абсолютна теократична монархія→ «країна двох мечетей», маючи на увазі Мекку і Медину - головні священні міста ісламу. 3)форма правління= Парламенту в країні немає; король володіє необмеженою владою. Салман народився 31 грудня 1935 року. Він став 25-м сином ібн СаудаІбн Сауд Залишив після себе від численних дружин 45 законних синів,Сім'я саудитів, потомство ібн Сауда, настільки численна (від 5 до 7 тисяч принців-емірів), що її представники пронизали всю державне та економічне життя країни.
→ тропічний пустельний, що впливає на рослинний і тваринний світ пустель і напівпустель. клімат на півночі — субтропічний. Літо в Саудівській Аравії тривале, спекотне і посушливе, з середньою температурою +30 °С, в зимові місяці вона опускається до +12 °С. Річна кількість опадів не перевищує 100 мм.
→ дуже багата на нафту, запаси 36,5 млрд т (І місце у світі, 20 % світових запасів). → 77 родовищ нафти й природного газу→ Аль-Гавар (найбільше у світі - запаси 8,1-12 млрд т) і Сафанія (5,5 млрд т). → за запасами природного газу п’яте місце (8,5 трлн м3)→ вапняк, солі, глини, мармур та гіпс. Ресурси 1)мінеральні =
5) рекреаційні =Червоне море в Саудівській Аравії → популярне серед туристів-дайверів → одне із найкращих місць у світі для підводного плавання→ найбільша система коралових рифів у світі (близько 200 різновидів кораллів)→ одні з найбільш незайманих на планеті коралових рифів — МЗС країни оформило всього 5,5 тисяч віз для любителів дайвінгу із західних країн.
→ високий природний приріст — 15 %, ІV)Населення :кількість населення країни = 28,5 млн осіб (на 2017 р.) Динаміка чисельності населення Саудівської Аравії є молодим, і його чисельність швидко зростає (1-1,5 млн на рік)Середня тривалість життя становить 75,5 року2)тип відтворення = ІІ тип відтворення Статево-вікова піраміда Саудівської Аравії (
Кількість іноземних працівників у Саудівській Аравії→ за рахунок іммігрантів, що прибувають до країни у зв’язку з розвитком нафтодобувної промисловості, фінансово-банківської інфраструктури й туристичного господарства. → збільшення частки людей працездатного віку (70,5%) → переважання чоловічого населення (57%).
У жінок стан можна порівняти зі становищем дитини. Жінка без дозволу родича або чоловіка не має права виїхати за кордон або вчитися. Саудівська Аравія – єдина країна, в якій жінкам забороняється водити машину. перша – релігійна (кермо крутити – справа не жіноча). жінки почнуть народжувати потомство з дефектами, якщо сядуть за кермо. Формально жіночої статі водити не забороняється, однак, права на водіння отримати не можливо. Обходячи такі порядки, жінки водять автомобіль без прав. Користуватися послугами таксі, якщо таксист – чужий чоловік. Жінці спілкуватися з ним заборонено. Жінка повинна водія, який працює на неї, годувати грудним молоком. У такому випадку чоловік стане для жінки родичем і без порушень закону може з нею спілкуватися.
→ 90% араби (Саудівські араби — 74,2%, бедуїни — 3,9%, араби Перської затоки — 3%).→ зберегли племінну організацію. У прибережних районах Червоного моря та в оазисах→ араби змішалися з африканцями→ населення тих частин країни має риси негроїдної раси (африканців ввозили до Аравії як рабів; до скасування рабства в 1962 р. у країні їх налічувалося майже 750 тис. осіб). → 30% усього працюючого населення країни→ 7 млн → іноземці, серед яких перси, вихідці з Індії, Східної Африки, американці й англійці. → державна мова — арабська, більша частина міського населення добре володіє англійською.4) національний
Жінка зобов’язана носити чорні абай. Якщо на вулиці жінка не прикрила голову – вона отримає суворе зауваження від поліцейського. Це не обов’язково, проте багато залишають неприкритими тільки очі. Якщо ти жінка – вхід у багато закладів заборонений. Так само не може самотній чоловік обслуговуватися і в деяких магазинах. У деяких містах школярі вчаться в різний час, щоб не допустити спілкування хлопчиків і дівчаток. А в літаку, якщо чоловікові попалося місце поруч з жінкою, то пересадять саме чоловіка. Стиль одягу – вкрай неприємний момент.
