СКЛАДНИКИ
ПІДПРИЄМНИЦЬКОГО УСПІХУ
УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ В КАНАДІ ТА США
ПІДГОТУВАЛА:
МОТЧАНА ПОЛІНА
УЧЕНИЦЯ 10 КЛАСУ
ЗНЗ МІЖНАРОДНА ШКОЛА
ГЛОБУС МІСТА КИЄВА
Згодом "Re) з d Fife) з " став одним з основних видів, поширених у Канаді і північних штатах Америки. Його одинокою хибою були більша висота та пізніше дозрівання. Пізніше поширення набуло схрещення
видів "Re) з d Fife) з " та "Hard Re) з d Calcutta", яке одержало назву "Marquis" (David Fife) з у новому гібриді
наявне було сполучення якості та урожаю
виду "Re) з d Fife) з " зі скорішим на двадцять днів дозріванням "Hard Re) з d Calcutta"). До 1928 р. 85 відсотків усіх посівів у Канаді ярої пшениці був вид "Marquis" з половинчастим українським походженням.
• Українці в Канаді вперше з'явилися 1892 р. Того ж року в квітні у місцевості Една-Стар, 50 км на північний захід від Едмонтона провінції Альберта, була заснована перша українська колонія.
• Почалась тоді, коли у квітні 1892 р.
невелика кількість родин із села Небилів (район Калуша у Галичині) поселилась на північному сході від Едмонтону. Перед ними Канаду відвідали Василь Еленяк та Іван Пилипів, які, а саме І. Пилипів, і спонукали ці приїзди. Однак усі ці приїзди були маленького масштабу, засновані на сімейних і сусідських
контактах. Обійстя Пилипових в поселенні
Стар
• Після 1896 р. праця Осипа Олеськова,
професора сільського господарства у Львівській вчительській семінарії, батька
української імміграції, скерувала імміграцію до Канади на організоване русло.
•
ПОСЕЛЕННЯ З НАЙБІЛЬШОЮ
КОНЦЕНТРАЦЄЮ УКРАЇНСЬКИХ
ІММІГРАНТІВ
• Една-Стар (Edna-Star) - 9000;) - 9000;
• Дофин (Dauphin) - 5000;
• Йорктон (Yor) - 9000;kton) - 4500;
• Стюартберн (Stuar) - 9000;tbur) - 9000;n) – 3000;
• понад 1000 у Шоал Лейк (Shoal Lake); );
• Інтерлейк (Inte); r) - 9000;lake); );
• Брокенгед-Уайтмауф (Br) - 9000;oke); nhe); ad-White); mouth);
• Фиш Крік-Роустгерн (Fish Cr) - 9000;e); e); k-Rosthe); r) - 9000;n).
• Пов'язана з припиненням існування Української Народної
Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Загалом до
Канади приїхало близько 68 тисяч українців, в основному з Галичини та Буковини, але вперше також і з Волині, яка опинилась в кордонах польської держави.
•Нові приїзди українців пожвавились у
1980-х роках.
• Після 1991 р., у зв'язку з розпадом Радянського Союзу, почалась хвиля імміграції з незалежної України. Всеволод Ісаїв, професор соціології у Торонтонському університеті, вважає її п'ятою хвилею або другою частиною четвертої.
• Першим іммігрантом-українцем, який прибув у США у XIX ст. через
Атлантику, був послідовник О. Герцена в Україні, уродженець
Київщини, чернець Києво-Печерської Лаври Агатій Гончаренко. У 1868—1872 pp. у Сан-Франциско він заснував двотижневик
"Аляска Геральд", що виходив російською й англійською мовами.
• До перших належав селянин з Нової Вєсі Новосончського повіту Юрко Кошицький. Він прибув до Нью-Йорка у 1872 p., потім переїхав до Нью-Джерсі. Десь у 1882 р. повернувся до Галичини. Цей перший приклад згодом перейняло багато інших галичан, які здебільшого їхали до США не на постійно, як це переважно робили іммігранти до Канади, а на заробітки з метою повернутися назад до родини, щоб заснувати краще господарство на батьківщині.
