Потрібно, щоб усі учні вже із самого початку ясно бачили мету з усіма проміжними ланками й прагнули досягти її…Я. А. Коменський. К. Д. Ушинський писав: „ Навчання, що базується лише на інтересі, не дає зміцнити волю учня, оскільки не все в навчанні цікаве, і доводиться багато брати силою волі ”
Зовнішня мотивація- виникає під впливом і тиском зовнішніх імпульсів - вимог, наказів, примусів, викликає зовнішній дискомфорт (людина зобов'язана виконувати чиюсь волю).- до зовнішньої мотивації відносяться завжди мотиви: соціальні, оціночні, на результат і т.п. Внутрішня мотивація- виникає «зароджується» під впливом внутрішнього дискомфорту (людина діє, щоб отримати внутрішнє задоволення, отримати позитивний психічний стан). - діяльність організовується за власною ініціативою, не залежить від чужої волі.-мотиви: внутрішнє задоволення, інтерес.
1. Історію треба знати всім2. Історія цікава3. Історія сприяє розвитку культури взагалі4. Знання з історії розширюють кругозір5. Цікаві окремі факти6. Батьки вважають, що цей предмет важливий7. Історія спонукає мислити8. Під час уроку є можливість для висловлення своєї думки9. Подобається, як викладає вчитель. ВІДПОВІДІ УЧНІВ НА ЗАПИТАННЯ: ЩО ВАС СПОНУКАЄ ДО ВИВЧЕННЯ ІСТОРІЇ
Мета: визначити риси учня з високою мотивацією до навчання.Інструкція: «А тепер уявімо учня з високою мотивацією до навчання. Ви можете його намалювати, написати, які риси характеру йому притаманні». Рефлексія: Які почуття переважали, коли Ви малювали?Чи багато таких учнів у нашому закладі?Чи можемо ми допомогти створити позитивну мотивацію?вправа: створення образу учня з високою мотивацією до навчання
Впровадження інтерактивної навчальної діяльності ставить такі завдання:враховувати індивідуальні особливості кожного учня;навчати школярів співпраці у виконанні групових завдань;формувати комунікативні вміння учнів;стимулювати моральні переживання взаємного навчання;працювати над вихованням в учнів бажання самовдосконалюватися і самовдосконалюватися самій;працювати з учнями в позаурочний час;використовувати в своїй діяльності можливості соціальних мереж;залучати учнів до пошуково-дослідницької роботи.
Пам’ятка вчителю«З чого починається ефективний урок»На помилках учаться. Помилки навіть потрібні для навчального процесу. Діти не повинні боятися припуститися помилки. Давайте дітям максимально виявити свою ініціативу. Вчіть учнів самостійно думати і працювати. Творче ставлення до роботи й навчання — запорука ефективного уроку. Не у всіх дітей вистачає терпіння та наполегливості поступово переходити від простого до складного. Не давайте учням зневіритись у своїх силах. Якщо ваш голос виказує роздратування, розчарування та зневіру, діти запам’ятають саме ці емоції, а не мудрість, яку ви намагалися до них донести. Кожен учень по-своєму сприймає матеріал. Зважайте на це. Найкращий той діалог, у процесі якого діти відгукуються не на слова, а на думки. Добрій пам’яті передує пильна увага.
Думки учня набагато продуктивніші за думки вчителя. Чогось навчитися можна тільки практикою. Повторювати вивчений матеріал потрібно з інтервалами. Так економніше та ефективніше. Створюйте проблемні ситуації на уроках. Там, де немає вибору, немає мислення. Якщо дитина дивується — вона починає мислити. Нові ідеї —— продукт творчої уяви. Зацікавленість — найдужча мотивація до навчання. Учіть дітей робити нотатки. Запам’ятовування матеріалу часто-густо залежить від його викладу. Про рівень учителя можна зробити висновок із того, як він уміє висловлюватися.Є два основні мотиви, які формують поведінку людини: отримати винагороду й уникнути покарання. Застосовуйте ці мотиви на уроках. Якщо вчитель стоїть, він більше привертає до себе увагу дітей. Плануйте дискусії, диспути на уроці. Це посилює увагу дітей. Учитель не повинен говорити без упину. Діти не встигають за його думками. Про те, наскільки цікавим є зміст уроку, робіть висновок не зі свого погляду, а з погляду учнів. Особливо ретельно готуйте початок уроку. Часто саме від нього залежить успіх усього заняття.