Використання методу мнемотехнікидля розвитку пам’яті та зв’язного мовлення дітей з особливими освітніми потребами. Вчительпочаткових класів. Сірук І.І.
Номер слайду 2
Одними із популярних і ефективних методів розвитку пам’яті є застосування прийомів мнемотехніки. Мнемотехніка і мнемоніка означають одне і теж – техніка запам'ятовування. Вони походять від грецького «mnemonikon» – мистецтво запам'ятовування. Вважається, що це слово придумав Піфагор Самоський (6 ст. до н. е.) на честь давньогрецької богині Мнемозіни – богині пам'яті.
Номер слайду 3
Пам'ять має три основні закони, які потрібно знати та використовувати у своїй практиці. Перший закон. Враження. Якщо ви бажаєте щось запам'ятати, потрібно зосередитись та отримати враження. Бажано використовувати при цьому не тільки зір, але й слух та нюх. Але зорове враження – найміцніше. Нерви, що йдуть від ока до мозку, у 20 разів товстіші за нерви, що йдуть від вуха до мозку.
Номер слайду 4
Другий закон. Повторення. Третій закон. Асоціації. Єдиний спосіб щось надійно запам'ятати – це пов'язати потрібну інформацію з якоюсь іншою інформацією. При цьому інформація повинна сприйматись, як єдине ціле. Всі ці закони вдало поєднуються у такому методі розвитку пам’яті, як «Мнемотехніка»
Номер слайду 5
МНЕМОТЕХНІКА – технологія розвитку пам'яті, що забезпечує ефективне запам'ятовування, збереження і відтворення інформації, збільшує обсяг пам'яті, шляхом утворення додаткових асоціацій, використовує природні механізми пам'яті мозку.
Номер слайду 6
У мнемотехніці існує 6 напрямів: Народна. Кожна людина з давніх часів протягом життя виробляє свою систему запам'ятовування. Класична. Перші роботи датуються 86 роком до Різдва Христового. Саме ця дата вважається датою виникнення класичної мнемотехніки. Цицерон досконало володів технікою запам'ятовування з допомогою образного кодування.
Номер слайду 7
3. Педагогічна – виникла в той же час. У Квінтіліана були проблеми з візуальним мисленням, тому були розроблені свої системи запам'ятовування і з'явилися перші паростки педагогічної мнемотехніки. Для людей не здатних до ефективного візуального мислення. Повністю педагогічна мнемотехніка сформувалася лише в 16 столітті. Засновником можна вважати П. Рамуса.
Номер слайду 8
Педагогічна мнемотехніка була більш доступна і зрозуміла більшості людей. І головне, не встановлювала таких високих планок, як класична мнемотехніка. Логіка педагогів гранично проста – вчити треба всіх, а не тільки людей, у яких працює візуальне мислення.
Номер слайду 9
4. Цирковий напрям використовує принципи класичної мнемотехніки.5. Спортивний напрям, коли регулярно проходять змагання з мистецтва запам'ятовування у Кембриджі з 1997 року.6. Сучасна мнемотехніка (система Джордано та ін.)
Номер слайду 10
Мнемотехніка – в дослівному перекладі з грецької мови означає «мистецтво запам’ятовування». Це певна система прийомів і методів, дія яких направлена на максимально ефективне збереження, відтворення і запам’ятовування одержуваного матеріалу. Використання прийомів мнемотехніки базується на спостережливості й образному мисленні та спрямоване на усвідомлене створення асоціативних зв’язків між об’єктами.
Номер слайду 11
Оскільки в дітей шкільного віку переважає наочно-образна пам’ять, вони спроможні невимушено засвоїти прийоми мнемотехніки й навчитися усвідомлено їх застосовувати. Мнемотехніка допомагає дітям: керувати процесом запам’ятовування,удосконалювати своє мовлення,сприяти розвитку асоціативного й образного мислення, уваги.
Застосування мнемотехнічних засобів в роботі з дітьми з ООП: Мнемоквадрат Мнемодоріжка Мнемотаблиця
Номер слайду 14
Спочатку ознайомлюємо дітей із мнемоквадратами — зрозумілими зображеннями, які позначають одне слово, словосполучення або просте речення.
Номер слайду 15
Коли діти звикають до застосування мнемоквадратів, вводимо у практику мнемодоріжки — послідовності мнемоквадратів (трьох – чотирьох), за допомогою яких можна скласти розповідь із двох-трьох речень.
Номер слайду 16
Найскладніший прийом — це мнемотаблиці, які складаються із декількох мнемодоріжок. За допомогою мнемотаблиць можна запам’ятати й відтворити оповідання, казку, вірш.
Номер слайду 17
На основі Куб-Блума так само можна виготовити і Мнемо-куб. Він складатиметься з різних за кольором кубів. Для кращого використання можна створити так званий «Світлофор».
Номер слайду 18
Перший куб – «Істота» (зображення: людина, кішка, собака, пташка і т.д.)
Номер слайду 19
Другий куб – «Дія» (зображення дії або предмета, який асоціюється з цією дією, наприклад: чашка – пити, велосипед – їхати, подушка - спати )
Номер слайду 20
Третій куб – «Предмет або місцевість» (зображення різних предметів або місцевості, наприклад: ліс, дім, вулиця)
Номер слайду 21
Гра «Диво-куб»Мета: вчити дитину самостійно маніпулювати з предметами, працювати за інструкцією, показувати дію, яка зображена на малюнку та називати зображення, складати прості речення. Розвивати пам'ять, мислення, увагу, координацію рухів, візуальне сприйняття. Виховувати бажання грати.
Номер слайду 22
Хід гри: Варіант 1. Використовуючи світлофор іграшку, або показуючи фішки в послідовності: 1-червоний, 2-жовтий, 3-зелений, дитина підкидає куб відповідного кольору. Потім викладає випавші малюнки догори та куби один біля одного, утворюючи мнемодоріжку. Обов’язково дорослий називає предмет, а дитина повторює, називає чи виконує дію (якщо це дія). Вкінці складає речення (або сама, або за допомогою дорослого)
Номер слайду 23
Варіант 2. Дитині дають грати кубами, ознайомлюють із зображеннями на кубах, викладають та складають речення. Варіант 3. Дитині дають вже готовий один куб, на якому зображені і дії, і предмети, і істоти, а дитина крутить в руках його та складає речення. Варіант 4. Можна ускладнювати або спрощувати за бажанням педагога. Картки можна змінювати в залежності від рівня знань та вміння дитини.
Номер слайду 24
Висновки: вченими було доведено, що метод мнемотехніки позитивно впливає на розвиток психічних процесів дитини шкільного віку. А діти з ООП потребують спрощення навчання та доведення інформації зрозумілим і простим для них способом. Тому «Мнемотехніка» - є ефективною методикою навчання та розвитку не тільки звичайних дітей, але і дітей з особливими освітніми потребами.