Презентація "Різноманітність, розмноження риб"

Про матеріал
Матеріал для ознайомлення та опрацювання при вивченні розділу "Риби" для дітей з ООП
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Різноманітність, розмноження риб

Номер слайду 2

Риби — найчисленніша група хребетних тварин (близько 30 тис. видів). Риби — постійні мешканці водного середовища. Вони населяють майже усі водойми Землі: від струмків до океанів. З життям у воді пов'язані особливості їх будови. Риби добре пристосувалися до життя у воді. Вони мають тіло обтічної форми з плавцями, вкриті лускою і дихають зябрами.

Номер слайду 3

Серед риб є такі, що живуть у прісній воді. А є такі, що віддають перевагу солоній. У прісній воді живуть карасі, коропи, в’юни, окуні, щуки, лини, лящі та інші. Їх можна побачити у ставках, озерах і річках. Більшість із них не пересувається на далекі відстані. Прісноводні риби

Номер слайду 4

У морях та океанах вода солона. Розміри й глибини цих водойм значно перевищують озера й річки. Усе це вплинуло на спосіб життя і розміри риби, яка тут живе. Морські мешканці відрізняються значно більшими розмірами в порівнянні з мешканцями прісних водойм. У морській воді живуть акули, тунці, минтай, тріска, кефаль, оселедці, хек та інші. Морські риби

Номер слайду 5

У різноманітному підводному ландшафті кожен вид риб мешкає у тих місцях, до яких він найкраще пристосований, де може знайти їжу, укриття і місця для розмноження. Більшість риб мешкає у морях. Одні з них (акули, тунці, тріска) живуть у товщі води, інші (скати, камбали) — у придонних шарах, або на дні водойм. Прісноводні риби, населяючи річки, озера і ставки, постійно мешкають у прісній воді. Одні з них пристосувалися до життя у водоймах зі стоячою водою (карасі, лини), інші можуть жити тільки у воді зі швидкою течією (форель, харіус), треті населяють як стоячі, так і проточні водойми (щука, судак, окунь). Деякі види риб більшу частину життя живуть у морях, а розмножуються у річках (осетер, лосось, кета, горбуша), або навпаки (річковий вугор). Таких риб називають прохідними.

Номер слайду 6

Риби поділяються на травоїдних, хижаків та всеїдних. Травоїдні риби живляться різноманітними водоростями. Хижі риби харчуються ракоподібними, молюсками та іншими рибами. Всеїдні їдять все.

Номер слайду 7

Деякі види риб пристосувалися до життя на дні чи біля дна. До них належать скати, камбали, бички та інші. Є глибоководні риби, які мешкають на глибині 6 кілометрів і більше. Наприклад, вудильники. Ця риба живе у товщі океанських вод, має плоске тіло, оснащене вудкою. На кінці вудка світиться. Цим вона приманює свою здобич. Вудильник

Номер слайду 8

Також риби різняться розмірами. Одні з них є дуже дрібними — довжиною до 1 сантиметра й вагою в кілька міліграмів. Найбільші ж риби сягають у довжину до 12 метрів і важать до 18 тонн і більше.

Номер слайду 9

Шиндлерія коротка Ліліпутом номер 1 серед риб, земноводних, рептилій, птахів і ссавців віднині слід вважати крихітну рибку Schindleria brevipinguis, що мешкає поблизу північно-східного узбережжя Австралійського континенту. Довжина дорослих особин цього виду коливається між 7 і 8 мм, а їх вага в середньому не перевищує одного міліграма.

Номер слайду 10

Китова акула (Rhincodon typus) — найбільша з акул і найбільша риба на планеті: її довжина досягає 20 метрів, а вага — 34 тонн, що можна порівняти з габаритами середнього кашалота. Правда, на відміну від цього глибоководного мисливця за кальмарами, китова акула — повільна і досить мирна тварина, що видобуває собі корм фільтрацією морської води.

Номер слайду 11

Розмноження риб. Нерест Процес розмноження у риб називають нерестом, а переміщення риб до місць нересту — нерестовою міграцією. Під час дозрівання статевих клітин у риб проявляється інстинкт розмноження, і вони переміщаються у місця, найбільш сприятливі для розвитку їх майбутнього потомства. Там самки викидають ікринки в воду. Самці обливають яйцеклітини насіннєвою рідиною зі сперматозоїдами. Таке запліднення ікри називається зовнішнім.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Кількість ікри, яка відкладається, у різних видів риб сильно відрізняється. У більшості видів кожна доросла самка здатна щорічно відкладати сотні тисяч ікринок. Так, самка річкового окуня викидає до 300 тис. ікринок, а самка риби-місяця — до 300 млн. Така величезна плодючість риб пов'язана з тим, що ікринки, личинки і мальки риб є беззахисними перед безліччю ворогів. Їх пожирають хижі личинки комах, рачки, медузи, жаби, вужі, птиці, та самі риби. Тому далеко не усі з потомства риб доживають до дорослого віку. річковий окунь риба-місяць

Номер слайду 14

Багато вважають, що риби розмножуються виключно з допомогою ікрометання, але це далеко не так. Хоча насправді більшість риб яйцекладущие (метають ікру), яка запліднюється у зовнішньому середовищі, існує досить багато живонароджених видів.

