Презентація "Рослина - цілісний організм. Взаємозв'язки органів рослин" розроблена до підручника Біологія 7 клас авт. К Задорожний, Г. Ягенська, О.Павленко,В.Додь
Біологічний детектив. На початку XVII ст. голландський природознавець Ян Баптиста ван Гельмонт провів кількісний експеримент, щоб з’ясувати, що є джерелом живлення для рослин: вода чи ґрунт. У горщик, заповнений ґрунтом, Гельмонт посадив невелику вербу. Перед початком експерименту він її зважив: маса становила 2,3 кг. Ґрунт просушили у печі й зважили: маса 90,7 кг. Щоб усунути потрапляння у горщик сміття та пилюки, його прикривали накривкою. Експеримент тривав 5 років. Протягом цього часу вербу поливали тільки дощовою водою. Після закінчення експерименту Гельмонт дістав вербу з горщика, ретельно очистив її від ґрунту і зважив: маса збільшилася на 74,4 кг. Ґрунт, у якому росла рослина, висушили і зважили: за 5 років втратилося лише 57 грамів ґрунту. Висновок Гельмонта: тільки вода є джерелом живлення рослини. Ґрунт необхідний лише як опора для коренів. Оціни правильність висновків Гельмонта. Яких знань не вистачало досліднику для визначення джерел живлення рослин?
Номер слайду 2
Рослина - цілісний організм. Взаємозв’язки органів рослин
Номер слайду 3
Тренуйся думати. Помпою, що забезпечує транспорт крові кровоносними судинами людини, є серце. А який «двигун» змушує підіймати воду до верхівок найвищих дерев?Трапляються випадки кільцевого руйнування кори дерева так, що втрачається зв’язок верхньої ділянки кори з нижньою. Транспорт яких речовин порушиться в такому випадку і які наслідки це може мати для рослини?
Номер слайду 4
Живлення рослин. Умови: Результат: Мінеральне живлення. Фотосинтез
Номер слайду 5
Транспорт речовин
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Транспірація. Дихання Транспірація — це процес випаровування води з поверхні рослин (може відбуватися через кутикулу або через продихи).
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Рухи рослин. А. Корінь позитивно реагує на силу тяжіння і тому росте в глиб ґрунту, а пагін — навпаки. Б. Мімоза соромлива: її листки реагують на дотик складанням. В. Виткі стебла квасолі реагують на дотик та обплітають опору
Номер слайду 10
Запитання і завдання1. Які умови необхідні для здійснення фотосинтезу?2. Які речовини рослини отримують із ґрунту? Як вони потрапляють до листків?3. Як речовини транспортуються з листків у кореневу систему? Якою тканиною здійснюється цей транспорт?4. Навесні можна проводити збір березового соку зі стовбурів дерев. Чому цей сік солодкий і навіщо він потрібен дереву?5. Які чинники можуть прискорити або уповільнити транспірацію у рослини?
Номер слайду 11
Проведи дослідження. Проведи дослідження висхідного транспорту розчинених речовин провідними тканинами рослин. Найкращим об’єктом для роботи можуть бути товсті стебла селери, листки пекінської капусти, які можна придбати у супермаркеті. Сплануй дослід. Вибери барвники, приготуй відповідні розчини. Зрізані стебла селери або іншої рослини занур у воду з барвником (чи барвниками). Фіксуй результати у записах і на фото. За результатами підготуй презентацію.
Номер слайду 12
1. Назви три факти, які ти дізнався / дізналася після опанування параграфа.2. Закінчи одне з речень:• Я став / стала більш обізнаним / обізнаною щодо…• Мене здивувало…• Я побачив / побачила зв’язок…3. Із якими перешкодами ти зіткнувся / зіткнулася під час опанування параграфа? Як ти подолав / подолала труднощі?4. Де і як ти зможеш використати знання і набутий досвід? Рефлексія