ТЕМА 5. НАДАННЯ ДОМЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ У РАЗІ КРОВОТЕЧІ§ 30. Техніка тампонування рани. Сьогодні ми продовжуємовивчати розділ
Номер слайду 2
Кровотеча за типом ушкодженої судини: Залежно від того, яка судина ушкоджена, розрізняють кровотечу капілярну, венозну і артеріальну. Капілярна - кров яскрава, витікає повільно, невеликими об’ємами, кривавить уся поранена поверхня. Венозна - кров темного кольору, витікає безперервно струмком. Артеріальна - кров витікає з рани пульсуючим струменем яскраво-червоного кольору.
Номер слайду 3
Масивна кровотеча. Масивною називають таку кровотечу, яка є загрозливою для життя людини. Вона може бути артеріальною, венозною або з одночасним ушкодженням артерій і вен. Масивна кровотеча характеризується наявністю хоча би однієї з вказаних нижче ознак:пульсуючий характер і постійне витікання крові з рани;калюжі крові, що швидко збільшується на поверхні, де лежить постраждалий;інтенсивне просякання кров’ю одягу або пов’язки в ділянці рани.
Номер слайду 4
Масивна кровотеча. Крім цього, імовірними факторами масивної кровотечі вважають: Швидке виявлення масивної кровотечі скорочує час зупинки кровотечі, зменшує ймовірність розвитку шоку і створює передумови для збереження життя людини.■ часткову або повну ампутацію кінцівки;■ непритомність (повна або часткова) (сплутаний її стан) у постраждалого за наявності кровотечі.
Номер слайду 5
Масивна кровотеча
Номер слайду 6
Масивні кровотечіЗа наявності масивних кровотечах на шиї, підпахвових і пахвинних ділянках неможливо використати стандартний джгут, придатний для зупинки кровотечі з ран кінцівок. Тому прямий тиск на рану, тампонування рани, зокрема кровоспинними бинтами в поєднанні з накладанням компресійної пов’язки, є основним методом зупинки масивної зовнішньої кровотечі на шиї, підпахвових і пахвинних ділянках.
Номер слайду 7
Масивні кровотечіНасамперед для зупинки кровотечі застосовують прямий тиск на рану перев’язувальним матеріалом (марлевими серветками або бинтом). Притиснути тканину до рани і натискати руками з максимальним зусиллям протягом не менше трьоххвилин. Якщо внаслідок прямого тиску на рану кровотеча зупинилася або незначна, накласти компресійну пов’язку.
Номер слайду 8
Масивні кровотечіЯк спеціальний засіб для тампонування рани з метою зупинки кровотечі використовують стерильний бинт, який був просочений кровоспинними засобами та для зручності користування складений Z-подібно або «гармошкою» типу Combat Gauze (бойова марля)Якщо кровотеча продовжується, основним методом її зупинки є тампонування рани. Воно передбачає щільне заповнення порожнини рани бинтом, звичайною марлею або чистою тканиною.
Номер слайду 9
Алгоритм надання домедичної допомоги під час масивних кровотеч. Отже, якщо є перев’язувальні кровоспинні стерильні засоби або стерильний/чистий перев’язувальний матеріал (бинт, марля тощо), то послідовність дій має бути такою, як зазначено нижче:■ Перевірити притомність постраждалого, поставивши йому запитання, яке потребує відповіді.■ Оцінити реакцію постраждалого на біль під час ваших дій (щипок за шкіру на відкритій ділянці тіла, натискання на мочку вушної раковини):– якщо постраждалий не реагує, то визначити місце зупинки кровообігу та одночасно продовжуйте зупинку кровотечі;– якщо постраждалий реагує на подразники, продовжувати тільки заходи зупинки кровотечі;
Номер слайду 10
Тампонування рани■ здійснити щільне тампонування рани стерильним кровозупинним бинтом (бойовою марлею). Кровозупинні компоненти мають дуже важливу, але допоміжну дію. Вони значно зменшують час зсідання крові і, відповідно, зупинки кровотечі тільки тоді, коли кровозупинний бинт контактує з джерелом кровотечі в глибині рани, тобто у випадку щільного тампонування рани. Тому, за відсутності перев’язувальних засобів з такими компонентами, проводять тампонування рани стерильним перев’язувальним матеріалом (бинтом або марлею).
Номер слайду 11
Тампонування рани. Якщо цього недостатньо, використовують другий кровозупинний або звичайний стерильний бинт, доки буде можливість втиснути їх усередину рани, та продовжують тиск на рану протягом щонайменше трьох хвилин. При тампонуванні потрібно дотримувати таких правил:- уважно огляньте рану і виявіть місце кровотечі;- своєю правою рукою притисніть судину в цьому місці до кістки в глибині рани, щоб зменшити кровотечу;
Номер слайду 12
Тампонування раниякщо кровотеча з пахвинної ділянки, притисніть стегнову артерію на відстані (це можна зробити, притискаючи судинний пучок власним коліном і одночасно підготуйте кровозупинний або стерильний бинт до використання;- візьміть в ліву руку кілька петель бинта і підведіть його під пальці правої руки, якою продовжуйте тиск на судину з використанням підведених петель;- повторіть цей прийом до заповнення рани, не послаблюючи тиску правою рукою.
Номер слайду 13
Алгоритм надання домедичної допомоги під час масивних кровотеч- після повного тампонування рани, здійсніть прямий тиск на рану двома руками протягом щонайменше 10 хв у разі використання звичайного бинта і 3 хв — кровозупинного;■ після виконання маніпуляції, обережно зменште тиск і огляньте рану; якщо промокання бинта кров’ю не збільшується і кровотеча зупинилась — накладіть поверх рани компресійну пов’язку.
Номер слайду 14
Алгоритм надання домедичної допомоги під час масивних кровотеч■ у випадку, якщо кровотеча не зупинилась, слід продовжити прямий тиск на рану з максимальним зусиллям до приїзду бригади швидкої допомоги.Іноді (коли немає переломів кісток) для зупинки артеріальної кровотечі можна застосувати максимальне згинання кінцівки в суглобі вище рани для стискання артерії.
Номер слайду 15
Алгоритм зупинки вузлових кровотеч:
Номер слайду 16
Кровотеча з носа. У разі кровотечі з носа постраждалого необхідно: посадити, розстебнути комірець,на перенісся покласти шматочок льоду або міхур з холодною водою,голову дещо нахилити вперед, а не назад, затиснувши крила носа пальцями (на 1–15 хв). Можна також щільно затампонувати носові ходи шматочком чистої вати.