Риби — найчисленніша група хребетних тварин (близько 30 тис. видів). Риби — постійні мешканці водного середовища. Вони населяють майже усі водойми Землі: від струмків до океанів. З життям у воді пов'язані особливості їх будови. Риби добре пристосувалися до життя у воді. Вони мають тіло обтічної форми з плавцями, вкриті лускою і дихають зябрами.
У морях та океанах вода солона. Розміри й глибини цих водойм значно перевищують озера й річки. Усе це вплинуло на спосіб життя і розміри риби, яка тут живе. Морські мешканці відрізняються значно більшими розмірами в порівнянні з мешканцями прісних водойм. У морській воді живуть акули, тунці, минтай, тріска, кефаль, оселедці, хек та інші. Морські риби
У різноманітному підводному ландшафті кожен вид риб мешкає у тих місцях, до яких він найкраще пристосований, де може знайти їжу, укриття і місця для розмноження. Більшість риб мешкає у морях. Одні з них (акули, тунці, тріска) живуть у товщі води, інші (скати, камбали) — у придонних шарах, або на дні водойм. Прісноводні риби, населяючи річки, озера і ставки, постійно мешкають у прісній воді. Одні з них пристосувалися до життя у водоймах зі стоячою водою (карасі, лини), інші можуть жити тільки у воді зі швидкою течією (форель, харіус), треті населяють як стоячі, так і проточні водойми (щука, судак, окунь). Деякі види риб більшу частину життя живуть у морях, а розмножуються у річках (осетер, лосось, кета, горбуша), або навпаки (річковий вугор). Таких риб називають прохідними.
Деякі види риб пристосувалися до життя на дні чи біля дна. До них належать скати, камбали, бички та інші. Є глибоководні риби, які мешкають на глибині 6 кілометрів і більше. Наприклад, вудильники. Ця риба живе у товщі океанських вод, має плоске тіло, оснащене вудкою. На кінці вудка світиться. Цим вона приманює свою здобич. Вудильник
Шиндлерія коротка Ліліпутом номер 1 серед риб, земноводних, рептилій, птахів і ссавців віднині слід вважати крихітну рибку Schindleria brevipinguis, що мешкає поблизу північно-східного узбережжя Австралійського континенту. Довжина дорослих особин цього виду коливається між 7 і 8 мм, а їх вага в середньому не перевищує одного міліграма.
Китова акула (Rhincodon typus) — найбільша з акул і найбільша риба на планеті: її довжина досягає 20 метрів, а вага — 34 тонн, що можна порівняти з габаритами середнього кашалота. Правда, на відміну від цього глибоководного мисливця за кальмарами, китова акула — повільна і досить мирна тварина, що видобуває собі корм фільтрацією морської води.
Розмноження риб. Нерест Процес розмноження у риб називають нерестом, а переміщення риб до місць нересту — нерестовою міграцією. Під час дозрівання статевих клітин у риб проявляється інстинкт розмноження, і вони переміщаються у місця, найбільш сприятливі для розвитку їх майбутнього потомства. Там самки викидають ікринки в воду. Самці обливають яйцеклітини насіннєвою рідиною зі сперматозоїдами. Таке запліднення ікри називається зовнішнім.
Кількість ікри, яка відкладається, у різних видів риб сильно відрізняється. У більшості видів кожна доросла самка здатна щорічно відкладати сотні тисяч ікринок. Так, самка річкового окуня викидає до 300 тис. ікринок, а самка риби-місяця — до 300 млн. Така величезна плодючість риб пов'язана з тим, що ікринки, личинки і мальки риб є беззахисними перед безліччю ворогів. Їх пожирають хижі личинки комах, рачки, медузи, жаби, вужі, птиці, та самі риби. Тому далеко не усі з потомства риб доживають до дорослого віку. річковий окунь риба-місяць
Живородні риби Деякі риби не метають ікру, у них з'являються на світ одразу цілком сформовані і готові до самостійного життя мальки. Більш того, якщо батьки голодні, малькам краще швидше відплисти від них подалі, так як риби не відрізняють своїх дитинчат від корму і запросто можуть їх знищити. Розвиваються мальки у живонароджених по-різному. У деяких з них дитинча харчується від матері і з'єднаний з її тілом, а у інших вилуплюються з ікри тільки безпосередньо перед народженням. У другому випадку живлення відбувається за рахунок жовтка. До живородних риб відносяться деякі види акул, морський окунь та інші. Акваріумістам добре відомі такі живородні, як гуппі і мечоносці.
