Загальні відомостіСтолиця Берн Площа 41 285 км² (132)Населення 8, 2 млн. Офіційні мови німецька, французька, італійська, ретороманська. Форма правління парламентська республіка Форма державного устрою конфедеративна держава. ВВП на душу населення $ 79 242 ІЛР 0,939 (дуже високий) Валюта Швейцарський франк. Членство ЄАВТ, СОТ, МВФ, ОБСЄ, РЄ, ООН
ЕГП країни. Швейцарія — держава в Зх. і Центральній Європі. На півночі вона межує з Німеччиною , на заході — з Францією, на півдні — з Італією, на сході — з Австрією і Ліхтенштейном. Не має виходу до моря. Розташована на перехресті Європи. Дотримується політичного і військового нейтралітету. Найуспішніша і багата країна. Не є членом ЄС
Природно-ресурсний потенціал. Гірська країна, велика кількість льодовиків. Мінеральні ресурси бідні (є вугілля, бідні залізні руди, графіт, тальк, будівельна сировина)Річки: Рона, Рейн. Озера: Женевське, Боденське, Лаго-Маджоре, Цюрихське, Лугано. Лісистість: 31%У Швейцарії виражені кліматичні відмінності, зумовлені висотами, впливом сонця і вітрів. Помірний континентальний.
Населення4 основні етнічні групи (германо- швейцарці, франко-швейцарці, італо-швейцарці, ретороманці). Природний приріст позитивний (0,7%). Народжуваність знижується.6% іммігрантів. Релігія: католики – 42%, протестанти – 35%. Густота 188 осіб/км². Урбанізація – 75 %. Найбільші міста – Цюрих, Женева, Базель, Лозанна, Берн.
Економіка. У економіці зайнято близько 4 млн чоловік (57 % населення), з них: у промисловості — 25,8 %, зокрема в машинобудуванні — 2,7 %, у хімічній промисловості — 1,7 %, у сільському і лісовому господарстві — 4,1 %, у сфері послуг — 70,1 %, зокрема в торгівлі — 16,4 %, у банківській і страховій справі — 5,5%, у готельно-ресторанному бізнесі - 6,0%. Політика нейтралітету дозволила уникнути розрухи двох світових воєн.50% електроенергії виробляють на ГЕС37% - АЕС13% - ТЕС
Сучасний стан господарства. Входить до першої десятки країн світу за рівнем конкурентоспроможності економіки.ІЛР 0,939 (ІІ місце поділяє з Австралією). Високий рівень кваліфікації трудових ресурсів, продуктивність праці, якість товарів і послуг. Помірне адміністративно-правове регулювання підприємницької діяльності, сприятливий режим оподаткування. Соціальна, політична, валютна і цінова стабільність. Висока якість інфраструктури (транспортної, телекомунікаційної, фінансової, соціальної). Розвинутий ринок капіталу і висококласна банківська система.
Третинний сектор74 % ВВПБанківська справа (15% ВВП), страхування, туризм, освіта, медицина, торгівля і транспорт. USB AG – найбільший банк Швейцарії. Цюрих – третій світовий валютний центр. Високорозвинена транспортна система (тунелі)SWISS – швейцарська авіакомпанія.10,5 млн іноземних туристів щороку. Давос, Санкт-Моріц, Женева, Цюрих, “Швейцарська Рів’єра” – найвідоміші курорти.
Вторинний сектор. Машинобудування (верстати, електротехніка, продукція хімічної промисловості (вітаміни, фармацевтика), харчова промисловість. Годинникова промисловість (Swatch Group, Montres Rolex, Patek Philippe, Chopard & Cie тощо). Домінують великі ТНК: Nestle (харчові продукти, косметичні вироби, дитяче харчування), Novartis I Roche Holding (хіміко-фармацевтична продукція), ABB (електротехніка, енргетичне машинобудування, інформаційні технології), Victorinox Wenger (виробництво широковідомих складних ножів).
Сільське господарство. Тваринницька спрямованість (переважно виробництво м'ясо-молочної продукції)Висока врожайність. Продуктивність праціГоловні райони – Швейцарське плоскогір’я в долині Рейну. Вирощування картоплі та помідорів. Виробництво сиру. Загалом сільське господарство забезпечує потреби країни в продуктах харчування на 56-57 %.
Зовнішня торгівля. Швейцарія підтримує зовнішньоторговельні зв'язки практично зі всіма країнами світу. Економіка країни значною мірою залежить від зовнішньої торгівлі — як в імпорті сировини і напівфабрикатів, так і в експорті виробів промисловості (на експорт іде понад 50 % текстильної продукції, близько 70 % машинобудівної, понад 90 % хімічної і фармацевтичної, 98 % годинників). На розвинені індустріальні країни припадає 80 % обороту зовнішньої торгівлі Швейцарії. Основними її партнерами є країни ЄС — понад 3/4 експорту й імпорту. Серед найбільших зовнішньоторговельних партнерів — ФРН, Франція, США, Італія, Велика Британія, країни Бенілюксу.
Цікаві факти. Швейцарія не має офіційної столиці. Берн з 1848 року має статус «федерального міста» («Bundesstadt»), тобто міста, де розташовано федеральні органи влади. Місто є столицею кантону Берн. Протяжність Швейцарії становить 350 км зі сходу на захід і 220 км з півночі на південь. Найвища гора в Швейцарії — пік Дюфур у кантоні Вале, він має висоту 4.634 м. Швейцарія лежить у трьох топографічних зонах: альпійських горах (60 %), центральному плато (30 %), Юрських горах (10 %). Тривалість життя швейцарців у порівнянні з 1900 роком практично подвоїлася. Народжений сьогодні чоловік може прожити 81 рік, а жінка — 85,2 року. Швейцарія має найвищий відсоток у Європі жителів, старше 100 років (0,01 %). Найбільшою швейцарською корпорацією є «Nestle». Створена 1866 році німецьким біженцем Генріхом Нестле (1814—1890), це найбільша харчова компанія у світі. На 99.5 відсотків економіка країни складається з малих і середніх підприємств.
Цікаві факти. З 1945 по 1988 р. Швейцарія розробляла власну ядерну програму, зокрема військового спрямування. 21 січня 1969-го поблизу міста Лусенсьо (Lucens) в кантоні Вале сталася аварія на ядерному реакторі в горах, що суттєво вплинула на всю ядерну програму країни. Швейцарія є традиційно християнською країною, тут поширені католицька і протестантська віри. Серед усіх сухопутних країн, що не мають виходу до моря, Швейцарія має найбільший торговельний морський флот. Один з найвпливовіших філософів XVIII століття Жан-Жак Руссо був громадянином Женеви. У 1959 році під час так званої Суецької кризи у Швейцарії була створена компанія Swisspetrol. Провівши декілька пробних бурінь, компанія виявила в громаді Ентлебух (Entlebuch) підземний газ на глибині 4.370 м. З 1985 по 1994 роки з цієї свердловини в газопровід між Голландією та Італією було закачано майже 75 млн м3 газу.
Цікаві факти. Кельтське плем'я гельветів, що билися з військами Юлія Цезаря, дало назву всій швейцарській території. Латинська назва країни Helvetia, як і раніше, з'являється на швейцарських марках. Букви CH на швейцарських автомобілях і в інтернет-адресах — це перші літери латинських слів Confoederatio Helvetica, що означає Швейцарська Конфедерація. Helvetica — це назва популярного шрифту, створеного в Швейцарії в 1957 році. Швейцарські жінки отримали право голосувати на національному рівні 1971 року. Кантон Аппенцелль-Іннерроден надав жінкам таке право тільки 1991 року. Біля витоків автомобільної марки «Chevrolet» стояв швейцарський емігрант до США Луї Шевроле (Louis Chevrolet), який народився 25 грудня 1878-го в Ла-Шо-де-Фоні (кантон Невшатель) і помер 6 червня 1941 в Детройті. Логотип створеної ним марки — розтягнутий по горизонталі швейцарський хрест.