Будова і пропорції обличчя. Лицьова частина голови ділиться на три рівні частини: від лінії росту волосся до надбрівних дуг, від надбрівних дуг до кореня носа і від кореня носа до підборіддя. Відрізок від надбрівних дуг до кореня носа, у свою чергу, ділиться ще на три рівні частини: між першою і другою частиною проходить лінія розрізу очей, яка перетинає кути очей і сльозники. Відрізок між коренем носа і підборіддям також ділиться на три рівні частини: між першою і другою лініями проходить середня лінія рота, яку часто називають лінією розрізу губ. Відстань між очима дорівнює ширині (величині) ока. Висота вуха рівна довжині носа. Пропорції—співвідношення величин частин форми між собою та з усією формою.
Завдання. Варіант 1. Намалюй автопортрет, передай свій характер, життєві вподобання за допомогою деталей, інтер'єру. Врахуй пропорції обличчя людини. Матеріали та інструменти. Альбом, олівець, гумка, кольорові олівці. Поради. Пригадай особливості будови обличчя людини. Спочатку окресли форму голови, наміть вісь симетрії та лінію очей, носа, рота; уточни їхню форму. Добери характер ліній, штрихів, колір.
Розпочати роботу над мистецьким проектом на тему «Що про мене може розказати мій автопортрет». Поради щодо виконання проєкту: Зберіть інформацію про жанр образотворчого мистецтва (портрет) та митців. Ознайомтесь з правилами роботи в цьому жанрі (закони композиції, колір тощо). Зберіть аналоги для виконання творчої роботи проекту. Проаналізуйте ці твори. Виконайте творчу роботу. Оформіть проект. Презентуйте власний проект на уроці.
Подвійний портрет. На портреті може бути зображена не тільки одна особа, а й двоє і більше людей. Подвійний портрет значно розширив можливості художника: у ньому глибше розкривалися характері і настрій персонажів. За допомогою жанрової сцени створювалася відповідна атмосфера навколо людей — це надавало живописному твору надзвичайної чарівності. Персонажів подвійного портрета можуть поєднувати родинні чи дружні стосунки, професійна діяльність. Спільне між ними проявляється через погляд, міміку, нахил голови, рухи. Моделі або позують, або зайняті спільною справою.
Груповий портрет. Один із різновидів портрета — груповий. У такому портреті художники зображають трьох і більше осіб, яких об'єднують родинні чи професійні зв'язки, світ захоплень тощо. При розташуванні фігур людей на груповому портреті, зокрема при виборі їхніх поз, важливо дотримуватися гармонії в композиції. У минулому, коли виникли професійні об'єднання, вважалося зачесть бути зображеним на портреті серед знаних майстрів цеху (наприклад, ткаль, гончарів або серед військових тощо).
Основні пропорційні співвідношення частин фігури людини. Варто пам'ятати, що пропорції фігури людей різного віку не однакові. У маленьких дітей голова складає 1/4 – 1/5 зросту, довжина голови підлітка 10-12 років укладається в постаті 6 разів, а довжина голови дорослої людини становить 1/7 (а у високих 1/8) її зросту. Основні пропорційні співвідношення окремих частин фігури майже однакові для всіх людей:довжина тулуба разом з головою дорівнює висоті ніг;довжина руки від плеча до ліктя, від ліктя до кисті майже однакова; лікоть перебуває на рівні талії, він умовно є серединою руки, а коліно – серединою ноги;довжина ступні людини приблизно дорівнює висоті голови.відстань між простягнутими в різні боки руками приблизно дорівнює висоті постаті людини.
Завдання. Намалюй портрет із улюбленою матусею (бабусею, дідусем або іншим дорослим). Врахуй пропорції обличчя та фігури людини. Матеріали та інструменти. Альбом, олівець, гумка, гуаш (акварель), пензлики, палітра, баночка з водою, серветки. Поради. Створіти ескіз композиції. Поміркуй, кого саме із членів родини буде зображено і в якому середовищі. Продумай композицію та знайдиь місце на аркуші для кожного персонажа. Дотримуйся правильних пропорцій фігур та облич людей. Застосуй виражальні можливості кольору для створення емоційного враження від портрета.
