зАНятТя
пОвтОРенНя
Тварини - цілісний організм
Тварин вивчає наука зоологія (від грец. зоон - тварина, логос - учення
НАУКИ, ЯКІ ВИВЧАЮТЬ ТВАРИН:
* Систематика тварин вивчає різноманяття життя;
* Ентомологія вивчає комах;
* Орнітологія вивчає птахів;
* Іхтіологія вивчає риб;
* Морфологія абоанатомія тварин вивчають їхню внутрішню та зовнішню будову;
* Фізіологія тварин вивчає перебіг різних процесів життєдіяльності в організмі
(живлення, дихання та ін.) та їхню взаємодію між собою; * Етологія -наука про поведінку тварин, про те, як тварини спілкуються між собою;
* Екологія тварин вивчає особливості їхнього життя у природі: взаємозв’язки між собою та іншими організмами , умовами неживої природи;
Ознаки тварин:
1) Організм тварин складається з клітин, у цитоплазмі яких перебіга ють усі життєво важливіпроцеси клітини: усередину потраплянуть поживні речовини, назовні виходять непотрібні речовини й речовини, які кліти на виробляє сама.
2) Організм тварин потребує постійного надходження різних речовинта енергії з навколишнього середовища. Поживні речовини тварини отри- мують у результаті живлення, а кисень у результаті дихання; він потрі бен для розщеплення складних речовин на простіші й забезпечення оpганізму енергією. Продукти обміну речовин тварини зазвичай виводять назовні.
3) Тварини здатні до росту й розвитку: у процесі індивідуального розвитку поступово збільшуються їхні розміри та маса, змінюється будова.
4) Усім тваринам властива подразливість здатність сприймати подраз ники та певним чином на них реагувати.
5) Характерною рисою організмів є їхня здатність до рухів. Більшість тварин від мікроскопічних до таких велетнів, як слони або кити, мають органи руху.
5) Тварини здатні до розмноження, тобто до відтворення собі подібних.
Тварини - цілісний організм
Організми, пристосованя до мешкання як у наземному так і у водному, називають амфібіонтами (від грец. амфі - подвійний та біос - життя)
Пристосування організмів до середовища існування називають адаптаціями (від лат. адапто - пристосовую)
Види тварин, які знаходять сприятливі для себе умови існування в життлі людини або поблизу від нього, називають синанотропними (від грец. син - разом, антропос - людина
Тварини - цілісний організм
Значення тварин у природі та життя людинни:
Комахи беруть участь у запилення рослин;
Дощові черв’яки розпушують грунт;
Деякі тварини є “санітарами природи”. Це сапротрови - вони утилізують рештки організмів, а також продукти їхньої життєдіяльності;
Завдяки тваринам ми отримумо різні продукти харчування
(вершкове масло, молоко, сир, м’ясо, мед); постачають сировину (вона, шкіра, пух, віск);
АЛЕ також є паразити, які наносять шкоду здоров’ю людини; Деякі тварини є отруйними та небезпечними.
Відмінності різних організмів:
Залежно від особливостей будови клітини (зокрема, від наявності в ній ядра) усі організми поділяють на без'ядерні, або прокаріотів (пригадай їхніх представників), та ядерні, або еукаріотів. Тварини разом з рослинами та грибами с еукаріотами. Клітини всіх еукаріотів мають ядра та різноманітні органели (пригадай які).
Схема будови клітин рослини (А), гриба (Б) і тварини (В): 1 - клітинна стінка; 2клітинна мембрана; 3 цитоплазма; 4 ядро; 5 хлоропласт; 6- мітохондрія; 7 вакуоля з клітинним соком
Відмінності різних організмів:
Клітини рослин і грибів, крім тоненької клітинної мембрани, мають ще щільну клітинну стінку. Вона забезпечує постійну форму клітини. До складу клітинної стінки цих організмів входять вуглеводи. У рослин це переважно целюлоза, у грибів також і хітин.