Турбота про потомство У риб з малої плодовитістю проявляється турбота про потомство. Такі риби підшукують місця для відкладання ікри і оберігають її від ворогів на усіх етапах розвитку. Вони відкладають ікру в поглиблення дна (лососі), будують гнізда (колючка), носять ікру в роті (тілапія) або на тілі (риба-голка, морський коник). Турбота про потомство у риб є несвідомою (інстинктивною). Інстинкт «турботи» діє тільки до тих пір, поки личинки є безпорадними. Коли вони починають добре плавати, батьки їх залишають. морський коник
Цікаво знати... Найбільш отруйною серед морських тварин є риба-камінь. Довжина середньої особи становить 20-40 сантиметрів. У неї велика голова, маленькі очі та великий рот з висувною вперед нижньою щелепою. Шкіра гола, без луски, коричнево-бурого кольору, іноді зі світлими плямами і смугами. Тіло риби-каменя покрито горбочками й бородавками. Риба-камінь
Ця риба веде малорухомий спосіб життя, тримається, зазвичай, поблизу берегів. Через схожість з прибережним камінням помітити її практично неможливо навіть на суші. Риба-камінь здатна виробляти отруту і вприскувати її у жертву через колючі шипи спинного плавця. Свої шипи вона піднімає при найменшому роздратуванні. Гострі й міцні, вони легко проникають глибоко у м’язи, проколюючи навіть взуття. Зазвичай, людина непритомніє одразу через нестерпний біль і ураження життєво важливих нервових центрів. Якщо колючка зайшла досить глибоко і потрапила у велику кровоносну судину, смерть неминуча й настає протягом однієї-двох годин.
Запам’ятайте • У більшості риб обтічна форма тіла (голова, тулуб і хвіст плавно переходять один в одного). • Шкіра риб покрита лускою і має залози, які виділяють слиз. • Основний тип руху риб — бічні вигини усього тіла. • Плавці риб виконують рульову функцію і підтримують тіло у рівновазі. Це є видозмінені кінцівки тварин. • Органи дихання — зябра. • У багатьох риб є плавальний міхур. • Риб поділяють на класи: Круглороті (міноги, міксини), Хрящові риби (акули, скати, химери) і Кісткові риби (осетри, лососі, оселедці, карасі, окуні, щуки). Основний критерій такого поділу — речовина, з якої складається внутрішній скелет риб (хрящі або кістки).
Робота в зошиті Світ риб дуже різноманітний. Одні з них живуть у прісній воді, інші — в солоній. Деякі з них травоїдні, інші — хижаки. Одні живуть на поверхні води, інші — на дні. Розміри риб також різні. Риби — хребетні тварини. Вони пристосувалися до життя у воді. Дихають за допомогою зябер. Тіло вкрите лускою. Процес розмноження у риб називають нерестом, а переміщення риб до місць нересту — нерестовою міграцією.
http://www.naturalist.if.ua/?p=250 https://uahistory.co/pidruchniki/textbook-special-needs-educational-f70-geography-8-class-2021-kosenko/17.php https://cikavosti.com/naybilsha-ryba-na-zemli-vyiavylasia-vseidnoiu-video/ https://www.miyklas.com.ua/p/biologiya/7-klas/riznomanitnist-tvarin-323580/zagalna-kharakteristika-rib-krugloroti-ta-khriashchovi-ribi-326737/re-dc55e34b-5d71-4564-a01e-7c4fc3d4aff8 https://www.miyklas.com.ua/p/biologiya/7-klas/riznomanitnist-tvarin-323580/klas-kistkovi-ribi-326740/re-07711414-382e-47b2-bc45-202fcbf948c2