Загальна площа Софіївського парку в Умані становить 179, 2 га. «Софіївка» є пам'ятником краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII - першої половини XIX століть. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних), серед них: таксодіум (болотяний кипарис), сосна Веймутова, тюльпанове дерево, платан, гінкґо, смерека та багато інших. Парк розташований у північній частині міста Умань Черкаської області, обабіч ріки Кам'янки. Парк «Софіївка» заснований у 1796 році власником міста Умані, польським маґнатом Станіславом Щенсним (Феліксом) Потоцьким та названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької і подарований їй до дня іменин в травні 1802 року. Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено польського військового інженера Людвіга Метцеля, а безпосередньо виконали всі роботи в парку кріпаки Уманщини.
Автори проекту: Біла Анастасія, Цибратенко Аліна – учениці 7-А класу.
Керівник проекту: Бандуріна Алла Миколаївна, вчитель географії
Мета проекту:
Софіївський державний дендрологічний заповідник є зразком пейзажної паркової композиції води, землі, архітектурних споруд і скульптур. Цю мальовничу місцевість називають казковою країною - настільки тут все незвичайне, поетичне і прекрасне. Ми були зачаровані дивовижними пейзажами, численними фонтанами, штучними гротами й вишуканими скульптурами античних богів і богинь. У надрах цього парку плескається унікальна штучно створена річка, на березі якої можна гарно відпочити. Варто зазначити, що Софіївський парк увійшов у п"ятірку найкращих парків Європи! А в 2007 році «Софіївку» визнано одним із Семи чудес України.
Таку красу прагнуть побачити люди зі всього світу. Нам також вдалося побувати на екскурсії в Умані і відчути всю цю казкову атмосферу на собі. Загальна площа Софіївського парку в Умані становить 179, 2 га. «Софіївка» є пам’ятником краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII - першої половини XIX століть. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних), серед них: таксодіум (болотяний кипарис), сосна Веймутова, тюльпанове дерево, платан, гінкґо, смерека та багато інших. Парк розташований у північній частині міста Умань Черкаської області, обабіч ріки Кам’янки. Парк «Софіївка» заснований у 1796 році власником міста Умані, польським маґнатом Станіславом Щенсним (Феліксом) Потоцьким та названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької і подарований їй до дня іменин в травні 1802 року. Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено польського військового інженера Людвіга Метцеля, а безпосередньо виконали всі роботи в парку кріпаки Уманщини.
У парку можна побачити багато чудасій, наприклад, Фонтан Змія - найкрасивіший і оригінальний з усіх софіївський фонтанів. Він влаштований посеред Нижнього озера. Стовп води заввишки до 20 метрів виривається з широко розкритою пащі гігантської змії. Воістину незабутнє видовище!
У центральній частині парку розташований Великий водоспад. Вода зривається з висоти близько 15 метрів. Біля підніжжя водоспаду є озеро, на якому живуть білі лебеді.
Парк «Софіївка» відрізняється чудово продуманою системою гідротехнічних споруд: ставків, водоспадів, каскадів, басейнів і фонтанів. Не можна не віддати належне творцям паркового ансамблю. З першого погляду може здатися, що десь має працювати потужна система насосів. Хоча все набагато простіше, якщо не сказати - елементарно. Вода надходить в усі водойми парку по прихованим підземним шлюзам самопливом із Верхнього озера. Завдяки перепаду висот між двома озерами - Верхнім і Нижнім - якраз і створюється необхідний тиск води.
Головна композиційна вісь парку проходить по річищу Кам’янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів: Верхній - понад 8 га, Нижній – близько 1, 5 га та інші, водоспади (один з них 14 м висотою), шлюзи, каскади, підземну ріку Ахеронт (завдовжки 224 м), водограї (найбільший – до 20 м) тощо. Парк прикрашають штучні скелі (Левкадська (Бельведерська), Тарпейська й інші), ґроти (Венери, «Горішок», «Страху і сумнівів» та інші), павільйони (Флори, Рожевий), альтанки.
На території «Софіївки» можна подорожувати в екіпажі або верхи на коні, по озеру на човні, гондолі, катамарані або, як ми, на прогулянковому поромі «Софія».
Парк займає досить велику територію. І щоб розгледіти усю красу цього парку, звісно не достатньо провести у ньому три години, але ми встигли побачили основні визначні місця. Будинок творчості вчених, Тарпейська скеля, павільон Флори, Венеціанський міст, Усічена колона, павільйон Фазанчик, Рожевий павільйон, грот страху і сумніву, грот Сцілли, грот Каліпсо, Західний грот – це декілька з тих об’єктів парку, які ми бачили.
В парку є багато скульптур (статуї Гермеса, Евріпіда, Венери, Паріса, Орфея, бюсти Платона, Арістотеля, Гомера, Сократа та інші), а також водоспади та джерела. В одному з джерел “Срібні джерельця” усі ми виявили бажання умитися.
Дивлячись на цей прекрасний музей під відкритим небом ми дивувались смаку, винахідливості та невичерпної енергії проектувальників та будівельників, що створили Софіївський шедевр, який гармонійно поєднав у собі досконалість природи та мистецтва.