Всеукраїнський день бібліотек 30 вересня
|
Книги можуть зберігатися століттями і дарувати свою мудрість не одному поколінню читачів.
Всеукраїнський день бібліотек, ми щороку відзначаємо 30 вересня.
Як виникла ідея відзначати Всеукраїнський День бібліотек?
Збирання книг князь Ярослав Мудрий вважав вкрай потрібною справою, тому в
1037 році відкрив при соборі Святої Софії державну бібліотеку. Більшість книг у ній були релігійного змісту, але траплялися і філософські, природничі та інші твори, в тому числі іноземних авторів, при цьому велика увага надавалась перекладу та переписуванню таких книг.
В період XIV-XV століть з’явилися університетські бібліотеки, а невдовзі ще й бібліотеки при національно-релігійних братствах.
За часів Просвітництва грошовою підтримкою бібліотек почали опікуватися державні органи. Наприкінці XVIII століття в Україні поширилося явище бібліофільства — багаті колекціонери, відшукуючи старі видання, збирали цінні колекції.
В процесі розвитку бібліотек в Україні не останнє місце займала громадська ініціатива — в 1829 році місцевою інтелігенцією було засновано публічну бібліотеку в Одесі, 1866 року — в Києві, 1886-го — в Харкові. Власні бібліотеки збирали різні заклади та об’єднання — музеї, архіви, наукові товариства, духовні семінарії.
В короткий час державності України після подій 1917 року, попри важкі політичні та економічні обставини, бібліотекам надавалося багато уваги — було прийнято три важливих закони, які регулювали роботу цієї сфери, а також засновано Національну бібліотеку Української держави.
Чималих збитків українські бібліотеки зазнали в роки Другої світової війни — евакуювати вдалося лише незначну частину фондів, тому багато цінних книг було вивезено окупантами або знищено вибухами та пожежами.
З моменту здобуття Україною незалежності змінилася й роль бібліотек в суспільному житті — від суто просвітницької та ідеологічної до культурологічної, інформаційно-комунікативної та наукової.
Останнім часом вітчизняні бібліотеки переживають досить непростий період трансформації та пристосування до умов цифрового світу
Чим сучасні бібліотеки відрізняються від бібліотек минулих століть?.
Верховна Рада ухвалила рішення, а президент його підтвердив підписом, який запускає механізм отримання молоддю сертифікатів на книжки.
Уже цього року українці, яким починаючи з 1 січня 2024 року виповнилося 18 років, отримають сертифікат у "Дії" на суму 908 грн на книжки. Юні українці отримають книжки українською мовою, а видавці підтримку від читачів.