Урок 2. Проблематика роману «Вир» Г.Тютюнника. Колоритні національно виразні характери у творі. Майстерність мови твору
Тип: комбінований.
Мета: опрацювати проблематику роману; проаналізувати характери героїв; розвивати вміння виокремлювати мотиви, проблеми, обговорювати їх з позиції сьогодення; виховувати національно-свідомих громадян України.
Обладнання: портрет письменника, літературний диктант
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань.
1. Перевірка домашнього завдання (Придумайте продовження долі певного героя (Тимка, Юлі, С.Джмелика тощо)).
2. Літературний диктант за змістом першої книги:
1) Хто з родини Вихорів «вдався в проїжджого молодця»:
а) Йонька; б) Тимко;
в) Федот; г) Гаврило.
2) Поясніть фразеологізми: рота роззявив -…, полум’ям дихає - …, шилом нікуди ткнути - … .
3) Який художній засіб ужито в реченні: «Тихий вітер гладив трави, сушив мокрі сорочки на косарях»:
а) порівняння; б) синекдоха; в) уособлення; г) епітет.
4) Хто з синів Йоньки був військовим:
а) Тимко; б) Гаврило; в) Федот.
5) Хто в сім’ї Вихорів «хитрий і потайний»?
А) Гаврило; б) Уляна; в) Федот; г) Йонька; ґ) Тимко.
6) Назвіть героя роману: « …товста, туго заплетена коса…червону ситцеву блузку ворушив вітерець, вузенька боса ступня залишала на ріллі глибокі сліди»?
А) Уляна; б) Юля; в) Орися; г) Санька.
7) Назвіть ім’я голови троянівської артілі: а) Гнат; б) Валентин; в) Оксен; г) Павло.
8. Час, який охоплюють події , описані в першій книзі.
А) зима-літо; б) зима-осінь; в) весна – зима; г) весна-літо.
ІІІ. Основний етап.
/Знайти цитати (або переказати епізод), які б підтверджували ту чи іншу проблему твору/
/За поданими схемами учні обирають героя, що найбільше сподобався, складають план-характеристику обраного образу, за яким характеризують героя/
Схема № 1
Родина Вихорів
Йонька Уляна
Діти
Діти Дружина Юля Дружина Орися
- Петрусь (років 10); Син Матвійко
- донька (років 4).
Схема № 2
Родина Гамаліїв
Інокентій
Син Оксен Олена
Діти
син Сергій донька
Схема № 3
Батько-паламар
Гнат Настя
Донька
Схема № 4
Прокіп Одарка
Донька Орися
Схема № 5
Василь Марія
Діти
Тимко Вихор
ІV. Закріплення.
Літературний диктант «Назви художній засіб»
Відповіді:
1.Фразеологізм. 7. Порівняння.
2. гіпербола. 8. Порівняння.
3. Порівняння. 9. Метафора.
4. Метонімія. 10. Метафора.
5. Метонімія. 11. Фразеологізм.
6. Уособлення. 12. Метонімія.
V. Підсумок.
Література:
Тютюнник Г. М. Вир: Роман / Г. М.Тютюнник. – К.: Дніпро. – 1984. – 534 с.