Причини виникнення землетрусів. Зони землетрусів. Тривалість землетрусів. Де починається землетрус. Як вимірюється сила землетрусів. Характер виникнення землетрусів. Сейсмічність території України.
Номер слайду 3
Сейсмічність Землі — схильність Землі або окремих її територій до землетрусів. Характеризується територіальним розподілом осередків землетрусів різної енергії, що оцінюється магнітудою або за шкалою енергетичних класів, інтенсивністю їх прояву по поверхні в балах, частотою сейсмічних подій та іншими характеристиками землетрусів. Сильні землетруси відбуваються переважно в межах протяжних сейсмічних поясів, також в районах серединно-океанічних хребтів і континентальних рифтових зон. Існує також важлива категорія так званих внутрішньо плитових землетрусів,що відбуваються в платформних районах континентів (наприклад,район Газлі, Узбекистан).Найбільшю активністю характеризується Тихоокеанський пояс, на який припадає понад 75 % всієї сейсмічної енергії Землі, і Альпійсько-Гімалайський пояс — близько 20 %. Більша частина сейсмічної енергії виділяється при землетрусах, осередки яких розташовані на глибинах, що не перевищують декількох десятків кілометрів.
Номер слайду 4
ДЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ ЗЕМЛЕТРУС?
Номер слайду 5
ПРИЛАД ЯКИМ ВИМІРЮЮТЬ ПОТУЖНІСТЬ ЗЕМЛЕТРУСУ- СЕЙСМОГРАФ Сейсмологія — наука, що вивчає землетруси, встановлює їхні причини, зв’язок з тектонічними процесами, можливість прогнозування. Сейсмограф — прилад для автоматичного запису коливань земної поверхні, зумовлених сейсмічними хвилями.
Номер слайду 6
ШКАЛА ВИМІРУ ЗЕМЛЕТРУСІВ В європейських країнах для визначення інтенсивності землетрусів використовується 12-бальна шкала MSK-64. Умовно землетруси за цією шкалою поділяються на: • слабкі – 1–3 бали; • помірні – 4 бали; • достатньо сильні – 5 балів; • дуже сильні – 7 балів; • руйнуючі – 8 балів; • спустошуючі – 9 балів; • знищуючі – 10 балів; • катастрофічні – 11 балів; • дуже катастрофічні – 12 балів.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Характер виникнення землетрусів Згадки про землетруси зустрічаються в Біблії, у трактатах античних учених – Геродота, Плінія й Лівія, а також у давніх китайських і японських письмових джерелах. До XIX ст. більшість повідомлень про землетруси містили описи, щедро приправлені забобонами, і теорії, що ґрунтувалися на убогих і недостовірних спостереженнях. Серію систематичних описів (каталогів) землетрусів у 1840 р. почав А. Перрі (Франція). У 1850-х роках Р. Малле (Ірландія) склав великий каталог землетрусів, а його докладний звіт про землетрус у Неаполі в 1857 р. став одним із перших строго наукових описів сильних землетрусів. Хоча вже з давніх часів ведуться численні дослідження, не можна сказати, що причини виникнення землетрусів повністю вивчені. За характером процесів у їхніх вогнищах виділяють кілька типів землетрусів, основними з яких є тектонічні, вулканічні й техногенні.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
СЕЙСМІЧНІСТЬ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ В Україні силу поштовхів і коливань під час землетрусів прийнято вимірювати за 12-бальною шкалою інтенсивності Значні сейсмічні процеси існують на заході України, зокрема в Закарпатті, де неодноразово були землетруси інтенсивністю 6-7 балів. Епіцентри цих землетрусів знаходилися в районах Сваляви, Довгого, Тересви, Мукачевого, Ужгорода. Землетрус, який стався 15 жовтня 1834 р. (до 7 балів), охопив значну територію Закарпаття (приблизно від Сваляви до Рахова) У центральній частині західних областей України землетруси інтенсивністю до 6 балів в епіцентрах були зафіксовані в Кам'янці-Бузькій та Заліщиках. У межах Чернівецької області зафіксовано один землетрус інтенсивністю 5 балів. На Закарпаття впливають сильні землетруси з епіцентрами в Трансільванії. Але тут є досить сильні локальні місцеві епіцентри землетрусів.
Номер слайду 11
Сейсмічна небезпека Одеської області зумовлена осередками землетрусів у масиві гір Вранча та Східних Карпат у Румунії. Починаючи з 1107 року до сьогодні там мали місце 90 землетрусів з інтенсивністю 7-8 балів. Карпатські землетруси поширюються на значну територію. У 1940 році коливання відчувалися на площі 2 млн км. Кримсько-Чорноморська сейсмоактивна зона огинає з півдня Кримський півострів. Вогнища сильних корових землетрусів тут виникають на глибинах 20-40 км та 10-12 км на відстані 25-40 км від узбережжя з інтенсивністю 8-9 балів. Землетруси в Передкарпатті, центральній частині західних областей України мають інтенсивність до 6 балів в епіцентрах. Вони були зафіксовані: Шкло, 3 березня 1670 року, землетрус інтенсивністю 6 балів (за 12-бальною шкалою MSK-64). Великі Мости, 17 серпня 1875 року, землетрус інтенсивністю 6 балів.
Номер слайду 12
Землетрус – це строгий екзаменатор, який перевірить суспільство до готовності катастрофи, чи добре збудовані будинки, який вид споруди стійкий