Політика радянського режиму як приклад терору“червоний терор” часів громадянської війни в Росії 1918–921 рр.;голодомор 1932–1933 рр. як геноцид українського народу;масові репресії часів “великого терору” 1937-1938 рр. та репресії у наступні роки;масова депортація кримських татар та інших народів з Криму в 1944 р.;репресії влади проти дисидентів та інших “ворогів радянської влади” аж до падіння радянського режиму у 1991 р. Кириченко В. А. Сутність терору і тероризму. Пам’яті жертв сталінських репресій. Сучасний фотоколаж
Тероризм міжнародний – специфічна форма тероризму, яка ставить за мету дезорганізацію державного управління, завдання економічної та політичної шкоди, порушення підвалин суспільного апарату, які мають, на думку терористів, мотивувати владу до зміни політики. Кириченко В. А. Сутність терору і тероризму
Міжнародний тероризм на сучасному етапіпричинипосилення кризових явищ у світовій економіці;невирішеність національних проблем, неврегульованість державних кордонів, позбавлення значної частини народів права на національне самовизначення;нездатність суспільства реагувати на складні соціально-політичні процеси;швидка зміна системи людських і політичних ідеалів, цінностей;суперечності між християнською, ісламською, далекосхідною цивілізаціямивтягування до активного політичного життя широких народних мас з низькою духовністю, культурою та освітою, при цьому позбавлених політичного досвіду;відсутність дієвого механізму боротьби з тероризмом. Міжнародний тероризм. Кириченко В. А.
Міжнародний тероризм на сучасному етапіознаки та особливостіширокий розмах, спрямованість проти провідних країн світу;використання регіонів міжнародної нестабільності для розбудови мереж своїх організацій і здійснення терористичної діяльності;підтримка сепаратистських рухів, спроба встановити контроль над національно-визвольними рухами;найсучасніше та якісне технічне і технологічне оснащення;наявність зв'язків і взаємодія з міжнародними терористичними центрами, координація дій і взаємна підтримка терористичних організацій;жорстка організаційна структура, яка складається з керівної і оперативної ланок, підрозділів розвідки і контррозвідки, бойових груп;організація фінансування терористичної діяльності за рахунок легального бізнесу й контролю над нелегальним бізнесом;здійснення масштабних терористичних акцій, які б мали широкий світовий розголос та резонанс;значний вплив ісламського чинника. Міжнародний тероризм. Кириченко В. А.
Лівий тероризмІдеологічно орієнтується на ліві доктрини (марксизм, анархізм, маоїзм тощо). В основі ідеології – боротьба проти “прогнилого буржуазного суспільства”, за здійснення світової соціалістичної революції та досягнення загальної рівності між людьми. Націоналістичний тероризм. Різновид тероризму характеризується терористичними діями угруповань, які прагнуть домогтися незалежності або забезпечити перевагу однієї нації над іншою всередині країни. Правий тероризмІдеологи руху виступають проти лібералізму, лівого руху, демократії, соціальних реформ. Орієнтується на національних діячів минулого, на культ “сильної особи”. Його витоки – расистські настрої певної частини суспільства. Основні напрями сучасного міжнародного тероризму. Міжнародний тероризм на сучасному етапіКириченко В. А.Ісламський тероризм. В основі ідеології – боротьба з неісламським світом. На думку лідерів терористів, головну небезпеку для ісламського світу становлять США, західні країни та Ізраїль, які намагаються знищити цінності ісламу, нав'язати мусульманам моделі західного світу
Найбільшу кількість терористичних актів останніми роками здійснюють “Ісламська держава”, “Талібан”, “Аль-Каїда” та нігерійська “Боко харам”. Вони позиціонують себе як релігійні. Однак водночас вони мають чіткі політичні цілі, головна з яких – створити власну державу. Таке явище дістало назву “терористична напівдержава”. Кириченко В. А. Міжнародний тероризм на сучасному етапіГлобальна карта-схема терористичних нападів за період 1970 – 2015 рр.
Усі терористичні організації та угруповання залучають до своєї діяльності здебільшого молодих людей. Саме в молодому віці гостро відчувається недосконалість навколишнього світу і виникає бажання переробити його або ж створити свій власний світ. При цьому вибір падає на користь екстремальної та групової поведінки. Кириченко В. А. Міжнародний тероризм на сучасному етапіЗалучення до тероризму. Малюнок невідомого художника
Міжнародний тероризм на сучасному етапізміцнення ролі релігії, як наслідку процесу деідеологізації у внутрішньому житті ряду країн світу та міжнародних відносинах;розвиток транснаціональної організованої злочинності та пов’язаною із нею нелегальної торгівлі зброєю, радіоактивними матеріалами тощо;наслідки науково-технічного прогресу та вдосконалення глобальних інформаційних технологій;високі темпи урбанізації в світі;загострення соціальних проблем у суспільстві, у тому числі й викликаних проблемами біженців;нав'язування та панування у світі ідеології ненависті та радикалізму. Чинники розвитку сучасного тероризму. Кириченко В. А. Бойовики російської Приватної військової компанії (ПВК) Вагнера у Сирії. Лютий 2018 р. Сірійські біженці. 2018 р.
