Мета: - збагачувати знання дітей про світовий фольклор та його жанри, навчати групувати матеріал і виділяти в них головний зміст;
- розвивати техніку читання, навички виразного читання, увагу, кмітливість, спостережливість;
- виховувати бажання більше дізнатись про культурні традиції народів світу.
Прислів’я, приказки, загадки
Мета: - збагачувати знання дітей про світовий фольклор та його жанри, навчати групувати матеріал і виділяти в них головний зміст;
- розвивати техніку читання, навички виразного читання, увагу, кмітливість, спостережливість;
- виховувати бажання більше дізнатись про культурні традиції народів світу.
Обладнання: малюнок скрині, намисто з бусинок (на одній стороні кожної бусинки по 1 букві слово «фольклор», на другій – назви жанрів усної народної творчості), презентація, роздатковий матеріал
Хід заняття
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Сьогодні у нас в класі є незвичайний предмет . Що це? (Скриня)
- Для чого вона призначена? Ще з давніх часів , з покоління в покоління кожен народ передавав свої скарби. Скриня – символ скарбів. Цікаво , які ж це можуть бути скарби?
(Виставляю намисто зі словом «фольклор») По-іншому можна сказати – усна народна творчість. Що ж належить до усної народної творчості?
- Я зачитуватиму один із жанрів фольклору, а ви назвіть, що це?
* Христя-мистя. Вуха – з листя!
Ніс – цибулька, зверху – булька! (Дражнилка)
Народна дражнилка всім своїм ладом призначена для того, щоб поставити на місце кривдника, виказати своє ставлення до неприємних відхилень у поведінці, звичках, зовнішньому вигляді. Без дражнилки гра і життя дитини втрачають часом гармонійність, а часом і справедливість.
* Котилася торба з високого горба,
А в тій торбі хліб, паляниця –
На кого потрапить, той буде жмуриться. (Лічилка)
* Лежить колода серед болота –
Хай яке сонце, то не висохне . Язик (Загадка)
* Ходить котик по горі, носить сон у рукаві,
Усім дітям продає, Максимкові так дає. (Колискова)
* -Гуси, гуси, додому!
– Чого?
– Вовк за горою!
-Що він робить?
– Гуску скубе!
– Яку?
- Сіру, білу, волохату, тікайте ,гусоньки, у хату! (Гра)
* Битися – не билися, трохи посварилися,
Потім посміялися, друзями зосталися. (Мирилка)
Мирилки – невеличкі пісеньки, розраховані на те, щоб забути недавню сварку, відновити товариські стосунки:
* Ой ви, дітоньки, козенятоньки,
Відімкнітеся, відчинітеся.
Ваша мати прийшла,
Молочка принесла. (Казка)
* В чаплі чорні черевички.
Чапля чапа до водички. (Скоромовка)
* Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися (Прислів’я)
* Ладусі, ладусі, а де були?
У бабусї.
А що їли?
Кашку.
А що пили?
Бражку.
Кашку поїли, бражку попили.
Ізнялися, полетїли на головку сїли. Шу! (Забавлянка)
- Все це і є жанри усної народної творчості.
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття
ІV. Робота над новим матеріалом
Казприки, сліприв’я, кигадза .
- Що таке прислів’я і приказки? Робота з роздатковим матеріалом
А) – Самостійне читання учнями тексту
Бесіда за змістом прочитаного:
- Що таке прислів’я, приказки? Яка різниця між ними?
Б) Читання прислів’їв і приказок ланцюжком , тлумачення їх змісту.
- Які найбільше сподобались?
В) Робота в групах.
– Доберіть до кожної групи прислів’їв відповідну назву і пригадайте на цю тему українські прислів’я та приказки.
Г) Робота в парі.
– Запам’ятайте 1 прислівя ( на вибір) і поясніть його товаришу по парті.
4. Робота над загадками
- Що таке загадки? (Це невеликі поетичні твори, в основі яких є запитання. Для того, щоб на них відповісти, потрібно вміти вирізняти особливі характерні ознаки того чи іншого предмета чи явища. вміти порівнювати їх.
В давнину уміння розгадувати загадки було мірилом мудрості й розуму. Загадки слід читати в повільному темпі, таємничо і обов’язково дослухати до кінця.)
1. Змагання між командами.
Клас ділиться на 2 команди. Одна команда читає загадку, інша – відгадує і навпаки.
– Яка загадка сподобалась найбільше? Чому?
2. Робота в групах: «Хто краще?» – виразне читання загадок.
3. Робота в парах – творче завдання: придумайте свої загадки. Зачитування і відгадування власних загадок.
V. Закріплення матеріалу
1. Робота на картках
А) «Закінчи речення» – допишіть потрібне слово.
Б) «Зєднай частини прислів’їв»
В) Творче завдання: придумайте свої загадки.Розказування і відгадування власних загадок.
Г) «Збери намисто» – пригадайте жанри усної народної творчості, впишіть їх в бусинки і розфарбуйте утворене намисто.
2. Гра “Влучний стрілець»
– Доберіть прислів’я чи приказку відповідно до ситуації:
* вам зустрілась людина, яка не любить працювати;
* як треба ставитись до батьків;
* чи треба вчитись;
* ви зустріли чуйну, добру людину;
* що ви скажете про дружбу;
* як слід ставитись до інших людей;
* Що ви скажете про рідну країну.
VІ. Підсумок заняття