Про матеріал
У класі Птахи виділяють три надряди – Пінгвіни, Безкільові й Кільогруді, які поділяються на 40 рядів, а ті, у свою чергу, – на відповідні родини, роди й види.
Безкільові – надряд птахів, які не здатні до польоту. У цих тварин довга шия, недорозвинені крила, грудина без кіля і добре розвинені задні кінцівки.
Пінгвіни – надряд птахів, які втратили здатність до польоту і пристосовані до плавання та пірнання. У цих птахів тіло обтічне з лускоподібним оперенням, крила перетворилися на ласти, пальці з плавальною перетинкою, грудина має розвинений кіль, кістки важкі і містять маслянистий кістковий мозок та ін. Пінгвіни поширені в південній півкулі, від берегів Антарктиди до Австралії, Африки і Південної Америки. Ряд Пінгвіноподібні представлений однією родиною Пінгвінові з 18 видами: пінгвіни імператорський, королівський, галапагоський, очковий, малий, золотоволосий та ін. Найбільшим серед пінгвінів є пінгвін імператорський, який досягає 120 см у висоту і 45 кг ваги, а найменшим – пінгвін малий з довжиною тіла до 40 см.
Кільові (Новопіднебінні, або Типові птахи) – надряд птахів, які зберегли здатність до польоту. Ці птахи становлять основну масу сучасних видів. У них грудина має добре розвинений кіль, кістки пневматичні, пір'я має зімкнуті опахала, розвинена куприкова кістка та ін. Надряд Кільові об'єднує близько 35 рядів птахів, з яких найбільше значення в умовах України мають Куроподібні, Гусеподібні, Дятли, Соколоподібні, Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні і Горобцеподібні.