Засудження комплексу меншовартості,національного безпам’ятства та байдужості до рідної мови Послання « І мертвим,і живим,і ненародженим…» Т. Шевченко
Номер слайду 2
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} 1.«Схаменіться,недолюди,Діти юродиві!Подивіться на рай тихий,На свою країну,полюбіте щирим серцем. Велику руїну…»Засудження запроданців України2. «Розкуйтеся,братайтеся. У чужому краю. Не шукайте,не питайте Того,що немає..»Просить ліричний герой не цуратися свого українського,не шукати чогось на чужині3.«В своїй хаті своя й правда,І сила, і воля….» Правда,воля,щастя на своїй землі4. « Нема на світі України,Немає другого Дніпра, Йдуть з України у чужі землі шукать добра. А ви претеся на чужину. Шукати доброго добра…»5. Схаменіться! Будьте люди,Бо лихо вам буде. Не цікавляться долею землі,простими людьми. Розкуються незабаром. Заковані люде…»
Номер слайду 3
6. «Якби ви вчились так,як треба Гордяться,що знають щось іноземне. То й мудрость би була своя. А то залізете на небо: « І ми не ми,і я не я»7. «Що ж ти такеє? Нехай скаже Знають чужу історію,а свого походження-ніНімець. Ми не знаєм»8. « І всі мови Своєї мови не знають. Слов’янського люду-Всі знаєте. А своєїДастьбі…»9. « А історія! Поема Заклик до повернення до своєї історії Вольного народа!.. Прочитайте знову. Тую славу…»10. «Раби,подножки,грязь Москви, Наголошую,що верхівка еліти-раби. Варшавське сміття-ваші пани…. Що добре ходите в ярмі..»
Номер слайду 4
11. « Доборолась Україна Живуть у своїх інтересах,визискують. До самого краю. Гірше ляха свої дітиЇї розпинають» 12. « Учітесь,читайте, Прохання до нащадківІ чужому научайтесь,Й свого не цурайтесь»13. «Обніміте ж,брати мої, Помирилися,полюбили один одного,знайшли. Найменшого брата…Обніміться ж,брати мої, спільну мову заради України. Молю вас,благаю!»
Номер слайду 5
Висновок. На руїнах національних святинь Шевченко хотів розбудити національну самосвідомість українців,подолати їхнє духовне рабство. Шевченко розумів,що пани не стануть елітою нації,тому й виступив на захист культури,національного слова. Нація твориться і живе на основі спільної волі всіх поколінь,тому поет і звертається до живих, ненароджених,пам’ятати історію мертвих(предків). Кожне покоління повинно усвідомити,якою мірою його дії впливають на долю цілої нації на довгі століття.