→ всі жителі сповідують іслам, більшість становлять мусульмани-суніти. → іслам ваххабістського напрямку (релігійна течія в сунізмі). Релігійні канони визначають повсякденне життя саудівців, а основою законодавства є шаріат.→ діє релігійна поліція (муттава). Представники постійно патрулюють вулиці й громадські заклади з метою припинення будь-яких спроб порушення настанов ісламу. релігійний склад =
П'ять обов'язків покладено на мусульманина Аллахом: віра - шахада, молитва - салат, пост - саум, милосердя - садака і хадж. Хадж - паломництво в Мекку, поклоніння священному Чорному Каменю Кааби, найпочесніший з них. І найважчий: не кожен винесе тягар подорожі, та не кожному воін і по кишені.
→ нове інноваційне місто на узбережжі Червоного моря вартістю 500 млрд дол. Проект має назву NEOM. Під будівництво виділено близько 25,9 тис. км2 території, → простягається до Йорданії і Єгипту (перевищуватиме площу Вінницької обл., а передбачені на його зведення кошти дорівнюють ВВП Польщі). Першу фазу спорудження мають завершити 2025 року. Амбітний план включає також міст, що з’єднає береги Червоного моря та майбутнє місто з Єгиптом і рештою Африки.
The Line буде містом-стіною шириною близько 200 метрів та протяжністю 170 км посеред пустелі. Він розташовуватиметься на висоті 500 м над рівнем моря та займатиме площу у 34 квадратні кілометри. Планується, що в ньому оселяться близько 9 млн жителів. Мешканці матимуть доступ до всіх важливих об’єктів лише за 5 хвилин ходьби. Поїздка з одного кінця мегаполісу до іншого на швидкісній залізниці займе не більше 20 хвилин.
The Line не буде традиційних автомобільних доріг та звичної інфраструктури для власних машин, а всі пересування ним концентруватимуться у громадському транспорті з нулевим рівнем викидів. З обох боків місто закриватимуть гігантські скляні панелі, які забезпечуватимуть The Line власним контрольованим кліматом. Це дозволить городянам насолоджуватись природою міста під час прогулянок.
ЕАН у країні → 12 млн осіб. → на промислових об’єктах працюють іноземці, → корінні жителі в банківському сектору, торгівлі, кар’єрі державних службовців. Серед зайнятих переважають чоловіки (83%). → жінкам дозволено працювати в закладах освіти, медицини, деяких фінансових та побутових установах.6) зайнятість населення ( у % ):
Жінки цієї країни працюють вкрай рідко. Це за того, що практично будь-яка робота передбачає спілкування з іншими чоловіками. Магазини – єдине місце розваги жінок, так як ніяких театрів і кіно тут немає. Повноцінну освіту отримати практично неможливо, а дівчата виходять заміж у ранньому віці. Молоді люди знайомляться старим способом: через родичів. З іншого – вкрай складно і небезпечно. Батько позбавив життя дочку в 2010 році за те, що вона спілкувалася з Facebook з молодою людиною. Найсильніший ганьба для жінки Саудівської Аравії – арешт релігійної поліції за контакт з чоловіком, який не є родичем. У 2009 році за спілкування з чоловіками – немахрами (не рідними) двох молодих дівчат розстріляли публічно брати в присутності батька.
→ найбільш потужна економіка серед арабських країн. → 15-те місце за ВВП у світі та 44-те — за цим показником на одну особу. У секторальній структурі ВВП провідна роль належить промисловості та сфері послуг. V)Загальний огляд економіки Структура ВВП Саудівської Аравії за секторами економіки (2016 р.).
Основу економічної могутності країни становить нафтогазова промисловість, яка забезпечує значну частку ВВП Саудівської Аравії. Контроль над родовищами нафти й природного газу належить найбільшій державній нафтовій компанії у світі Saudi Aramco. Щороку країна видобуває понад 585 млн т нафти (13,5 % від світу), з яких 90 % експортує.