Завдання. Здійсни віртуальну екскурсію. За посиланнями ознайомся з творами міфологічного жанру, розглянь їх в деталях. Дізнайся, які античні міфи вони ілюструють. https://artsandculture.google.com/asset/black-figure-neck-amphora-unknown/3w. HS0gv. Ca. A2z. MA https://artsandculture.google.com/asset/bust-of-the-medusa/Kg. HR0d. Psgj. Mw. Gw
До творів релігійного жанру належать ікони, скульптура, графіка, живописні полотна, твори монументального живопису: фрески, вітражі, мозаїки. До поширених сюжетів належать зображення, пов'язані з релігійними святами (Різдво, Великдень), життям Христа, Богородиці, янголів – духовних істот-охоронців. Андреа Верроккьо і Леонардо да Вінчі. Хрещення Христа
Завдання. Варіант 2. Виконай паперову імітацію давньоруської мозаїки. Матеріали та інструменти: кольоровий картон або цупкий тонований папір, кольоровий папір, клей ПВА, олівець, пінцет, зубочистка. Хід роботи. Підготуй основу для роботи (кольоровий картон, цупкий тонований папір). Намалюй олівцем або переведи зображення на основу. Підібери кольори для роботи. Наріж папір смужками потім – маленькими квадратиками і прямокутниками. Клеєм ПВА намаж частину зображення. На намазане клеєм зображення акуратно накладай шматочки паперу потрібного кольору. (Спочатку викладаємо по контуру, а потім закладаємо шматочки паперу повністю композицію малюнка.)
Якщо художник прагне зобразити певні події в історії людства, показати значення в них окремих історичних осіб, тоді він звертається до історичного жанру. Характерним для творів на історичні теми є відтворення одягу персонажів, предметного середовища, притаманних певній добі та країнам. Сергій Васильківський. Гармаш часів гетьмана І. Мазепи
Завдання. Намалюй баталію «Козацький морський похід». Матеріали та інструменти. Альбом, олівець, гумка, кольорові олівці, фломастери, маркери. Поради. Попередньо потренуйся малювати ескізи козацьких чайок відповідно до історичної епохи. Продумай сюжет композиції, визнач її центр. Наміть обриси кораблів. За допомогою контрасту кольорів, тону виділи смисловий центр композиції. Передай настрій, бойову атмосферу: зобрази бурхливі хвилі та грізні хмари, які суголосні героїчним подіям.
Розгляньте живописні картини на побутові теми. Про які події в житті людей вони розповідають? Які з цих робіт вам сподобались найбільше? Як ви вважаєте, чому?Зверніть увагу, як передано пози і рухи людей. Віднайдіть статичні й динамічні твори. Об'єднайтеся в групи. Оберіть певні картини на побутові теми. «Оживіть» картини. Розкажіть про заняття, уподобання персонажів, їхні думки тощо.
Завдання. Створи композицію у побутовому жанрі. «Зимові спортивні розваги», «Мої уподобання», «Дитячі ігри». Матеріали та інструменти. Альбом, трафарет, акварель, пензлі, баночка з водою. Альбом, олівець, гумка, кольорові олівці, фломастери, маркери. Пластилін, дріт, фольга, клаптики тканини, нитки. (Техніка і матеріали на вибір учня). Поради. Щоб намалювати або виліпити людей у русі, треба дотримуватися пропорцій фігури, виразності поз, рухів.
Завдання. Намалюй сюжетно-тематичну композицію побутового жанру. Орієнтовна тематика: «Родинне свято», «Новорічний бал». Передай настрої радості й щастя, які дарують нам чарівні миттєвості життя. Матеріали та інструменти. Альбом, олівець, гумка, гуаш, пензлі, баночка з водою, або кольорові олівці, фломастери, маркери. Поради. Спочатку наміть головне в композиції – основних персонажів, на яких спрямована увага. Другорядні елементи підпорядковуй основному задуму. Звертай увагу, щоб тло, на якому розгортається дія, допомагало сприймати головне, а не відволікало зайвими деталями. Намагайся передати настрій зображених людей.