Добрий день, шановні батьки, любі діти. Я рада вітати. Діти, наразі у нас виховна година, а тему нашої виховної гоидини ми дізнаємось прослухавши цей віршик.
В зимові дні на стовпчиках,
На вітах, на дахах,
Сидять малі горобчики у сірих піджаках.
Сидіти б їм під стріхами,
Чекати б їм тепла,
Та жаль, що всюди віхола
Поживу замела.
Сніги мов білі килими,
І долі – ні зерна. Я хліба накришила ї,
Посипала пшона.
Горобчика наїлися,
І, наче у теплінь,
Всі радо розлетілися:
Цвірінь- цвірінь- цвірінь.
Діти, про кого цей віршик? Я думаю, що ви всі здогадалися – цей віршик про птахів, маленьких горобчиків і про те, як їм важко взимку.
Діти, давайте з вами пригадаємо, яка в нас зараз пора року. Правильно, зараз у нас пора року зима. А який місяць – місяць лютий.
Погляньте на діток, які вийшли на прогулянку, чому вони тепло вдяглися? Правильно, тому що на вулиці взимку дуже-дуже холодно. Дітки, скажіть, а кому ще холодно в цю пору року? А ще холодно взимку пташкам. А як ми називаємо пташок, які не відлетіли у вирій, а залишилися у рідному краї. Так, цих птахів називають зимуючі птахи, або осілі. Погляньте, чи всіх птахів пригадали? Давайте назвемо як кожну звуть.
Це в нас дятел, горобець, голуб, синичка, сойка, ворона, сова, сорока. А ця пташечка, діти називається шишкар, а ще шишкара називають папугою хвойних лісів. На деревах він поводиться дуже спритно, повисає головою вниз, тримаючись за шишку, іноді відкушує її і забирає на інше дерево не витягуючи насіння. Літає шишкар дуже високо, та на відміну від всіх птахів шишкар виводить своїх птахів взимку. Основне місце проживання шишкарів це ялинові та соснові ліси, так як птах їсть тільки насіння шишок.
Наразі діти у нас дидактична гра «Нагодуй пташку». Ось подивіться у нас на верхньому рядочку наші знайомі пташки. Давайте поглянемо, це в нас хто?(дятел, синичка, горобець, ворона та шишкар). А внизу – ласощі для наших пташок. Це в нас насіння соняшника, крупа ячнева, лічинки жуків, насіння шишок, не солоне сало. Як ви гадаєте, що ці птахи люблять? Давайте почнемо з дятла. Щоб ми вибрали для дятла – вірно лічинки жуків. Добре, а що полюбляє синичка – синичка полюбляє не солоне сало. А за який би корм подякував нам горобець – за ячневу крупу, вірно діти. А від чого не відмовиться ворона – ворона не відмовиться від насіння соняшника. Добре, скажіть дітки, а яка улюблена їжа шикаря – насіння шишок. Молодці!
А тепер давайте відгадаємо загадки.
Загадки
Діти, скажіть, а яку користь приносять птахи людям? Так , птахи звеселяють нас своїми піснями, вірно. А ще? Птахи переносять насіння дерев, кущів, квітів і цим поширюють рослини. А ще яку користь? А ще дітки, вони знищують шкідників полів, лісів та садів. Ось бачити, яку велику користь приносять нам птахи. Але взимку птахам дуже холодно і голодно. Як ви вважаєте, як ми можемо їм допомогти, перезимувати цю пору року?
Зима дуже складний період для птахів, їм важко себе прогодувати але ось годівниці зроблені людиною, значно полегшать існування птахів у цей зимовий період. Кожна пташинка бажає мати свою годівчинку. Жменя зерна насипана в годівницю, здатна не тільки прогодувати, а навіть врятувати не одну маленьку пташинку.
Тож давайте не будемо байдужими та давайте потішити їх звичайною годівничкою, адже зробити годівничку можна дуже просто і швидко.
Годівничка з пластикової пляшки.
Найпростіший спосіб зробити годівнику з пластикової пляшки. Просто вирізати в ній отвір достатнього діаметру, аби пташки могли потрапити без проблем в пляшку з їжею. На місці отвору кріпимо клейку стрічку, щоб пташки не поранили свої лапки. Наступний крок – прилаштувати до пляшки мотузку. Після цього засипаємо в годівничку їжу і встановлюємо її надворі.
Годівничка з тетропаку.
Також можна зробити універсальні їдальні для птахів з великих пакетів з під соку чи молока. Для цього потрібно вирізати отвір великого розміру, щоб корм можна було побачити здалеку. Якщо годівниця підвісна її потрібно протикнути жердиною. Та вставити мотузку.
А ще дітки, я пропоную вам разом з батьками зробити вдома еко-годівничку.
Такі екогодівнички чудовий варіант підкармлювати птахів взимку. До того ж , процес виготовлення дуже простий і принесе задоволення і батькам і дітям.
І пташки будуть вам вдячні.
Я сподіваюся, що ви зробите пташкам свою годівничку і це буде подарункам для наших маленьких друзів – пташків.
Дидактична гра «Яка пташка відлетіла?».
Дітки подивіться уважно та назвіть які пташки сидять на дереві? Тут є: горобчик, ворона, снігур, голуб і сорока. Добре роздивіться, та запам’ятайте усіх пташок. Зараз якась пташечка відлетить. Скажіть, кого немає на дереві, хто зник? Зникла сорока. А хто тепер відлетів? Відлетів снігур. Кого немає на дереві? Відлетів голуб. Хто зник цього разу? Це був горобчик.
А тепер діти ,давайте відпочинемо та зробимо пальчикову гімнастику, яка називається «Годівничка».
Приготували ручки, стиснули кулачки
І повторюємо
Кулачок на кулачок
Пальчиками по столі йдемо
Схрещуємо ручками, ціпляємо пальчики
Запрошуйте пташок
Про зимуючих птахів, діти пам’ятайте, годувати треба їх , ви не забувайте.. Небагато треба їм – горстка лиш пшона, лиш одна і не страшна буде їм зима.
Отже діти,
Годівнички - добре діло,
наші пташки - так зраділи.
Завтра знову прилетять,
вони нас – не об’їдять,
годівничку збудували
всіх птахів – нагодували.