Необхідно їсти продукти багаті на клітковину Клітковини міститься в їжі рослинного походження - в овочах і фруктах. Клітковина покращує процес травлення, стимулює перистальтику, збільшує швидкість проходження їжі через шлунково-кишковий тракт, поглинає жири, токсини і слиз з шлунку і кишечника, очищає товсту кишку від застарілих шлаків, підвищуючи всмоктування поживних речовин. Їжа, багата клітковиною, також містить багато калію та магнію, ці дві речовини необхідні для регулювання кров'яного тиску.
Необхідно їсти перші блюда Перші страви є важливим джерелом мінеральних і біологічно активних речовин (вітамінів, мікроелементів). Вони містять велику кількість рідини і покривають потребу організму у воді на 15-25 % Багато перших страв мають високу енергетичну цінність оскільки до складу їх входять м'ясо, риба, крупи, бобові та макаронні вироби .
Продукти харчування мають бути свіжими Не свіжі продукти - причина хвороб - отруєнь Потрібно дотримуватися загальновідомих правил: зберігати продукти в холодному місці, раніше приготовлену їжу (супи, борщі, каші, м'ясні страви) перед вживанням не лише підігріти, а й піддати відповідній термічній обробці.
Здорове харчування – це здорове життя Піраміда харчування рекомендована ВООЗ як дієтологічна модель побудови здорового харчового раціону. В основу її створення покладені необхідні для здорового харчування продукти, різноманітність та співвідношення яких вона ілюструє. Піраміда створена з використанням кольорової схеми світлофора: зелений — вживай без обмежень; жовтий — споживай обачливо; червоний — поміркуй чи варто вживати
Не можна переїдати перед сном Вечеряти потрібно за 2-3 години до сну. Після вечері не сідати перед телевізором, а зайнятися домашніми справами, погуляти з собакою тощо. Не їсти на ніч булки, картоплю, рис, торти й тістечка. Краще заморити черв'ячка овочами (морквою, капустою, бруквою, редькою) або кашами - гречаною або пшоняною. Найголовніше - приблизно 60-70% калорій свого раціону ви повинні з'їсти до четвертої години дня. У цей час ви активні, уся глюкоза перетравиться й вийде з організму, а не відкладеться в жир. Вечірнє чаювання не розтягуйте на 2-3 години, заїдаючи печивом і цукерками. Це така ж пізня вечеря.
Не можна харчуватися "швидкою" їжею Наслідками "швидкого" харчування лікарі майже одноголосно називають розвиток серцево-судинних захворювань і порушення обміну речовин Для дітей особливо шкідливими є картопля-фрі та чипси, які містять збудники онкологічних захворювань - канцерогени. Натомість вітамінів і мікроелементів у такій їжі майже немає.
Не можна вживати напої і продукти із барвниками і ароматизаторами Результат вибіркового контролю харчових продуктів, які містять харчові барвники, свідчить, що у 44,4 % желатинових цукерок з шоколадною глазур'ю виробництва Німеччини і 39,2 % карамелі вітчизняного виробництва концентрація барвників перевищує допустиму
Необхідно контролювати вміст жирів у їжі Надлишкова кількість жиру в раціоні харчування призводить до ожиріння, атеросклерозу, жовчно-камяного та інших захворювань. Середня потреба дорослої людини в жирах 90 г на добу Недостатнє надходження жиру в організм людини призводить до порушення центральної нервової системи, послаблення імунологічних механізмів, змін шкіряного покриття, нирок, зору, скороченню тривалості життя.
Кількість калорій в раціоні не має перевищувати норму Людям, які страждають від ожиріння, рекомендується вживати на сніданок фруктовий або овочевий сік (о 8-9 год), на другий сніданок (о 10-11 год) - один-два фрукти або салат, на обід (о 13-14 год) - м'ясо або рибу з гарніром з овочів, борщ чи овочевий суп, на полудень - (о 16-17 год) - нежирний кефір, на вечерю (о 19-20 год) - тушковані овочі з хлібом. Вечеря повинна бути не пізніше, як за 2-3 години до сну.
Категорична заборона тютюнокуріння Розчинений у слині нікотин людина ковтає, і він потрапляє в шлунок, де безпосередньо діє на його стінку. Розвивається запалення слизової оболонки шлунку - гастрит, а в декого - виразка шлунку. Виразкова хвороба шлунку у курців спостерігається у 12 разів частіше, ніж у тих, хто не курить. При прогресуванні виразкова хвороба призводить до раку шлунку, стравоходу, підшлункової залози, печінки, кишок.
Наші харчові речовини повинні бути лікувальним засобом, а наші лікувальні засоби повинні бути харчовими речовинами. - Гіппократ Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити. - Сократ Тварина насичується, людина їсть, розумна людина вміє харчуватися - Брилья-Саварен Знати про їжу людина повинна не меше, ніж про математику або про свою рідну мову. - Гордон Джеймс Рамзі