Виготовлення виробів з плодів чорного горіху. Виконав вчитель трудового навчання КЗ “ Полтавська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 34” Ляшенко В. Аr
Номер слайду 2
Горіх чорний (Juglans nigra L.; англ. black walnut) – дерево родини горіхових (Juglandaceae) з майже чорною корою, чорнуватим плодом, голою кісточкою з гостроборознистою поверхнею. Листяне дерево сягає до 40 м у висоту. Цвіте у травні, плоди достигають у вересні-жовтні. Восени його перисте листя набуває золотисто-жовтого забарвлення і розлога крона починає рідшати. Усі частини дерева містять юглон – сполуку, що пригнічує ріст інших рослин. Оскільки з опалого листя, що розкладається, ця речовина вивільняється в грунт, поруч з чорним горіхом зазвичай виживає небагато видів. Тому з його листя не виготовляють компост. Вид — швидкорослий і відносно морозостійкий, оскільки навесні пробуджується пізніше інших видів горіхів. Вирізняється серед інших видів горіхів повнодеревним струнким стовбуром.
Номер слайду 3
На батьківщині, у Північній Америці, горіх чорний охоплює дуже широкий ареал і трапляється в різних ґрунтово-кліматичних умовах. Дає цінну деревину. З темної, тонковолокнистої деревини виготовляють меблі та дерев’яні частини рушниць. Горіх чорний культивують у Правобережному Лісостепу України, в різних ґрунтово-кліматичних умовах. Проте, найпоширеніший він у лісових культурах Вінниччини. Ядро горіха їстівне, містить 55-66 % жиру (олія швидко гіркне), але рідко вживається в їжу через тверду грубу шкаралупу. Плоди також можуть використовуватися для захисту від молі. Подрібнена шкаралупа використовується як абразивний матеріал для обробки металевих поверхонь і як один з компонентів динаміту.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Інструменти та матеріали
Номер слайду 6
Розпилювання горіха на пластини. Закріплюємо горіх в лещатах. Ножівкою по металу відпилюємо край горіха
Номер слайду 7
По черзі відрізаємо пластини товщиною 4-5 мм
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Випиляли три зрізи. Очищаємо зрізи від ядра і шліфуємо
Номер слайду 10
Матеріал для роботи
Номер слайду 11
Виклеювання вази. Вибираємо шаблон. Викладаємо дно і проклеюємо зрізи
Номер слайду 12
Викладаємо та склеюємо перший ярус. Даємо висохнути клею. Викладаємо та склеюємо другий ярус. Даємо висохнути клею.
Номер слайду 13
Виймаємо вазу з шаблона. Виготовляємо з дерева основу