Картини падають зі стін. Ок­ремі шматки штукатурки відколюються. VII6,0 Дуже сильний. Пошкодження (тріщини) у сгіиах кам'яних будинків. Антисейсмічні, а також дерев'яні бу­дівлі не пошкоджуються. VIIIРуйнівний. Тріщини на схилах і на сухому ґрунті. Пам'ят­ники зміщуються з місць або надають. Бу­динки сильно пошкоджуються. IX7,0 Спустошли­вий. Сильне пошкодження й руйнування кам'яних будинків. Старі дерев'яні будинки перекошу­ються. XНищівний. Тріщини у ґрунті, інколи до метра шириною Зсуви, обвали зі схилів. Руйнування кам'яних будівель. XI8,0 і вища. Катастрофічний. Широкі тріщини в поверхневих шарах землі Численні зсуви і обвали. Кам'яні будинки майже повністю руйнуються. Сильне викрив­лення залізничних рейок. XIIСильно катастрофічний. Зміни в ґрунті досягають великих розмірів Численні тріщини, обвали, зсуви. Виник­нення водоспадів, відхилення течії річок, ут­ворення загат на річках, озерах. Жодна споруда не витримує

Номер слайду 9

У Гадячі (Полтавська область) і навколишніх селах у вівторок, 3 лютого 2015 року, стався землетрус. За даними Європейського Середземноморського сейсмологічного центру, о 07:56 стався землетрус силою 4,6 бала. Епіцентр стихії знаходився біля села Василівка (Сумська область), на глибині 10 км.

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Характеристика та наслідки дії природних загроз. Правила безпеки під час землетрусу:зберігати спокій;покинути висотні споруди( не вище 2 поверху), триматися подалі від них;в приміщення зайняти безпечне місце: отвори капітальних внутрішніх стін, кути, балками каркасу, несучими колонами, біля внутрішніх капітальних стін;небезпечними є кутові кімнати, зовнішні стіни та вікна, важкі предмети в кімнаті;після припинення поштовхів вийти на вулицю у безпечне місце;надати допомогу тим, хто потребує.

Номер слайду 12

Зсуви – це зміщення донизу по схилу під дією сили тяжіння великих ґрунтових мас, що формують схили гір, річок, озерних та морських терас. Виникають за крутизни схилу 10% і більше, на глиняних і надмірно зволожених ґрунтах – і на 5 -7 %. Найзначніші осередки зсувів на території України зафіксовані на правобережжі Дніпра, на Чорноморському узбережжі, в Закарпатті та Чернівецькій області. Прогнозування зсувів здійснюють на основі об'єктивних даних, одержаних внаслідок спостереження за розвитком сучасних екзогенних процесів та районування їх для оцінки можливості виникнення НС. Захистом від зсувів є запобігання їм - відведення поверхневих вод, штучне перетворення рельєфу (зменшення навантаження на схили), фіксація схилу за допомогою підпорів. Характеристика та наслідки дії природних загроз.

Номер слайду 13

Характеристика та наслідки дії природних загроз. Селеві потоки - це паводки з великою кількістю ґрунту, каміння, уламків гірських порід (до 75 % об'єму потоку), що рухаються зі швидкістю від 2 до 10 м/с. Виникають у басейнах невеликих гірських річок внаслідок злив, танення снігів, зсувів, проривів гірських озер, землетрусів. Засобів прогнозування селевих потоків на сьогодні не існує, оскільки наука точно не знає, що саме провокує початок сходу потоку. Засоби боротьби з селевими потоками будівництво гребель, каскаду запруд для руйнації селевого потоку, стінок для закріплення обкосів, нарізання терас лісонасадження.

Номер слайду 14

Характеристика та наслідки дії природних загроз. Правила поведінки при зсувах та селях:- почувши попередження про селевий потік або зсув, які насуваються, якомога швидше залишити приміщеним і вийти в безпечне місце;- витягувати людей, які потрапили в потік, використовуючи дошки, палки, канати, мотузки та інші засоби;- виводити людей з потоку в напрямку його руху, поступово наближаючись до краю;- після зсуву переконатись, чи відсутні витік газу і загроза пожежі.

Номер слайду 15

Характеристика та наслідки дії природних загроз. Карст (від назви вапнякового плато в Югославії) - явища, які виникають в гірських породах через їх розчинення водою із утворенням провалів, печер, тунелів, підземних рік та озер. Особливу небезпеку викликають ділянки розвитку відкритого карсту (вирви, колодязі, провалля), що складає 27 % від всієї площі карстоутворення. Найрозвиненіший відкритий карст на території Волинської області на площі 594км2, Рівненської-214 км2, Хмельницької -4235 км2. Проти карстові заходи: заборона будівництва техногенно небезпечних об'єктів у карстонебезпечних районах; стабілізація порожнин гірничих виробок; цементація порожнин сольових виробок.