Номер слайду 15

Живородні риби Деякі риби не метають ікру, у них з'являються на світ одразу цілком сформовані і готові до самостійного життя мальки. Більш того, якщо батьки голодні, малькам краще швидше відплисти від них подалі, так як риби не відрізняють своїх дитинчат від корму і запросто можуть їх знищити. Розвиваються мальки у живонароджених по-різному. У деяких з них дитинча харчується від матері і з'єднаний з її тілом, а у інших вилуплюються з ікри тільки безпосередньо перед народженням. У другому випадку живлення відбувається за рахунок жовтка. До живородних риб відносяться деякі види акул, морський окунь та інші. Акваріумістам добре відомі такі живородні, як гуппі і мечоносці.

Номер слайду 16

Живородні риби Акваріумні риби Гуппі Ендлера Мечоносець Біла акула Морський окунь

Номер слайду 17

Турбота про потомство У риб з малої плодовитістю проявляється турбота про потомство. Такі риби підшукують місця для відкладання ікри і оберігають її від ворогів на усіх етапах розвитку. Вони відкладають ікру в поглиблення дна (лососі), будують гнізда (колючка), носять ікру в роті (тілапія) або на тілі (риба-голка, морський коник). Турбота про потомство у риб є несвідомою (інстинктивною). Інстинкт «турботи» діє тільки до тих пір, поки личинки є безпорадними. Коли вони починають добре плавати, батьки їх залишають. морський коник

Номер слайду 18

Цікаво знати... Найбільш отруйною серед морських тварин є риба-камінь. Довжина середньої особи становить 20-40 сантиметрів. У неї велика голова, маленькі очі та великий рот з висувною вперед нижньою щелепою. Шкіра гола, без луски, коричнево-бурого кольору, іноді зі світлими плямами і смугами. Тіло риби-каменя покрито горбочками й бородавками. Риба-камінь

Номер слайду 19

Ця риба веде малорухомий спосіб життя, тримається, зазвичай, поблизу берегів. Через схожість з прибережним камінням помітити її практично неможливо навіть на суші. Риба-камінь здатна виробляти отруту і вприскувати її у жертву через колючі шипи спинного плавця. Свої шипи вона піднімає при найменшому роздратуванні. Гострі й міцні, вони легко проникають глибоко у м’язи, проколюючи навіть взуття. Зазвичай, людина непритомніє одразу через нестерпний біль і ураження життєво важливих нервових центрів. Якщо колючка зайшла досить глибоко і потрапила у велику кровоносну судину, смерть неминуча й настає протягом однієї-двох годин.

Номер слайду 20

Риба-камінь водиться в Червоному морі, Індійському та Тихому океанах. Страви з м’яса риби-каменя популярні в Китаї та Японії. З нього готують суші «окозе».

Номер слайду 21

Запам’ятайте • У більшості риб обтічна форма тіла (голова, тулуб і хвіст плавно переходять один в одного). • Шкіра риб покрита лускою і має залози, які виділяють слиз. • Основний тип руху риб — бічні вигини усього тіла. • Плавці риб виконують рульову функцію і підтримують тіло у рівновазі. Це є видозмінені кінцівки тварин. • Органи дихання — зябра. • У багатьох риб є плавальний міхур. • Риб поділяють на класи: Круглороті (міноги, міксини), Хрящові риби (акули, скати, химери) і Кісткові риби (осетри, лососі, оселедці, карасі, окуні, щуки). Основний критерій такого поділу — речовина, з якої складається внутрішній скелет риб (хрящі або кістки).

Номер слайду 22

Робота в зошиті Світ риб дуже різноманітний. Одні з них живуть у прісній воді, інші — в солоній. Деякі з них травоїдні, інші — хижаки. Одні живуть на поверхні води, інші — на дні. Розміри риб також різні. Риби — хребетні тварини. Вони пристосувалися до життя у воді. Дихають за допомогою зябер. Тіло вкрите лускою. Процес розмноження у риб називають нерестом, а переміщення риб до місць нересту — нерестовою міграцією.

Номер слайду 23

Завдання Відгадайте загадки. Відповіді запишіть у зошит. а) Рибка ця усім відома — У ставку, як в себе вдома, Спинкою блищить, плюскоче, Певно, гратись з нами хоче! Та не упіймаєш! Зась! Утече прудкий... (К...)

Номер слайду 24

б) У ставку живе рибина: Гострі зуби, сіра спина. Гей, карасики, тікайте, Їй у рот не потрапляйте! Полювати вийшла злюка — Люта і підступна... (Щ...)

Номер слайду 25

http://www.naturalist.if.ua/?p=250 https://uahistory.co/pidruchniki/textbook-special-needs-educational-f70-geography-8-class-2021-kosenko/17.php https://cikavosti.com/naybilsha-ryba-na-zemli-vyiavylasia-vseidnoiu-video/ https://www.miyklas.com.ua/p/biologiya/7-klas/riznomanitnist-tvarin-323580/zagalna-kharakteristika-rib-krugloroti-ta-khriashchovi-ribi-326737/re-dc55e34b-5d71-4564-a01e-7c4fc3d4aff8 https://www.miyklas.com.ua/p/biologiya/7-klas/riznomanitnist-tvarin-323580/klas-kistkovi-ribi-326740/re-07711414-382e-47b2-bc45-202fcbf948c2

ppt
Додано
4 листопада
Переглядів
188
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку