Тема: Психологічна драма «Це тихе сяйво над моєю долею». «Страшні слова, коли вони мовчать».
Мета: дати учням можливість заглибитись у художній світ любовної лірики поетеси, пройнятись його ошляхетнюючим впливом, зрозуміти красу поетичної форми поетеси.
Обладнання: портрет Л.Костенко, записи музичних творів.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний.
Звучить стиха "Елегія" М.Лисенка. Читання поезії Ліни Костенко "Розкажу тобі думку таємну".
Розкажу тобі думку таємну,
дивний здогад мене обпік:
я залишуся в серці твоєму
на сьогодні, на завтра, навік.
І минатиме час, нанизавши
сотні вражень, імен і країн, –
на сьогодні, на завтра, назавжди! –
ти залишишся в серці моїм.
А чому? То чудна теорема,
на яку ти мене прирік.
То все разом, а ти – окремо.
І сьогодні, і завтра, й навік.
Дійсно, тема любові є невичерпною, бо невичерпним є духовний світ людини. Кажуть, здатність до любові є мірилом людської душі. Почуття любові, як ніяке інше, прагне висловлення. Ось чому кохання дуже часто дає поштовх до творчості, до самовираження.
Поезії Ліни Костенко є класикою української любовної лірики. На чому ґрунтується таке твердження? Перш за все, вони красиві своєю викінченістю. Тож у чому їх краса? В чому красива довершеність їх художнього виконання?
Складових чимало. Насамперед, звернувшись до окремих перлин любовної лірики Л.Костенко, прислухаймось до власного серця, створімо атмосферу довіри, тепла і затишку.
ІІ. Мотиваціний.
Самсон – Богом обраний назорей – був наділений надзвичайною силою. Одначе силу цю він міг утратити, якби йому обстригли волосся. Біда в тому, що він закохався у підступну жінку, філістимлянку на ім’я Даліла, яка тричі намагалася вивідати у Самсона джерело його сили, щоб видати його ворогам. Самсон обманював її, вигадуючи неправдиві способи себе звоювати, а Даліла вночі намагалася їх здійснити: оплутувала його сирими тятивами, новими нитками, пришивала пасма його волосся до тканини. Та щоразу, як на сплячого Самсона нападали вороги (а це були філістимляни, як і Даліла), він легко виривався. А Даліла все мучила його докорами, мовляв, мало ти мене любиш, якщо не хочеш відкрити своєї таємниці. Нарешті Самсон не витримав і все їй розповів. Уночі, коли Самсон міцно заснув, Даліла обстригла йому волосся і впустила ворогів. Філістимляни полонили й осліпили Самсона, закували в ланцюги і примусили обертати млинове колесо. А тим часом волосся його відростало, і ось одного разу, коли сліпого Самсона привели на свято принесення жертви Дагонові (якого філістимляни мали за Бога) у храм, де зібралося багато філістимлян, він возніс до Господа молитву – і до нього повернулася його нелюдська сила. Тоді він обійняв два найбільші стовпи, що тримали склепіння храму, і зрушив їх. Так під уламками храму загинув і Самсон, і його вороги.
Така біблійна розповідь. А на її тлі вимальовується сюжет нашого вірша. Розум вічно опирається голосу серця. Боротися з коханням виснажливо і гірко: Я дуже тяжко Вами відболіла.
ІІІ. Читання вірша.
Я дуже тяжко Вами відболіла.
Це все було, як марення, як сон.
Любов підкралась тихо, як Даліла,
а розум спав, довірливий Самсон.
Тепер пора прощатися нам. Будень.
На білих вікнах змерзли міражі.
І як ми будем, як тепер ми будем?! -
такі вже рідні і такі чужі.
Ця казка днів - вона була недовгою.
Цей світлий сон - пішов без вороття.
Це тихе сяйво над моєю долею! -
воно лишилось на усе життя.
ІV. Аналіз поетичного твору.
V. Систематизація знань.
VІ. Заключний.
Підсумовуючи свої роздуми, замислимось над проблемним питанням: яка ж вона лірична героїня поезії Ліни Костенко?
VІІ. Домашнє завдання.
.
1