Різноманітність тварин.

Про матеріал
Мета: сформувати в учнів знання про зоологію і її основні завдання; з’ясувати що тваринний світ являється складовою частина природи; ознайомити учнів з загальними ознаками тваринного світу, їх різноманітністю; розвивати вміння порівнювати основні біологічні науки та їх завдання; порівнювати ознаки подібності-відмінності тварин з іншими організмами; виховувати відповідальне ставлення до тваринного світу;
Перегляд файлу

Урок № 6

Тема: Різноманітність тварин.

Мета: сформувати в учнів знання про зоологію і  її основні завдання; з’ясувати що тваринний світ являється складовою частина природи; ознайомити учнів  з загальними ознаками тваринного світу, їх різноманітністю; розвивати вміння порівнювати основні біологічні науки та їх завдання; порівнювати ознаки подібності-відмінності тварин з іншими організмами; виховувати відповідальне ставлення до тваринного світу;

Державні вимоги щодо рівня

загальноосвітньої підготовки учнів: називає:
- визначальні ознаки будови, які відрізняють   тварин зазначених груп серед інших;

наводить приклади:

-тварин, які належать до зазначених груп;
- видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

характеризує:

- різноманітність тварин;

визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування.

Обладнання і матеріали:  Таблиці, ілюстрації різних тварин, картки із завданнями.

Базові поняття і терміни: тварини, гетеротрофне живлення, активність, глікоген.

Тип уроку: комбінований

                             

                                     Хід уроку

 

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

Чим тварини відрізняються між собою?

За якими ознаками вчені поділяють тварин на групи?

Які групи тварин ви знаєте? 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Повідомлення теми і мети уроку

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

     Тварини являються одним з чотирьох царств живої природи.

     Тваринний світ в свою чергу це історично складена сукупність певних особин одного або декількох видів тварин на обмеженій території. Тваринний світ характеризують за видовим складом, тобто фауною, а також чисельністю особин. Як рослинний так і тваринний світ вважаються невід’ємними та тісно пов’язаними одна з одною частинами довкілля. Оскільки між рослинним та тваринним організмами досить багато спільних ознак: їх тіла побудовані з клітин, представникам обох царств властиві подразливість, ріст, обмін речовин, внутрішня регуляція,  розмноження, спадковість, мінливість.

     Все це свідчить про існування єдності походження всіх мешканців на планеті від одного спільного кореня первинних організмів, розвиток яких, більше всього, і призвів до утворення різноманітних груп організмів таких царств, як Дроб’янки, Рослини, Гриби, Тварини.

Основні особливості тварин, як живих організмів:

існування гетеротрофного живлення;

притаманна рухливість та активність;

властива мінлива форма тіла;

їх ріст, обмежений певним періодом існування;

подразливість, що спостерігається у вигляді таксисів у одноклітинних представників і рефлексів у багатоклітинних;

відсутність у клітинах клітинних стінок, пластидів, крупних вакуоль;

запасною речовиною твариних клітинах є глікоген.

Місце тварин серед інших організмів

     Живі організми поділяються на прокаріотів і еукаріотів. Надцарство Еукаріоти поділяється на царства Грибів, Рослин і Тварин. Ви вже знаєте, що існує  різниця в будові клітин представників різних царств живої природи, Також їх властиві відмінності в способі живлення, так рослини належать до автотрофів, а гриби та тварини до гетеротрофів).Тварини є досить великою групою живих організмів, що заселили планету від глибин Світового океану до атмосфери. За особливостями своєї будови тварини бувають наступних форм:

одноклітинні, тобто організми які складаються лише з однієї клітини;

 Мал.. Одноклітинні тварини (А- амеба звичайна; Б – бодо; В – евглена зелена; Г – інфузорія туфелька.)

 

  колоніальні, або організми які складається з групи подібних клітин, що з’єднані між собою;

Мал.. Колоніальні організми (Вольвокс)

 

багатоклітинні організми, які складається із значної кількості клітин, які відрізняються за будовою й виконуваними функціями.

Мал.. Багатоклітинні тваринні організми

 

V. Узагальнення і систематизація знань

«Вікторина»

Завдання даються по черзі двом командам. Перемагає команда, що дасть найбільше правильних відповідей на запитання.

1) Найвища тварина землі. (Жирафа до 5 м)

2) Хто важчий найбільша акула чи слон. (Найбільша акула важча за слона у 5 разів.)

3) Найбільший птах у світі. (Африканський страус)

4) Найменший птах у світі. (Колібрі)

5) Які птахи прилітають до нас навесні? (Граки, шпаки, жайворонки)

6) Найбільший із ссавців, що існують у природі. (Синій кит)

7) Назвіть найменшого із ссавців. (Землерийка, її вага лише 2 г.)

 Хто плаває швидше від усіх? (Меч-риба)

9) Який із ссавців пірнає глибше від усіх? (Кашалот)

10) Які тварини можуть швидко змінювати своє забарвлення? (Хамелеони, молюски, деякі риби)

 

VІ. Домашнє завдання.

   1.  Опрацювати матеріал підручника.

   2.  Підготувати презентацію «Різноманітність тварин».

 

doc
Додано
1 квітня 2020
Переглядів
661
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку