РОЗМНОЖЕННЯ, або РЕПРОДУКЦІЯ(від лат. re- – префікс, що означає зворотну або повторну дію, і produco – створюю), – відтворення собі подібних, що є основою безперервності існування виду. Здатність розмножуватись притаманнавсім живим організмам, і реалізується ця універсальна властивість живого накожному з рівнів організації.
СТРТЕГІЇ РОЗМНОЖЕННЯK-стратегія (відтворення незначної кількості нащадків) Синій кит (Balaenoptera musculus) –найбільша тварина на Землі, самки яких народжують одне маля в два рокивпродовж 40 – 45 років життя. R-стратегія (репродукція великої кількості нащадків). Риба-місяць (Mola mola) – найбільша за масою відома кісткова риба і найплодючіша риба у світі (одна самка може відкладати до 300 млн ікринок)
Партеногенез – спосіб розмноження, за якого розвиток нового організму здійснюється із незаплідненої яйцеклітини. Партеногенез може бути :гаплоїдним (наприклад, у медоносної бджоли) диплоїдним (наприклад, у попелиць), факультативним (необов’язковим) (мурахи) облігатним (обов’язковим) (кавказька скельнаящірка).
Гермафродитизм– спосіб статевого розмноження, за якого чоловічі та жіночі гамети розвиваються в одному організмі (наприклад, плоскі та малощетинкові черви, п’явки). Такий спосіб зменшує затрати енергії на пошук партнера, підвищує ймовірність залишити нащадків у організмів, що ведуть прикріплений, паразитичний, малорухливий, глибоководний спосіб життя. У гермафродитів існують механізми, які запобігають самозаплідненню. У тварин це неодночасне дозрівання чоловічих і жіночих гамет, певні особливості будови статевої системи. У рослин – розташування тичинок і маточокна різних рівнях за допомогою стовпчиків різної довжини (гетеростилія), неодночасне дозрівання тичинок і маточок в одній квітці (дихогамія) та ін.
Самостійна робота з таблицею. Порівняйте ознаки нестатевого й статевого розмноження та сформулюйте висновок про їхню роль у забезпеченні безперервності існування видів.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Ознака Нестатеве розмноження Статеве розмноження. Поділ клітин. Участь клітин. Набір хромосом у клітинах. Джерело мінливостіУчасть батьківських особинІдентичність нащадків. Основні способи розмноження. Біологічне значення
ВИСНОВКИ:репродукція є неодмінною умовоюіснування біологічних систем у часі нестатеве розмноження обмежує різноманітність ознак у нових особин, але може за короткий сприятливий період забезпечити швидке утворення великої кількості нащадків з подібними ознаками статеве розмноження має переваги над нестатевим, оскільки нові особини успадковують ознаки обох батьківських особин і тому мають можливість краще пристосовуватися до навколишнього середовища.