Міжнародний тероризм на сучасному етапі: найгучніші терористичні акти. Кириченко В. А. У січні 2015 р. до редакції сатиричного журналу “Шарлі ебдо” в Парижі увірвалися озброєні членитерористичного угруповання “Аль-Каїда”. 12 людей загинуло, ще декількох було поранено. Вважають, що напад був помстою радикальних ісламістів за карикатури журналу на пророка Магомета. Під час терористичного актуу театрі “Батаклан” (Париж)в листопаді 2015 р. від рук терористів загинули130 осіб, ще понад 350 зазналипоранень. Декілька терористів підірвали на собі “пояси смертників”. Наприкінці березня 2016 р. прогриміли три вибухи в Брюсселі (Бельгія), які забрали життя понад 300 людей, ще майже 50 зазнали поранень. Відповідальність за теракти взяла на себе “Ісламська держава”. У липні 2016 р. у Ніцці (Франція) внаслідок наїзду вантажівки у натовп людей 86 осіб загинули і понад 300 дістали поранення. Відповідальність за теракт взяла на себе “Ісламська держава”. 11 вересня 2001 р. у Нью-Йоркута Вашингтоні терористи-смертникизахопили пасажирські літаки і спрямували їх у хмарочоси Всесвітнього торгового центру та будівлю Пентагону. Загинуло 2977 осіб та поранено близько 6300. Напад здійснили бойовики “Аль-Каїди”. 17 липня 2014 р. проросійські бойовики збили з ЗРК “Бук” російського виробництва, завезеного у зону збройного конфлікту з Росії, цивільний пасажирський літак компанії Malaysia Airlines, що виконував регулярний рейс МН17 з Нідерландів до Малайзії, внаслідок чого загинуло 298 осіб. .
Однією з наріжних ідей Усами бен Ладена була переконаність у тому, що громадяни ворожих країн, у тому числі жінки і діти, - ідеальні цілі для атак джихадистів. Бен Ладен вважав, що ісламський світ переживає глибоку кризу, і тільки повне панування шаріату дозволить змінити його на краще.Ідеологія Усами бен Ладена і методи втілення її в життя характеризують його як терориста. Кириченко В. А. Найвідоміший терорист світу. Осама бен Мухаммад бен Авад бен Ладен(1957 – 2011),колишній лідер міжнародної ісламської терористичної організації “Аль-Каїда”
Терористичні акти 11 вересня 2001 р. у Нью-Йорку та Вашингтоні спонукали світову громадськість до об'єднання зусиль у боротьбі з тероризмом. Була створена антитерористична коаліція держав на чолі з США, яка розгорнула широкомасштабну боротьбу з мережею терористичних організацій. Кириченко В. А. Боротьба з тероризмом. Підрив Всесвітнього торгівельного центру. Нью-Йорк, 11 вересня 2001 р.
законності та неухильного додержання прав і свобод людини і громадянина;комплексного використання з цією метою правових, політичних, соціально-економічних, інформаційно-пропагандистських та інших можливостей; пріоритетності попереджувальних заходів;невідворотності покарання за участь у терористичній діяльності;пріоритетності захисту життя і прав осіб, які наражаються на небезпеку внаслідок терористичної діяльності;поєднання гласних і негласних методів боротьби з тероризмом;нерозголошення відомостей про технічні прийоми і тактику проведення антитерористичних операцій, а також про склад їх учасників;єдиноначальності в керівництві силами і засобами, що залучаються для проведення антитерористичних операцій;співробітництва у сфері боротьби з тероризмом з іноземними державами, їх правоохоронними органами і спеціальними службами, а також з міжнародними організаціями, які здійснюють боротьбу з тероризмом. Кириченко В. А. Боротьба з тероризмом. Боротьбаз тероризмомгрунтуєтьсяна принципах:
Сирія. Внесена 29 грудня 1979 р.;Ірак. Внесений 29 грудня 1979 р., виключений 25 вересня 2004 р.;Лівія. Внесена 29 грудня 1979 р., виключена 15 травня 2006 р.;Південний Ємен. Внесений 29 грудня 1979 р., виключений 1990 р. після об'єднання з Єменом;Куба. Внесена 1 березня 1982 р., виключена 28 травня 2015 р., знову внесена 12 січня 2021 р.;Іран. Внесений 19 січня 1984 р.;КНДР. Внесена у 1988 р., виключена 11 жовтня 2008 р., 20 листопада 2017 р. повторно внесена до списку;Росія. Внесена 23 листопада 2022 р. Кириченко В. А. Боротьба з тероризмом. Держави – спонсори тероризму
17 березня 2023 р. Палата досудового провадження Міжнародного кримінального суду в Гаазі видала ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за скоєння воєнних злочинів, у тому числі незаконну депортацію дітей з окупованих районів України до Російської Федерації (що відбувалося щонайменше з 24 лютого 2022 р.). Ордер видано довічно. Кириченко В. А. Боротьба з тероризмом. Оголошення у приміських поїздах Укрзалізниці. Кінець березня 2023 р.
Тероризм – явище досить складне, динамічне та багатопланове. З огляду на все сказане вище, навряд чи нам вдасться подолати його у ХХІ ст., не кажучи вже про соціальні причини, що його породжують. Але це не означає, що боротьба зі злочинними проявами не має змісту. Не допустити, щоб теракти стали буденним явищем, а вимоги терористів - основним визначником зовнішньої політики – реально. Загальний підсумок. Кириченко В. А.