Презентація "Валер'ян Підмогильний, роман "Місто". Світовий мотив підкорення людиною міста , самоутвердження ,інтерпритовані на національному матеріалі"
Презентація до другого з трьох уроків вичення творчості Валер'яна Підмогильного "Валер'ян Підмогильний, роман "Місто". Світовий мотив підкорення людиною міста , самоутвердження ,інтерпритовані на національному матеріалі"
Світовий мотив підкорення людиною міста, самоутвердження, інтерпритовані на національному матеріалі в романі Валер’яна Підмогильного «Місто»
Номер слайду 2
“Місто” – модерний (франц. мoderne – новітній, сучасний) роман – перший урбаністичний роман в українській літературі «Написав «Місто», бо люблю місто і не мислю поза ним ні себе, ні своєї роботи. Написав ще й тому, щоб наблизити, в міру змоги, місто до української психіки, щоб сконцентрувати його в ній. І коли мені частина критики закидає «хуторянську ворожість» до міста, то я собі можу закинути тільки невдячність проти села. Але занадто вже довго жили ми під стріхами, щоб лишатись романтиками їх».
Номер слайду 3
Психологізм — заглибленість у творі в душу персонажів, їх психологію.У психологічному творі увага автора переноситься із зовнішнього (подієвого) сюжету на внутрішній (психологічний), він відслідковує всі порухи душі своїх героїв, намагається розкрити їх роздуми й мотивацію вчинків, показати нелегкий шлях внутрішніх колізій. Психологізм почав входити в літературу в добу реалізму з його аналітичністю, а в час модернізму він набув популярності. Екзистенціалізм – напрям філософії, що досліджує людину як унікальну духовну істоту, що здатна до вибору власної долі.
Номер слайду 4
Урбаністика – це твори мистецтва, які зображують місто, його життя та мешканців, до того ж «міськими очима». Урбаністичний (міський) роман.
Номер слайду 5
Маргінал 1.Той, хто втратив колишні соціальні зв’язки і не пристосувався до нових умов життя. 2. Провінціал. Маргінальність — характеристика образу героя, що перебуває «на межі» між двома станами. Герой-маргінал зазвичай — виходець з нижчого класу, який намагається завоювати вищі сфери суспільства, піднятися по драбині успіху. У 1920-их роках тисячі Степанів, Надійок, Левків, Борисів із занедбаного українського села потягнулися до міської культури, цивілізації, тобто добровільно стали на шлях поступу й пошуку.
Номер слайду 6
Тема твору Зображення людини в новому для неї середовищі, змалювання її почуттів, переживань. Еволюція світогляду під впливом зовнішніх факторів.
Номер слайду 7
Київ у романі Валер’яна Підмогильного «Місто»
Номер слайду 8
Автор описує молодь, яка на початку 20-х років тисячами потягнулась у міста з бажанням «вийти в люди».
Номер слайду 9
Костюк вважав :«Твір Підмогильного – роман про Київ».
Номер слайду 10
Міський «інтер’єр»
Номер слайду 11
Видатні пам’ятки згадані у творі «…Опинившись десь біля парку , він зайшов і сів на крайню лавочку. Трохи згодом ,озирнувшись,він його пізнав – це був Золотоворітський сквер з двома обгородженими купами розваленого каменю, що й дали йому назву…»
Номер слайду 12
Видатні пам’ятники згадані у творі «… і все приємно тішило йому очі- стара дзвіниця Софії,трамваї й хвиляста вулиця…»
Номер слайду 13
Вулиці Києва 20-х років
Номер слайду 14
Літературний Київ Мистецьке життя триває в різних формах: це й літературні вечори, і дискусії; навіть розмови літераторів у редакції творять мистецьку атмосферу.