Метелики - істоти древні. Час існування: з юрського періоду мезозою до нашого часу, майже 200 млн років.Їх зображення присутні на єгипетських фресках, яким більше 3,5 тисяч років. Малюнок скам'янілості метелика сонцевика, знайдений у Колорадо (США). На відбитку повністю зберігся весь метелик, включаючи ротовий апарат, вусики і навіть деталі малюнка на крилах.
З яєць розвиваються гусениці. А потім з гусениць – лялечки. Майже всі гусениці живуть на суші, однак є вид водяних гусениць - ширококрилі вогнівки. Ряскова вогнівка, наприклад, будує будиночок з ряски. Всі ці гусениці рослиноїдні. Перед лялькуванням вони вибираються з води на надземні частини рослин.
Метелики 88водяться в Пд і Центральній Америці. люблять відпочивати на скелях та родючому грунті. розмах крил 35-40 мм. харчуються гнилими плодами. Махаон. Зустрічається в Європі. повсюди. Гусінь живиться зонтичними та айстровими рослинами. Вони виділяють ароматичні речовини, що відлякують мурашок і птахів.
Найбільший метелик -Павичеокий Атлас«князь темряви», розмах крил близько 30 см. метелика часто плутають з птахом.гусениці їдять листя дерев, а дорослі метелики не живляться всі 10 днів свого існування. незвичайне не тільки забарвлення, але і форма крила – воно схоже на зміїну голову. Це служить метелику маскуванням від тварин, що харчуються комахами.
Є метелики, що вживають в їжу токсичні речовини. Так, гусениці «малого монарха» харчуються соком трав, що виділяють токсичні речовини. Пізніше молекули отрути виявляються в тілі метелика. Не позаздриш птиці, яка вирішила склювати такого метелика! У кращому випадку птицю очікує сильна блювота, в гіршому – зупинка серця. токсичні речовини – це своєрідний захист «малих монархів» від своїх ворогів.
Слава Бутанугірський метелик, що зустрічається в лісах на висоті 2300-2600 м над рівнем моря. Ареал проживання охоплює Бутан, Індію, Бірму, Таїланд і Китай. В Індії метелик охороняється державою. Головна загроза для цього роду походить з Таїланду, де масово вирубуються ліси. Крила і тіло метелика випускають солодкий аромат, який зберігається протягом декількох днів після затримання.
Мадагаскарська комета, Сатурнія мадагаскарська чи Місячна міль. Розмах крил цього красеня – 18 см! Крила прикрашені 20-ти-см хвостами, які нерідко зникають після перших польотів. Крила яскраво-жовтого кольору, і на кожному з них красується велике «око» коричневого кольору. Цей вид живе всього два-три дні та веде нічний спосіб життя. ротовий апарат у них відсутні.
Агрипина Дивовижна. Метелик живе у вологих тропічних лісах Бразилії. це найбільший метелик на планеті. Довжина тіла досягає 9 см, а розмах крил – не менше 30 см! Під час польоту Агрипину можна прийняти за птицю. його крила з тильної сторони своїм забарвленням створюють ілюзію крил. Агрипина – нічний метелик, який рідко кому вдається побачити.
Фіолетовий Імператор Метелика ще називають Переливниця Вербова. Розмах крил всього 6 - 8 см. Найчастіше зустрічається в Казахстані, південно-східній Європі, Китаї, Приамур'ї, Кореї та Японії. Проживає в лісах на висоті 1000 - 1500 м над рівнем моря. Вони охоче харчуються гнилими фруктами, екскременти великих тварин, добуваючи вологу та необхідні мінеральні солі.
Лісовий метелик «Гігантська сова» розмах крил 13 - 16 см. Візерунок у вигляді величезних очей, розташований на крилах схожий на очі багатьох хижаків. Це допомагає рятуватися від потенційних хижаків, таких як ящірки або жаби, і загрожувати іншим дрібним тваринам. Метелики-сови, переважно, харчуються плодами фруктів і живуть від 125 до 150 днів.
Бражник„мертва голова”Мігрує, долаючи великі відстані від Північної Африки до Уралу та Ісландії. Метелики живляться соком дерев, бджолиним медом. Гусінь їсть пасльонові (картопля, дурман) хоча може їсти й інші рослини: жасмин, бузок, олеандр, брусниця, малина... Зустрічається по всій Україні. нечисленний вид
SYLPHINA ANGELМиловидні метелики живуть в Перу, Еквадорі і Болівії. Метелики літають і шукають їжу поодинці. Але в ясні дні їх також можна спостерігати в групі від десятків до сотень метеликів під листям рослин. Вони мігрують на відстань до 320 км протягом весняного сезону для пошуку квітів, багатих нектаром.
Метелики- шкідникидеякі з метеликів є шкідниками для сільськогосподарських культур. Гусениці живляться переважно листям рослин, і, розвиваючись у великій кількості, можуть нерідко викликати загибель рослин (навіть дерев), або призводять до того, що рослина не здатна утворити насіння. Таке явище характерне тільки для деяких видів метеликів : біланів, совок. Лучний метелик
платтяна міль. На апетит метелики не скаржаться: можуть вживати їжі, вдвічі більше, ніж їх власна вага. У деяких метеликів відсутній рот, вони живуть енергією, накопиченою у стадії гусениць. До цієї групи належить платтяна міль.Її личинка харчується роговими речовинами У вовняних та хутряних виробів гардеробу. У живій природі міль розмножується у пташиних гніздах.
Шовківництво розведення тварин задля одержання від них шовку. Найчастіше вирощують метеликів шовковичного шовкопряду. Гусінь цього виду заляльковується всередині кокону. Його вона плете з шовкових ниток, які сама ж утворює, довжина нитки 400 - 1 400 м. Щоб зробити 5,5 кг шовкових ниток потрібно мати 1 тонну листя шовковиці і 30 000 комах. Гусениці будують кокони за 3-4 доби. На краватку піде 120 коконів, на кофту – 680, а на ковдру – цілих 12500 коконів.
шовкова білизна коштує дорого. Вчені довели надміцність шовку. 16-тишаровій нитці не страшні навіть постріли з револьвера. Тому Ви можете бути спокійні за довговічність і зносостійкість Вашої постільної білизни. Шовкова білизна захищає Вас від пилових кліщів. Вона містить білок серицин, здатний знезаражувати тканину, який не видаляється навіть після сотні прань.