Номер слайду 16

Характеристика та наслідки дії природних загроз2.2 Метеорологічні небезпечні явища Буревії - це вітри великої сили з швидкістю понад 32 м/с (близько 120 км/год). Буревій руйнує будівлі, лінії електропостачання, зриває дахи з будівель, ламає та вириває з корінням дерева, перекидає автомобілі, пошкоджує транспортні комунікації, мости. Бофорт запропонував 12 бальну шкалу вітрів (залежно від швидкості повітряних мас). Ожеледиця – шар щільного льоду, який утворюється на поверхні землі та предметах (проводах, конструкціях) при замерзанні на них переохолоджених крапель туману або дощу. Туман – скупчення дрібних водяних крапель або крижаних кристалів, або і тих і інших у приземному шарі атмосфери (іноді до висоти кількох сотень метрів), що зменшує горизонтальну видимість до 1 км і менше. Тумани перешкоджають нормальній роботі усіх видів транспорту. Прогноз туманів має велике значення для безпеки. Блискавка – це гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, що проявляється звичайно яскравим спалахом світла та супроводжується громом.

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Характеристика та наслідки дії природних загроз. 2.3 Гідрологічні небезпечні явища. Паводок – порівняно короткочасне та неперіодичне підняття рівня води. Паводки, що відбуваються один за одним можуть утворити повіддя, а останнє –повінь. Повінь – значне затоплення водою місцевості у результаті підйому рівня води у річці, озері або морі, який може бути викликаний різними причинами.

Номер слайду 19

Природні пожежі. Лісові пожежі — неконтрольоване горіння на землях лісового фонду. Залежно від характеру горіння, швидкості поширення вогню та розмірів пошкодження лісу, розрізняють чотири категорії лісових пожеж: низові (або низинні), верхові (або повальні), підземні (торф'яні або ґрунтові) та пожежі дуплистих дерев. Торф'яна пожежа — загоряння висушеного торфовища внаслідок природних чинників або викликане штучно. Найчастіше пожежонебезпечні умови складаються в степовій, поліській та лісостеповій зонах, горах Криму. Найбільш поширеними є лісові та торф'яні пожежі, бо ліси і торфовища займають понад 10 млн га території України. 31 % лісів розташовано в північному регіоні, 17 % — у східному, 10 % — в південному, 8 % — в південно-західному і 32 % — в західному регіоні. Характеристика та наслідки дії природних загроз2.4 Природні пожежі

Номер слайду 20

Природні пожежіПожежа — це стихійне поширення горіння, яке виявляється в нищівній дії вогню, що вийшов з під контролю людини. Стихійні пожежі можуть виникнути внаслідок розрядів блискавки, самозапалювання сіна й торфу, від залишеного багаття, непогашеного сірника, тліючого недопалка, іскор із транспортних засобів, неправильного користування електроприладами, несправності нагрівних приладів, механічного на­грівання та іскроутворення і іншого.

Номер слайду 21

Алгоритм дій під час пожежі в лісі, степу. З небезпечної зони виходити швидко, перпендикулярно до напрямку поширення вогню;Якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, увійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом. Намагайтеся дихати повітрям, що перебуває низько над поверхнею землі,- воно тут менш задимлене. Рот і ніс прикривайте одягом чи шматком будь-якої, бажано вологої, тканини;Гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум’я гілками листяних дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим грунтом та затоптуючи ногами. Будьте обережні в місцях горіння високих дерев: вони можуть впасти;Після виходу із осередку пожежі повідомте місцеві органи влади та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі. Якщо горить торф’яне поле (підземна пожежа), не намагайтеся самі гасити пожежу. Рухайтеся проти вітру, уважно оглядаючи та прощупуючи дорогу перед собою жердиною. Пожежу степових і хлібних масивів гасити самому не можна, негайно залиште місце пожежі, рухатися необхідно під прямим кутом до напрямку поширення вогню, у навітряний бік. Не забудьте попередити необхідні інстанції.

Номер слайду 22

Характеристика та наслідки дії природних загроз2.5 Біологічні небезпеки. Всі об’єкти живого світу можна умовно розділити на кілька груп: мікроорганізми (Protista) – серед патогенних мікроорганізмів розріз­няють бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, найпростіші гриби (Fundi, Mycetes) - відокремлена група нижчих рослин, рослини (Plantae) - за ступенем токсичності рослини поділяються на : отруйні (конвалія, плющ, сімейство лютикових); дуже отруйні (олеандр, ракитник, види наперстянок, пасльону); смертельно отруйні (блекота чорна, беладона, дурман, болиголов, цикута).тварини (Ansmalia), люди (Homosapiens).

Номер слайду 23

Природні небезпеки внаслідок забруднення довкілля. Визначення екологічної безпеки населення регіонів України на підставі інтегральних характеристик: (21 показник)Масштаби розвитку техногенного середовища. Насиченість території техногенно небезпечними об’єктами. Забруднення навколишнього середовища. Наявність хімічно-небезпечних підприємств. Наявність вибухонебезпечного виробництва. Наявність сейсмонебезпечних зон. Лісові та польові пожежіНаслідки на Чорнобильській АЕСПриродно-ресурсний потенціал. Середньоукраїнський показник екологічної безпеки – 0,21 Полтавська область – 0,141 (середній рівень екологічної небезпеки (0,1

pptx
Додано
2 квітня 2023
Переглядів
5985
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку