Презентація до уроків української літератури в 9 класі "Життя й творчість Т.Шевченка". Матеріал підібрано для вивчення тем: "Рання творчість Т.Шевченка" та "Національна проблематика періоду "Трьох літ.".
Вікторина«Усім нам знайомий Т. Шевченко»1. Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною? 2. Соціальний стан Тараса у дитячі роки. 3. Професія батька майбутнього письменника. 4. Здібність поета у дитинстві. 5. Художник і написаний ним портрет, який розіграли в лотерею, щоб визволити Т. Шевченка з кріпацтва? 6. Сума викупу Тараса з кріпацтва. 7. Рік і місце видання «Кобзаря».
В Академії мистецтв21 травня 1838р. Шевченка зараховують стороннім учнем Академії мистецтв. Він навчається під керівництвом К. Брюллова, стає одним з його улюблених учнів. Т. Шевченко умайстерні у К. Брюлова. Шевченко опановує багатий світ науки,мистецтва і поезіїУпродовж 1839-1841рр. одержує три срібні медалі за свої художні роботи..
Опрацювання твору Т. Шевченка «Думи, мої думи…»1. Виразне й усвідомлене читання поезії.. Рубрика «Дослідження, коментарі» Метод « Прес»Завдання : вмотивуйте, аргументуйте або спростуйте тезу «Дитинство Т. Г. Шевченка було щасливим». Потрібно чітко, стисло, аргументовано висловити свою думку за схемою: -Я вважаю, що … - Тому що, … - Наприклад,… - Отже, …2.Ідейно-художній аналіз поезіїТема:Ідея:3. Основна думка:4. Жанр:5. Особливості назви твору.6. Значення епіграфу до твору.7. Композиція8. Ліричний герой і автор у творі.9. Обговорення змісту твору.10. Рубрика «Дослідження, коментарі».
За назвою збірки автографів “Три літа” (яка включає поезії 1843 — 1845 рр.) ці роки життя й творчості поета названо періодом “трьох літ”. До цього ж періоду фактично належать і твори, написані у 1846 — 1847 рр. (до арешту). 1843–1844 рр. (квітень –лютий) – перша подорож Україною Новий період життя та творчості Шевченка охоплює 1843 — 1847роки (до арешту) і пов'язаний з двома його подорожами на Україну.
Алегорія - вид метафори: іншомовне зображення предмета чи явища через інші, подібні до них, з метою наочно показати їх суттєві риси. Гротеск – художній засіб, прийом, що ґрунтується на свідомому перебільшені, контрастах трагічного й комічного, де реальне в житі переплітається з фантастичним, страшне – з незвично смішним. Контраст – стилістична фігура протиставлення явищ, предметів, характерів; посилює змістовне й емоційне звучання твору. Теорія літератури. Рубрика «Ключові поняття теми»
. Обговорення змісту поеми. Бесіда за питаннями: 1. Для чого поет страшні реалії тогочасного життя відтворив у сні? Про яке життя мріяв митець? 2. Яким чином на початку твору характеризуються різні долі людей, їх характери,вчинки, поведінка? (Той мурує, той руйнує / Той неситим оком — / За край світа зазирає, / Чи нема країни, / Щоб загарбать і з собою / Взять у домовину) 3. Чому Тарас Григорович вважав, що немає Господа? 4. За що у творі висміюються ті, хто «отечество любить»? 5. У чому виявилася цінність дивовижного сну? (Мені приснився — / Найтверезіший би упився, / Скупий жаднюга дав би гривню, / Щоб позирнуть на ті дива) 6. З якою метою герой вирушає у підхмарну подорож? (Мої муки, мої люті / В хмарі заховаю) 7. Чому край у творі названо неприязним, Україна — «безталанна вдово»? 8. Про що свідчить прощання героя із рідною землею? 9. У чому поет вбачає красу рідної землі?
Пошуково- дослідницька робота Робота в парах Установіть відповідність Т. Шевченко «Сон»{21 E4 AEA4-8 DFA-4 A89-87 EB-49 C32662 AFE0} Художні засоби. Приклад1 оксиморон. А І в темній темниці…/ Голодом замучив2 тавтологія. Б Так із його, сердешного, / Кров, як воду, точить!.. 3 порівняння. В Тополі по волі… / Розмовляють з полем.4 персоніфікація Г А той нишком у куточку / Гострить ніж на брата. Д Не той останній Страшний суд / Мертвці за правдою встають.
. РЕФЛЕКСІЯ «НЕЗАКІНЧЕНЕ речення ”:- Мій успіх на сьогоднішньому уроці – це … - Найбільші труднощі я відчув ( -ла) …- Я не вмів ( -ла), а тепер умію …Домашне завдання. Вивчити напам’ять уривок із поеми “Сон”( на вибір). 2. Написати міні-твір “Як прокинутись від “сну”? 3. Прочитати посланння “І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Україні і не в Україні моє дружнєє посланіє”.