Тема: Надання домедичної допомоги у разі кровотечі.
Мета: Сформувати правильний алгоритм дій при різних видах кровотеч; виховувати відповідальність, зібраність; розвивати життєзбережувальну компетентність при наданні допомоги пораненим.
Тип уроку: формування нових знань , умінь, навичок.
Обладнання : підручник. перев’язувальний матеріал, джгути, таблиці.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
-Поясніть механізм капілярної кровотечі.
-Які ознаки венозної кровотечі.
-Назвіть основні ознаки артеріальної кровотечі.
III.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Втрата 2- 2,5л. крові є смертельною для людини. Втрата до 1- 1,5 дуже є небезпечною і приводить до розвитку гострого недокрів’я. Якщо не зробити все належне, настає смерть. Статистика свідчить, що більше половини поранених на полі бою вмирають від кровотечі. Отже сьогоднішній наш урок покликаний узагальнити ваш досвід надання першої допомоги в разі кровотечі.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Перша допомога при кровотечі
До способів зупинки кровотечі належать такі:
Підвищене положення кінцівки веде до зменшення кровонаповнення в ній, що сприяє зменшенню кровотечі. Воно поєднується звичайно з накладанням пов'язки.
Максимальне згинання кінцівки в суглобах, розміщених поблизу ушкоджених судин, може дати тимчасовий ефект, поки хворий не буде доставлений у лікувальний заклад. Цей метод зупинення кровотечі можна застосовувати при пораненні підколінної, стегнової, плечової і підключичної артерій. Відповідно проводиться згинання кінцівки в колінному, кульшовому, ліктьовому суглобах. Кінцівки в зігнутому положенні прибинтовуються. При пораненні підключичної артерії обидва лікті із зігнутими передпліччями відводяться назад і фіксуються пов'язкою.
Стискуюча пов'язка накладається при венозних і капілярних кровотечах. Дрібні судини притискуються до м'яких тканин і швидко тромбуються. На місце, яке кровить, накладають кілька шарів стерильної марлі з ватою або пропрасованого полотна. Потім цю пов'язку туго закріплюють бинтом.
При кровотечі з глибокої рани для тимчасової її зупинки можна зробити тампонаду рани марлею, яка утримується також тугою пов'язкою. При кровотечах із крупних артерій для термінової зупинки кровотечі можна користуватися притискуванням артерії вище від місця її ушкодження до найближче розташованої кістки. Так, при ушкодженнях сонної артерії або крупних її відгалужень вона може бути притиснута по внутрішньому краю грудинно-ключично-соскового м'яза до поперечних паростків шийних хребців на рівні шостого шийного хребця. Черевна аорта може бути притиснута кулаком до хребтового стовпа, пахова артерія - до головки плечової кістки по передній границі волосся пахвової ямки при відведеній руці, підключична - до 1 ребра в надключичній ділянці зовні від прикріплення грудинно-ключично-соскового м'яза; стегнову - до горизонтальної гілки лобкової кістки під пахвиною зв'язкою на середині її протягу; плечову артерію притискують до плечової кістки по внутрішньому боку біцепса.
Серед усіх способів тимчасової зупинки кровотечі з великих артеріальних судин кінцівок найбільш надійним є накладання джгута. Його накладають поверх м'якої прокладки на стегно, плече, іноді на гомілку і передпліччя. Якщо джгут накладений правильно, кровотеча зупиняється і периферійний пульс зникає. Якщо кінцівка синякова, це говорить про те, що передавлені тільки вени. При цьому порушується відтік крові - кровотеча посилюється.
Негативною стороною накладання джгута є те, що при цьому стискуються не тільки судини, але і всі м'язи, нерви, інші тканини.
Для того, щоб запобігти ушкодженню джгутом, при його накладанні потрібно виконувати такі правила: не можна накладати джгут на оголену шкіру; на плече джгут треба накладати в верхній його третині, де можливість стиснення нервів найменша.
При накладанні джгута можуть мати місце такі помилки: неповне стиснення артерії, надмірне стиснення нервів з розвитком парезів і паралічів. Щоб запобігти гангрені нижнього відділу кінцівки, не слід тримати джгут на ній більше як дві години в літній період, а в зимовий період не більше як одну годину. Протягом цього часу для нормалізації кровообігу в кінцівці джгут рекомендується періодично розпускати на кілька секунд до відновлення природного кольору шкіри, що пов'язане з додатковою втратою крові. Неприпустимо:
- гаяти час на звільнення постраждалої кінцівки від одягу;
- маскувати джгут під одяг (джгут повинен бути добре помітним!);
- негайно не накласти джгут правильно у разі посиніння кінцівки та появи набряку;
- у холодну пору року не вкрити кінцівку, на яку накладено джгут, для запобігання відмороження.
Оптимальний термін надання домедичної допомоги – до 30 хв. після отримання ушкодження.
При виклику швидкої медичної допомоги (номер телефону 103) слід повідомити диспетчеру наступну інформацію:
- точне знаходження місця події, її адресу або місце розташування;
- назву населеного пункту або найближчих пересічних вулиць (перехресть або доріг);
- орієнтири;
- своє прізвище, ім'я, по батькові;
- що відбулося (ДТП, пожежа, вибух тощо);
- число потерпілих;
- характер ушкоджень (болі в грудині, важке дихання, відсутність пульсу, кровотеча тощо).
V.Формування умінь і навичок
Практичний тур: Накладання гумового кровозупинного джгута на стегно (плече).
Беремо гумовий джгут двома руками в середній частині і сильно розтягуємо; джгут у розтягнутому вигляді обертаємо 2 – 3 рази навколо стегна (плеча) вище від місця кровотечі так, щоб перший оборот був тугішим від інших оборотів і щоби витки були розміщені поряд; кінці джгута закріпити за допомогою ланцюжка і гачка чи зав’язати вузлом; позначити час накладання джгута на аркуші паперу і вкласти під джгут.
Кожний громадянин повинен вміти надавати домедичну допомогу при ураженнях внаслідок надзвичайних ситуацій, нещасних випадків та уражень під час бойових дій. Своєчасне і правильне виконання найпростіших прийомів домедичної допомоги дозволить зберегти здоров'я та життя потерпілому.
VI.Підсумок уроку.
VII.Опрацювати $ 26, продумати завдання 1-2.