ЮРІЙ ВИННИЧУК «МІСЦЕ ДЛЯ ДРАКОНА»ТЕМА, ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ, ПРОБЛЕМАТИКА
Номер слайду 2
Номер слайду 3
ПАСПОРТ ТВОРУАвтор – Юрій Винничук. Рік написання – 1990 Жанр – повість-казка (у творі багато вигадки, але події відбуваються протягом тривалого часу)Тема – розповідь про незвичайного дракона Грицька, який мріє не руйнувати та нищити, а творити та милуватися красою світу. Головна думка – ” Якщо зла не буде, то звідки добро пізнаєш?”Ідея – звеличення благородства, самопожертви, людяності, які перемагають зраду, жорстокі закони і підступність.
Номер слайду 4
Добро – усе позитивне в житті людей, що відповідає їх інтересам, бажанням, мріям. Зло – щось погане , недобре; антонім до слова ,, добро” Словникова робота ЗАВДАННЯ: Складіть доміно, добираючи синоніми до слів «добро», «зло».
Номер слайду 5
Вірність - вміння знаходитися поруч із людиною за будь-яких обставин і умов, вміння цінувати її і розуміти, підтримувати і надихати. Зрада… то ніби навмисне приниження близької людини. Чи не найболючіше, що може трапитися в житті людини. Зрада – це майже як смерть. Смерть довіри та близькості. Вірність та зрада у творі. Дібрати з тексту уривки для підтвердження думки Словникова робота Альтруїзм – Самопожертва – ПРОЧИТАЙ І ЗАПАМ’ЯТАЙ!ЗАПИШИ ВИЗНАЧЕННЯ І ЗАПАМ’ЯТАЙ!
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Повість-казка - це жанр літератури, в якому фантастичні світи, події та герої в той же час відображають особливості та правила світу реального. Добро і зло у повісті Юрія Винничука помінялися місцями: люди стали потворами, а дракон Грицько більше людина, ніж мешканці галицького князівства Люботин, де відбуваються події. Автор, змальовуючи персонажів, використовує алегорію. Алегорія — спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями. ПОМІРКУЙТЕ, ЧОМУ АВТОР ВИЗНАЧАЄ ЖАНР ТВОРУ ЯК ПОВІСТЬ-КАЗКУ?В образах дракона та пустельника показані порядні люди, які не чинять зла, а роблять все для того, щоб світ став кращим. Змальовуючи образ князя, автор нагадує нам, якими не треба бути, а також указує на особистостей, яких треба уникати. ЗАВДАННЯ: Знайдіть і запишіть, користуючись цитатами, фантастичні епізоди чи елементи з повісті-казки “Місце для дракона”.