У презентації подано матеріал про типи природнього запилення: самозапилення, перехресне запилення, і штучне запилення за допомогою людини. Дізнаємось більше про рослини, які є твоїми зеленими сусідами.
Пристосуваннядо життя та різноманітність рослин. Запилення. Вчитель географії Дугинова В. П.
Номер слайду 2
Після запилення у квіткових рослин утворюється зародок майбутньої рослини і запас поживних речовини- ендосперм. Запиленням – називають перенесення пилку з тичинки на маточку.
Номер слайду 3
Насінина в сприятливих умовах проростає не тільки біля рослини, на якій утворилась, але й «подорожує» на інші території. Деякі рослини можуть самостійно поширювати свої насінини, коли дозрівають плоди, що розтріскуються . При цьому насінини розкидаються на різну відстань від рослини.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Види перехресного запилення1. За допомогою вітру (анемогамія) – до 10% рослин квітки примітивні, інколи без оцвітини, пилок легкий, дрібний, цвітуть до появи листків (дуб, бук, береза, вільха, граб, ліщина, тополя, осика, ковила, жито).дуббереза
Номер слайду 6
2. За допомогою комах (ентомогамія) – до 90% рослин квітки з яскравою оцвітиною, запахом, нектарниками, пилок клейкий з нерівною поверхнею (вишня, яблуня, конюшина, метіола, лілія, тюльпан).
Номер слайду 7
3. Запилення птахами (орнітогамія) квітки з яскравою оцвітиною, запахом, нектарникам, пилок клейкий з нерівною поверхнею (орхідея-колібрі, дзвіночки- нектарниця).
Номер слайду 8
4. За допомогою води (гідрогамія) пилок містить повітряні камери і не тоне у воді (кушир, валіснерія, стрілолист, латаття, глечики).
Номер слайду 9
5. За допомогою тварин (зоогамія) квіти містять нектарники, що виділяють солодкий нектар, який споживають тварини (хіроптерофілія -кажанозапилення).
Номер слайду 10
6. Штучне запилення – здійснює людина з метою виведення нових сортів рослин і збільшення врожайності сільськогосподарських культур.
Номер слайду 11
Самозапилення. Самозапилення відбувається в межах однієї квітки, найчастіше всередині бутона, ще до розкриття квітки (квасоля, пшениця, горох, рис, бавовник, льон, помідор, ячмінь, овес).
Номер слайду 12
У фуксії магеланської квітка яскравого кольору. Навіть чашолистки її не зелені, а червоні - колір, який дуже приваблює найменших птахів у світі - колібрі. Квітка нагадує видовжений дзвіночок, так що до її нектару може добратися своїм довгим дзьобом тільки колібрі
Номер слайду 13
Рафлезія Арнольді має найбільшу квітку у світі, діаметр якої може бути більше метра, а маса - 11 кг. Пелюстки квітки червоні, м’ясисті із світлими виступами. Завдяки неприємному запаху м’яса, що гниє, вона приваблює мух
Номер слайду 14
Багато дрібних квіток без пелюсток і чашолистків зібрані разом у ліщини звичайної. Квітки без запаху і нектару, утворюють багато дрібного пилку. Цвіте рослина до розпускання листків
Номер слайду 15
Квітка орхідеї комашник дзеркальний за формою і забарвленням нагадує самок певного виду ос. Крім того, вона виділяє речовини, що приваблюють самців. Вони сідають на квітку, потім перелітають на іншу і запилюють їх
Номер слайду 16
З часу потрапляння пилинки на приймочку маточки та здійснення подвійного запліднення в різних рослин проходить від 20-30 хв. до кількох діб, а у дуба, берези та інших дерев до 2-3 місяців. Скільки часу триває запліднення?
Номер слайду 17
Таким чином, після запліднення з насінних зачатків формується насіння, а сама квітка перетворюється на плід.
Номер слайду 18
КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ• Пилок може переноситися комахами, вітром, водою, птахами, кажанами тощо.• Плоди і насіння рослин мають різноманітні пристосування для поширення: самостійно, вітром, тваринами, водою, людьми.• Усередині насінини є зародок рослини, який складається із зародкового корінця, зародкового стебла, зародкової бруньки. ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!