Біомаса і продуктивність наземних біоценозів. Найнижча продуктивність характерна для біогеоценозів тундри та пустель, найвища - для вологих тропічних лісів Різні типи наземних біогеоценозів: 1 - тропічний ліс - приклад високопродуктивного саморегульованого біогеоценозу з високим видовим різноманіттям; приклади низькопродуктивних біогеоценозів: пустеля Сахара (2) та арктична тундра (3)
Номер слайду 3
Продуктивністю називають здатність живої речовини створювати, транс-формувати й нагромаджувати органічну речовину (біомасу).
Номер слайду 4
ВОЛОГІ ЕКВАТОРІАЛЬНІ ЛІСИНезважаючи на те, що екваторіальний ліс є середовищем існування незліченної кількості видів рослин, грунти даної зони порівняно неродючі та бідні. Причиною цього є спекотний клімат, через який рослини швидко розкладаються під впливом бактерій, що в свою чергу перешкоджає утворенню родючого (гумусного) шару. Висока кількість опадів у свою чергу призводять до вилуговування, процесу вимивання водою розчинних солей та мінералів, таких як кальцій та магній.
Номер слайду 5
Продуктивність водних біогеоценозів. Різноманітні морські біогеоценози можна поділити на два типи: прибережні та відкритих вод. Підраховано, що продуктивність біогеоценозів відкритого океану становить не більше 10 % від продуктивності лісових екосистем помірної зони.
Номер слайду 6
Продуценти водних біогеоценозів - це переважно водорості. Вони швидко продукують біомасу за рахунок високих темпів розмноження і швидкої зміни поколінь, але її так само швидко споживають консументи.
Номер слайду 7
Продуктивність біогеоценозів прісних вод - озер, ставків, боліт і річок подібна до продуктивності аналогічних морських.
Номер слайду 8
Агроценоз (від грец. агрос - поле та койнос - загальний) - збіднене видами угруповання рослин, тварин, грибів і мікроорганізмів, створене людиною для отримання сільськогосподарської продукції. Агроценози - приклади штучних біогеоценозів (1); у разі недостатньої уваги до стану агроценозу в ньому починають з’являтися дикі види, які поступово витискають культурні (2), або масово розмножуються шкідники (3 - комахи хрестоцвіті блішки - небезпечні шкідники капустяних)Агроценози
Номер слайду 9
Біологічний метод боротьби з видами-шкідниками: 1 - жуки-сонечка є природними ворогами попелиць, які шкодять різним видам культурних рослин; 2 - трихограми (ряд Перетинчастокрилі) - комахи, самки яких відкладають свої яйця в яйця інших комах, серед яких є небезпечні шкідники; 3 - серед грибів є хижі види, здатні вловлювати й перетравлювати шкідливі види нематод