Умови, необхідні для вирощування розсади у теплиці, парниках.
Номер слайду 2
Актуалізація опорних знань. Що таке розсада?Навіщо вирощують розсаду?
Номер слайду 3
Розсада — це вирощена із насіння рослина, яка має 5-7 справжніх листочків. Використання розсади квітів дає можливість спостерігати на 3-4 тижні раніше цвітіння. Якщо це овочеві культури, то дає можливість на місяць раніше отримати врожай.
Номер слайду 4
Захищений грунт. Для одержання розсади сільськогосподарських і декоративних культур використовують спеціальні споруди, у яких створюються сприятливі умови для росту і розвитку рослин, — парники і теплиці. Парники призначені для вирощування розсади теплолюбних рослин, а теплиці, окрім цього, і для вирощування урожаїв різних сільськогосподарських культур упродовж року. Також можна вирощувати розсаду на підвіконні. Де вирощують розсаду?
Номер слайду 5
Умови вирощування розсади. Які умови необхідні для вирощування розсади? (світло, тепло, волога, поживні речовини,грунт). Для вирощування розсади важливо який мікроклімат існує в захищеному грунті: температура, освітлення, волога, а також для нормального росту і розвитку рослин важливе значення має стан ґрунтової суміші для висівання насіння та вміст у ній поживних речовин.
Номер слайду 6
Тепловий режим. Кожна культура має вимоги до температурного режиму. Варто враховувати навіть те, що на різних етапах розвитку і навіть у різні часи доби рослинам потрібна різна температура. Тому дуже важливо мати можливість регулювати температурний режим на потрібному рівні. Як тільки з'являться перші паростки , з розсади знімають плівку і переміщають у прохолодне (15-17°С), але добре освітлене місце. Через 4-6 днів її повертають у тепле місце і потім підтримують температуру 20-25°С вдень і 16-18°С вночі.
Номер слайду 7
Світловий баланс. Світло разом із температурним режимом і поливом дуже важливе для розсади. Найчастіше на період посіву розсади світловий день короткий, тому в теплиці необхідно встановити кілька штучних джерел. Якщо спостерігатиметься істотний недолік світла, то в результаті цього рослини стануть крихкими, вразливими та погано розвиватимуться. Щоб рослини розвивалися ефективно і рівномірно, потрібно в середньому підсвічувати їх фітолампами не менше 12 годин на добу і вимикати на ніч. Занадто довгий світловий день - 18-20 годин - буде так само шкідливий для рослин, як і занадто короткий, тому важливо дотримуватися балансу.
Номер слайду 8
Волога. Не варто забувати також і про регулярні поливання, адже це одна з найголовніших умов для росту розсади, проте якщо у грунті та повітрі буде підвищена вологість, то це може призвести до появи грибкових захворювань. Тому в теплиці обов'язково повинні бути кватирки/вікна для провітрювання. В ідеалі, щоб там було встановлене спеціальне обладнання. Найкращим способом поливу розсади сьогодні вважається крапельне зрошення, оскільки таким чином можна рівномірно розподіляти вологу разом із добривами. Температура води, якою ви поливаєте розсаду, повинна бути не більше і не менше 20-24 градусів.
Номер слайду 9
Грунт для вирощування розсади. Грунт повинен бути родючим, з достатньою кількістю поживних речовин, пухким, добре пропускати воду й затримувати її. Для захищеного грунту використовують грунтові суміші з торфу, листкової землі, городнього грунту, перегною, піску та попілу. Можна приготувати суміш із купленого грунту, городнього грунту, піску і тирси у співвідношені 2:1:0,5:0,5. Перед тим, як зробити грунтову суміш, всі інгредієнти необхідно просіяти через сито, таким чином вийде субстрат з однаковою структурою. І обов’язково дезенфікувати такий субстрат. А можна використовувати куплений грунт спеціально для розсади.
Номер слайду 10
Місткість теплиціДуже часта практика - сіяти насіння у загальні ящики за сортами, а після того, як на розсаді з'являються вже перші листочки - її пікірують в окремі ємності, або ж висаджують відразу у грунт, якщо дозволяє температура на дворі. Після виконання процедури пікірування площі має бути достатньо для того, щоб рослини не затіняли одна одну і могли нормально освітлюватися. Плюс до всього, сильна густина може призвести до розвитку хвороб.