перший клас справжніх наземних хребетних тварин. Заселили різні ділянки суші, значна частина видів вторинно перейшла до життя у воді, але їхнє розмноження відбувається на суходолі. Основний спосіб пересування плазунів – повзання, плазування по землі ( звідси і назва класу). Сучасна фауна налічує понад 6 тис. видів, з них на Україні – 20.
Гадюки кусають людину тільки тоді, коли вважають, що їм загрожує небезпека. У разі укусу змії необхідно ввести протизміїну сироватку. Для зменшення кількості отрути, впорснутої змією, необхідно зразу ж видалити її рештки з поверхні шкіри (змити розчином марганцевокислого калію або чистою водою) і відсмоктати з ранки. 3. Відсмоктування отрути цілком безпечне, якщо це робити добре змоченими слиною губами і зразу ж випльовувати висмоктане. 4. Після першої допомоги потерпілого треба відвести у затінок чи в приміщення й давати багато пити (молоко, чай тощо) для скорішого виведення з організму отрути. 5. Потерпілого треба якнайшвидше доставити у лікарню.
Очі та ніздрі розміщуються на верхній стороні голови, що дає крокодилам можливість дихати атмосферним повітрям і спостерігати довкола, перебуваючи у воді. Ротова порожнина ізольована від глотки, що дозволяє дихати через ніздрі з відкритою пащею під водою. Особлива будова легенів дає можливість тривалий час знаходитися у воді. Ніздрі та вушні отвори закриваються клапанами.
Вони є регуляторами чисельності безхребетних та дрібних хребетних тварин. Ящірки і змії активно знищують комах та дрібних гризунів – шкідників сільськогосподарських культур. М`ясо великих ящірок (ігуан, варанів), змій і черепах (супової, слонової) вживають у їжу. Зміїну отруту використовують у фармацевтичній промисловості. Шкіру крокодилів та деяких змій, а також роговий панцир черепах використовують для виготовлення різних виробів.