ЕМІГРАЦІЯ ДО
• Країнами значного зосередження української діаспори є південноамериканські країни: Аргентина, Бразилія, Парагвай, Уругвай та інші держави.
Еміграція в Аргентину розпочалася в
90-х роках XIX ст. Вважається, що до 1914 р. у цій країні проживало близько 10 тис. українців.
• Як і у північноамериканські країни, еміграція в Аргентину так само зазнала кількох хвиль. Друга припала на міжвоєнний період, третя — після Другої світової війни. У міжвоєнні роки до Аргентини прибуло понад 40 тис. українців. Завдяки природному приросту кількість українських іммігрантів в Аргентині на 1933 р. досягла близько 100 тис. осіб. Третя хвиля української еміграції припала на 1946—1950 pp. і становила кілька тисяч осіб.
• Внаслідок імміграції до Південної Америки переміщених осіб із Західної Європи у післявоєнні роки сформувались невеликі (у кілька тисяч і сотень) діаспорні групи українців у Венесуелі, Чилі й інших країнах.
УЧАСТЬ ВИХІДЦІВ З УКРАЇНИ У
Трудова еміграція почалася у 1877, коли перша хвиля українських переселенців, прибувши із Закарпаття до США, влилася в лави шахтарів штату Пенсільванія. Найбільше ж
українські селяни прагнули
одержати для сільськогосподарського обробітку земельну ділянку - гомстед (земельна ділянка, яка надавалася з державних земельних фондів на пільгових умовах у США та Канаді тим, хто бажав вести фермерське господарство).
УЧАСТЬ ВИХІДЦІВ З УКРАЇНИ У
Галичани та буковинці селилися на безлюдних місцях Західної Канади, де й одержували гомстеди. Отримавши власне господарство, сусіди по гомстедах будували свої житла, утворювали поселення з церквою, школою, поштою. Так виникли українські селища. Як і українці-першопоселенці у США, їхні земляки в Канаді одне з перших своїх селищ також назвали Україною.
ДОСЯГНЕННЯ НАШИХ СПІВВІТЧИЗНІКІВ В
АМЕРИЦІ
Українці займали важливі державні посади у чужих країнах, підкоряли космос та високу моду, знімалися у найкращих фільмах та робили важливі наукові відкриття для людства. Ми обрали для вас історії 15 українців, які прославили нашу державу на весь світ.
Батьки Квітки — вихідці з Західної України. Вона народилась вже у США. З нею працював продюсер Майкла Джексона Квінсі Джонс, голос звучав у рекламі для McDonald's, Coca-Cola,
Ame); r) - 9000;ican Air) - 9000;line); s та для For) - 9000;d Motor) - 9000;s.
Квітка записала для України два альбоми з народними піснями, які вразили не лише українців, а й США.
Я — українець, а не росіянин. Буде краще, якщо я і мої друзі просто підемо з фестивалю, — наголосив Джек Паланс.
Його гелікоптери використовували Збройні сили США. І саме "пташки" українського інженера першими в історії перелетіли Атлантику і Тихий океан. Так його літаки та гелікоптери з’єднали континенти і дозволили долати величезні відстані за лічені години.
На відміну від багатьох емігрантів, які бували в
Україні раз у житті, вона тут бувала не раз. Під час Революції гідності підтримала українців та закликала шанувальників жертвувати гроші на допомогу постраждалим на Майдані.
12. ГАЙДІ-МАРІЯ СТЕФАНИШИН-ПАЙПЕР
13. ДЕВІД КОППЕРФІЛЬД
Канадський хокеїст Вейн Грецкі встановив 61 хокейний рекорд. Нашими коренями завдячує бабусі з Тернопільщини, і українську мову чув саме від неї. Вейн засуджує політику Путіна та повністю підтримує Україну. Грецкі, або ж Грицько став символом нового хокею за свою майстерність у гольових передачах, технічність та невловимість. Його портрет тепер красується у Залі хокейної слави Торонто.
Вільям (Василь) Курелек - видатний канадський художник;
Дякую за увагу!