У клітин тварин зовні від мембрани розташована лише тоненька пружна оболонка глікокалікс (від грец. глікіс солодкий і лат. калюм товста шкіра). Він утворений з молекул вуглеводів, які можуть з'єднуватися з молекулами білків і ліпідів. Глікокалікс бере участь у транспортуванні різних речовин у клітину та з клітини назовні, а також у сприйнятті різних подразників зовнішнього від клітини середовища. Крім того, він здійснює захисну функцію.
Біологічні мембрани - це тонкі білково-ліпідні плівки, що відокремлюють клітину від зовнішнього середовища та забезпечують процеси життєдіяльності в клітині.
Відмінності різних організмів:
Через відсутність щільної клітинної стінки певні групи тваринних клітин здатні утворювати непостійні вирости несправжні ніжки, або псевдоподії. Так, клітини крові людини й хребетних тварин лейкоцити - завдяки несправжнім ніжкам псевдоподіям знешкоджують хвороботворні мікроорганізми, здійснюючи захисну функцію.
Амеба-протей має непостійну форму клітини та спціалізовані вирости для захоплення здобичі - псевдоподії
(псевдоніжки)
Відмінності різних організмів:
Процес захоплення твердих часток клітиною має назву фагоцитоз (від грец. фагос поїдати і кітос клітина).
У цитоплазмі клітин тварин, так само як і у клітинах грибів, відкладається запасний вуглевод глікоген, тоді як у клітинах рослин крохмаль. У клітині тварин немає пластид (хлоропластів, хромопластів і лейкопластів) і вакуоль з клітинним соком. Відсутність хлоропластів свідчить про те, що, на відміну від рослин, тварини не можуть самі створювати органічні речовини з неорганічних. Вони є гетеротрофами (пригадай, гетеротрофний тип живлення властивий також грибам і деяким рослинам- паразитам. Наведи приклади таких рослин).
Відмінності різних організмів:
Гетеротрофи (від грец. гетерос - інший і трофос - живлення) організми, які споживають готові органічні речовини: інші організми, їхні рештки або продукти їхньої життєдіяльності.
Багато тварин отримують поживні речовини безпосередньо від рослин. Це рослиноїдні види. Є тварини, які живляться відмерлими рештками рослин і тварин. Це сапротрофи (пригадай з курсу біології 6 класу: багато грибів сапротрофи). Є й хижаки: вони отримують органічні речовини, полюючи й споживаючи інших тварин. Паразити живляться органічними речовинами тварин, людини чи рослин, оселяючись усередині чи на поверхні організмів-хазяїв. Тварин, які споживають і рослинну, і тваринну їжу, називають всеїдними. А також є тваринифільтратори - це губки та молюски, адже вони фільтрують воду.
Відмінності різних організмів:
Більшість тварин здатна активно рухатися і пересуватися. Натомість більшості poслин і грибів притаманний переважно прикріплений спосіб життя. У рослин можна спостерігати лише рухи окремих частин тіла, наприклад ростові. Рухи тварин можуть бути різноманітними. Так, молюски, черви, змії повзають. Собаки, вовки, коні бігають, розвиваючи значну швидкість. Крила забезпечують політ птахів, кажанів і багатьох комах. Риби, дельфіни плавають.
Узагальнення:
Особливості рослинної клітини:
Наявність пластин (хлоропласти, хроиопласти, лейкопласти;
Резервний полісахарид - крохмаль;
Клітинна стінка з (надмембранний апарат) з целюлози; цитоплазматичні містки - утвори, що поєднують рослинні клітини між собою для обміну та транспорту речовин;
Великі вакуолі з клітинним соком, в якому можуть міститись вуглеводи, забезпечуючи соковитість фруктів.
Узагальнення:
Особливості тваринної клітини:
Відсутні пластиди;
Наявний глікокалікс - надмембранний апарат (замість клітинної стінки);
Дрібні вакуолі, які є лише в одноклітинних тварин;
Чисельні лізосоми з фермантами, які розщеплюють різні субстрати; Запасання глікогену.
Особливості грибної клітини:
Клітинна стінка з хітину; Лізоми з багатим арсеналом травних
Запасаючі вакуолі; ферменів ;
Резервний полісахарид - глікоген