Тема: Погода. Погодні явища
Мета: Вчити учнів розповідати про погоду в усній та письмовій формі. Вдосконалювати пам’ять, логічне мислення; навички виразного читання, техніку читання; фонематичний слух, здатність до імітації; вміння логічно та послідовно формулювати мовленнєвий вчинок; вміння застосовувати отримані знання, вміння та навички на практиці в усному та писемному мовленні. Формувати самоосвітню, соціальну, полікультурну та комунікативну компетентності. Виховувати любов до природи та навколишнього середовища.
Обладнання: підручник, картки із зображенням погодних явищ, презентація
Хід уроку
1. Greeting
T: Good morning, children! How are you getting on?
Ps: We are very well, thank you
T: Today’s topic is “Weather. Natural phenomena”. (slide 1)
2. Warm-up
T: What’s the weather in cartoons?
Pupils watch cartoons and say what the weather they’re watching there. (slide 2)
3. Vocabulary practice
p. 77
1) Pupils listen and repeat after the teacher new words. Teacher explains the meanings of the expression degrees centigrade (slide 3)
2) Watching the video (slide 4)
5. Listening and writing
Ex 1 p.77
1) Scanning.Pupils read the words in the box. If nessesary translate them
Pupils listen to the text and the name of each city mentioned
2) While-reading activity
Pupils Copy the boxes into your notebooks, listen to the text and fill the gaps (slide 5)
3) Post-reading
Pupils read the text again and choose the right answer. (slide 6)
Ex 2 p. 78
6 Speaking
Ex 3 p.78
T: Work in pairs. Answer the questions. (slide 7)
7. Writing
T: Write the words instead of the symbols and read the weather report (slide 8)
8. Summary
T: What did you practice at the lesson? What did you enjoy most?
9. Homework
Write what the weather was like yesterday / last Sunday / two days ago