Прибутки від нафти дали країні змогу розвивати інші сектори промисловості. Особливо успішно розвиваються нафтопереробна. Майбутня економічна стратегія Саудівської Аравії спрямована на розвиток секторів економіки, не пов’язаних із нафтовидобутком. У першу чергу це стосується інвестиційно-фінансової діяльності, розширення спектра цифрових послуг та туризму.
→ Агентство грошового обігу (SAMA), 12 комерційних та спеціальних банків розвитку, а також 11 філій іноземних банків. Королівство фінансує військові та економічні проекти на Близькому Сході та в районі Перської затоки, в азіатських та африканських країнах, де сповідують іслам. В Ер-Ріяді працює Саудівська фондова біржа — найбільша в арабському світі.1) Фінансова діяльність, освіта, наукова діяльність
експортні перевезення → трубопровідний та морський транспорт. → найгустіша мережа трубопроводів в районі промислу — у зоні Перської затоки — і з’єднує їх із найбільшими наливними портами Ель-Катиф, Ед-Даммам, а також портом Сайда (Ліван) на березі Середземного моря. Найбільший порт Саудівської Аравії на узбережжі Червоного моря — Джидда. Зовнішньоторговельні перевезення здійснюються переважно морським шляхом.2) Транспорт
→ відкрилася для туризму лише з початком XXI ст. Вище Мекки, у горах на висоті приблизно 2000 м над рівнем моря, розташований Ет-Таїф. Це «літня столиця» Саудівської Аравії, куди є вільний доступ для немусульман. В останні десятиліття на узбережжі Червоного моря також з’явилися «немусульманські курорти» з високорозвиненою індустрією обслуговування.
→ крім нафти та природного газу, → видобувають залізну та мідну руди, золото, цинк Основними споживачами аравійської нафти є держави→ Східної Азії та США. Початок видобутку нафти повністю змінив економіку країни і забезпечив її швидке зростання. В) ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. 1)Видобувна → Найбільші нафтові родовища зосереджені у східній частині країни, на узбережжі Перської затоки або на шельфі. Головний нафтоносний район розташований на сході країни, в Ель-Хасі.
→ несприятливі природно-кліматичні умови, → розвивається швидкими темпами. → сучасні технології обробітку земель в умовах посухи. Основна сільськогосподарська продукція → пшениця, ячмінь, цитрусові, фініки. Одна з головних проблем землеробства — нестача води. 2) С/г – а) рослинництво
Інвестиційне співробітництво між двома державами потроху набирає обертів передусім завдяки перспективним контактам в аграрній та авіабудівній сферах. Розвиток інвестиційного співробітництва передбачає залучення Саудівських інвесторів переважно до процесу приватизації промислових, туристично-рекреаційних об’єктів України.
Саудівська Аравія займає 129-те місце серед 134 країн за гендерною рівністю.1. Ні кроку без махраму. Жінки в Саудівській Аравії не мають права самостійно переміщуватися без законного чоловіка або родича чоловічого роду. Його називають махрам. Без його дозволу дівчина не може виїхати за кордон, влаштуватися на роботу, вийти заміж, вступити до університету чи зробити операцію. Громадський транспорт – під забороною. Подумаєте ви: якщо не можна їздити на автомобілі – користуйся громадським транспортом. Можна користуватися поїздом, проте лише у окремому вагоні, що розташований у хвості транспортного засобу. А більшість автобусних компаній взагалі відмовляють жінкам в обслуговуванні. Саме тому більшість жінок Саудівської Аравії змушена ходити пішки, на таксі або з особистим водієм.
Зовсім не маленька чорна сукня. Громадянки Саудівської Аравії повністю закривають тіло, коли виходять на вулицю – відкритими залишаються лише овал обличчя, кисті рук та стопи. Чорна абая (довга сукня з рукавами) та хіджаб (головний убір) – це всі варіанти, котрі собі може дозволити жінка. Одяг повинен бути виготовлений із цупкої тканини, має бути вільним, не прозорим та не підкреслювати вигини фігури. Правила можуть відрізнятися – бути суворішими чи більш м’якими в залежності від регіону. Наприклад, місто-порт Джидда – більш ліберальне, а провінція Неджд, де проживає династія саудитів – дуже сувора та консервативна. В деяких регіонах досі обов’язковим елементом є нікаб – головний убір, схожий до вуалі, котрий залишає відкритими лише очі.
