Що таке атмосфера, атмсфера Землі, чим корисна атмосфера, склад атмосфери, будова атмосфери, що таке трпосфера, стратосфера мезосфера, термосфера, екзосфера
Що таке атмосфера?Атмосфе́ра планети — зовнішня газова оболонка планети, що утримується навколо неї гравітацією. Наявність атмосфери можлива лише за умови досить великої маси планети. Між атмосферою і космічним простором не існує чіткої межі. Глибина атмосфери деяких планет, що складаються здебільшого з газів (газові планети), може бути дуже великою
Номер слайду 3
Атмосфера ЗемліАтмосфе́ра Землі́ — атмосфера планети Земля, одна з геосфер, суміш газів, що оточують Землю, та утримуються завдяки силі тяжіння. Атмосфера здебільшого складається з азоту і кисню. Решта — це аргон та вуглекислий газ із неоном, гелієм, метаном, криптоном, воднем та невеликими домішками інших газів. Крім того, атмосфера містить близько 1,3—1,5·1016 кг води, основну масу якої зосереджено у тропосфері.
Номер слайду 4
Чим корисна атмосфера?фотосинтез та дихання;захист живих організмів від згубного впливу ультрафіолетового випромінювання, що відбувається завдяки наявності озонового шару;перенесення тепла і вологи;регулювання сезонного й добового коливання температури (якби не існувало атмосфери Землі, добові коливання температури на поверхні сягали б 200° C);існування атмосфери обумовлює низку складних екзогенних процесів:вивітрювання гірських порід,активність природних вод, мерзлоти, льодовиків тощо.
Номер слайду 5
Склад атмосферного повітря
Номер слайду 6
Будова атмосфери ЗемліАтмосфера Землі складається із пяти шарів: тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера,ексосфера. Такий поділ на шари прийнято виходячи з даних про зміну температури з висотою. Найнижчий шар, де температура повітря знижується з висотою, назвали тропосферою.
Номер слайду 7
Тропосфера Тропосфе́ра — нижній шар атмосфери планети, в якому температура знижується з висотою. Межею тропосфери вважають тропопаузу, у якій зниження температури з висотою припиняється. Тропосфера Землі сягає у висоту 8—10 км від поверхні в полярних широтах, 10—12 км — у помірних, та у висоту 16—18 км — у тропіках та екваторіальних районах. Зменшення температури з висотою (висотний термічний градієнт) у середньому становить 6,5°С на кілометр. У земній тропосфері зосереджено понад 4/5 усієї маси атмосферного повітря й майже вся атмосферна водяна пара, відбуваються основні метеорологічні процеси, утворюються повітряні маси та атмосферні фронти, розвиваються циклони та антициклони, визначається погода та клімат. Частина тропосфери — хіоносфера, в якій можливий постійний позитивний баланс твердих атмосферних опадів і внаслідок цього на поверхні суші при сприятливих умовах рельєфу можливе зародження та існування сніжників і льодовиків.
Номер слайду 8
Стратосфера. Стратосфе́ра — шар земної атмосфери між тропосферою і мезосферою (від 10—18 км до 40—50 км). Для стратосфери характерним є зростання температури повітря з висотою: від —45…—75° C на нижній межі (у тропопаузі) до —20…+20° C на верхній межі (у стратопаузі). Підвищення температури відбувається завдяки поглинанню сонячного ультрафіолетового випромінювання озоновим шаром. У регулюванні температурного режиму головну роль відіграє випромінювання. Через зазначені причини у стратосфері відсутні турбулентні потоки. Майже відсутня водяна пара. У стратосфері затримується більша частина короткохвильового ультрафіолетового випромінювання (180—200 нм) та відбувається його перетворення на тепло. В атмосферах інших планет такого шару немає, їхню мезосферу іноді називають стратомезосферою.
Номер слайду 9
Мезосфера. Мезосфера — шар атмосфери між стратосферою та термосферою на висотах 50—80 км. Характеризується зниженням температури від 0° до –90°С. Головним енергетичним процесом у мезосфері є поглинання сонячного випромінювання озоном, вуглекислим газом, водяною парою та розсіювання ультрафіолетового випромінювання молекулами кисню. У верхніх шарах мезосфери завершує свій шлях більшість метеорних тіл. Там же іноді спостерігається досить рідкісне явище — сріблясті хмари — утворення яких залишається не до кінця зрозумілим.
Номер слайду 10
Термосфера. Термосфера— шар атмосфери планети, вищий за мезосферу, у якому відбуваються основні процеси поглинання та перетворення короткохвильового сонячного випромінювання. У земній атмосфері починається на висоті 80-90 км і тягнеться до термопаузи на висоті 400—800 км. Температура повітря в термосфері зростає від 200 K до 500—2000 K залежно від міри сонячної активності.[1]. Причиною є поглинання ультрафіолетового та рентгенівського випромінювання Сонця на висотах 150—300 км, обумовлене іонізацією атмосферного кисню. У нижній частині термосфери зростання температури значною мірою обумовлене енергією, що виділяється при рекомбінації (об'єднанні) атомів кисню в молекули (при цьому на енергію теплового руху часток перетворюється енергія сонячного УФ-випромінення, поглинена раніше під час дисоціації молекул O2).
Номер слайду 11
Ексосфера. Екзосфера — зовнішня частина атмосфери планети, де часточки (атоми, молекули) рухаються балістичними траєкторіями, і їхніми зіткненнями можна знехтувати. Іноді екзосферу називають короною планети. Висоту найнижчого рівня екзосфери визначають з умови рівності довжини вільного пробігу висоті однорідної. Екзосфера Землі починається на висоті приблизно 550 км, але її межа може підніматися чи опускатися залежно від зміни густини. Складається здебільшого з водню та гелію.