Ціле літо я ріс у полях, З кожним днем добираючись сили. Слава дружнім робочим рукам, Що мене для достатку зростили.
Номер слайду 3
У давнину збирали зернові серпами і косами. Якщо колоски виростали високими і густими, то переважно збирали серпом, а не дуже високі косили косою.
Номер слайду 4
Колоски в’язали в снопи і сушили. Молотили на току. Так називався великий майданчик під відкритим небом. Снопи на ньому розстилали в два ряди і починали їх бити ціпом.
Номер слайду 5
Борошно робили із зерен, обертаючи жорна – величезні круглі плити, за допомогою яких зерно розтиралося в борошно. Нижнє жорно, важке, клалося на розстелене полотно, на нього клалося верхнє жорно, з отвором посередині, в який засипалося зерно. При обертанні верхнього жорна зерно розтиралося, і борошно висипалося на полотно.
Номер слайду 6
Пізніше з’явилися млини, де жорна крутилися, за допомогою вітру. Такі млини називалися вітряні.
Номер слайду 7
Потім з’явилися млини, де жорна крутилися за допомогою води. Такі млини називалися водяні.
Номер слайду 8
В наші дні замість скошування і транспортування зернових до молотарок, комбайни зробили можливим скошування, обмолочування і відокремлення зернових вже під час руху в полі.
Номер слайду 9
Сучасний млин працює за допомогою електрики. Він спочатку відділяє частину зерна (висівки). Потім розмелює в борошно або крупу серцевину зерна.
Номер слайду 10
Хліб наш насущний, будь в нас довіку. В кожній родині, на кожнім столі. В трудну годину і в радість велику. Сійся, родися на рідній землі.