Вища освіта – можна. А чи потрібно?Дівчатам можна навчатися, проте обмежень – пребагато. Як не дивно, але в Саудівській Аравії відсоток дівчат із вищою освітою є вищий, аніж освічених чоловіків. Однак, якість викладання у жіночих вузах дуже погана. Більшість жінок мають педагогічну або природничу освіту, але не працюють після навчання. Робота не вовк?частка жінок на ринку праці складає лише 17%. Це означає, що призначенням жінок Саудівської Аравії і надалі залишаються дім та діти. Шаріат не забороняє жінкам працювати, однак при цьому вони не мають права нехтувати своїми сімейними обов’язками. Щоб отримати роботу необхідна згода чоловіка-опікуна. Жінки не мають з чого обирати: тут вони можуть працювати лікарями, медсестрами або вихователями – щоб уникнути спілкування з незнайомими чоловіками. Жінки-політики та юристи – рідкісні винятки. Жінкам Саудівської Аравії набагато важче збудувати кар’єру, ніж чоловікам: вони отримують нижчу зарплату і позбавлені привілеїв медичного страхування. Щоб взяти жінку на роботу працедавець змушений буде витратити зайві гроші на облаштування окремих офісів, туалетів, зон відпочинку та навіть входів.
Заміж «через кохання»?Сімейні стосунки в Саудівській Аравії – одна із найгарячіших тем для обговорення та міжнародних дискусій. Річ в тому, що дівчатка тут виходять заміж дуже швидко – ще до настання статевої зрілості, через що вони мусять полишити навчання. До того, рання вагітність та пологи підривають здоров’я і можуть призвести навіть до смерті. Права на дитину, старшу 7 років, належать тільки батькові. Мінімальний шлюбний досвід відсутній. Шлюби за змушуванням формально заборонені, однак обов’язковим є договір між женихом та батьком дівчини.«Сиди, я сам відчиню»Заборонено також приймати гостей, точніше, можна спілкуватися з подружками, але тільки у «своїй» частині будинку, що зветься харім. Тут можна нехтувати дрес-кодом. Гостей приймають у чоловічій частині, куди панянкам, звісно, вхід суворо заборонений. Якщо дружина хоче про щось повідомити чоловіка, вона може зателефонувати йому через внутрішній телефон. Більшість будинків у Саудівській Аравії оснащені двома окремими входами – для жінок і для чоловіків.
Хлопчики – направо, дівчатка – наліво. Статева сегрегація – це один із основоположних принципів життя жінок в Саудівській Аравії, котрий допомагає уникнути контакту із незнайомими чоловіками. Вона пропонує поділ суспільства на дві зони – на чоловічу та жіночу не лише вдома, але і у громадських місцях: на пляжах, в транспорті, ресторані. Дуже суворо цього дотримуються у закладах громадського харчування: там є секції для сімейних людей, для холостяків та для незаміжніх дівчат. Такі великі компанії як Pizza Hut, Mc. Donald’s, Starbucks, не бажаючи втратити своїх клієнтів, також відмовляються від загальних залів, за що їх критикують ліберально налаштовані громадяни. У країні існують локації, де не дотримуються статевої сегрегації – це лікарні, банки та медичні заклади. Всі люди – однакові, проте деякі – вищіСудові свідчення жінки у Саудівській Аравії мають вдвічі меншу вартісність: для того, щоб подати позов, їй знадобиться аж 6 свідків чоловічої статі. Вирок може посилатися на племінні звичаї, а не на закони. Якщо батько дитини – іноземець, дитина не має права одержати громадянство Саудівської Аравії. Згідно приписів Корану, чоловік при отриманні спадщини забирає у два рази більше, ніж жінка. Жінок, як правило, виключають зі списку спадкоємців у сільській місцевості.
Спорт – ти наше життя. Громадянки Саудівської Аравії вперше отримали право представляти країну на Олімпійських іграх лише у 2012-му році. Рішення приймалося під тиском Міжнародного олімпійського комітету. Ця країна єдина у світі забороняла жінками брати участь у змаганнях. Проте дуже важко побудувати спортивну кар’єру в країні – ні держава, ні спільнота не заохочує такого прагнення. Жінки не отримують відповідної освіти та мають обмежений доступ до спортивного інвентарю.