Кільчасті черви. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини.Лабораторне дослідження : Зовні

Про матеріал
Мета: ознайомитися з головними особливостями кільчастих червів, розглянути їх зовнішню і внутрішню будову та основні процеси їх життєдіяльності; розвивати вміння визначати представників типу кільчасті черви
Перегляд файлу

Урок № 8

Тема: Кільчасті черви. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини.Лабораторне дослідження : Зовнішня будова та рух кільчастих червів (на прикладі дощового черв’яка або трубочника).

Мета: ознайомитися з головними особливостями кільчастих червів, розглянути їх зовнішню  і внутрішню будову та основні процеси їх життєдіяльності; розвивати вміння визначати представників типу кільчасті черви

Державні вимоги щодо рівня

загальноосвітньої підготовки учнів:

називає:

- середовища існування тварин;
- визначальні ознаки будови, які відрізняють   тварин зазначених груп серед інших;

- рідкісні види України та свого краю;

наводить приклади:

-тварин, які належать до зазначених груп;
- видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

- видів тварин, що є паразитами людини та переносниками збудників хвороб;
- видів тварин, що завдають шкоди сільському господарству;
 

розпізнає:
- тварин на зображеннях, у колекціях;

характеризує:

- визначальні  особливості  способу  життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп;

- різноманітність тварин;

- особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі;

- пристосування тварин до паразитичного способу життя;

- роль  тварин у екосистемах та значення в житті людини;

визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

Робить исновок:
- особливості будови організму тварин - результат пристосування до умов середовища існування.

Обладнання і матеріали: малюнки, таблиці кільчастих червів, набір для лабораторного дослідження( препарувальні ванночки, дощові черви, скляні палички, пінцети, лупи, лінійки, скляні пластинки, аркуші паперу, препарувальні голки).

 

Базові поняття і терміни: Кільчасті черви, клас Багатощетинкові черви, щупики, нюхова ямка, бічні вирости, анальна лопать, вторинна порожнина тіла, передня кишка, середня кишка, задня кишка, спинна і черевна судини, антена, клас Малощетинкові черви, головна лопать, шкірні залози, кільцеві м’язи, воло, шлунок, сім’яники, яєчники, клас П’явки.

Тип уроку: комбінований

                             

                                              Хід уроку

 

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Повідомлення теми і мети уроку

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Тип Кільчасті черви об’єднує тварин, видовжене тіло яких складається з великої кількості однакових частин сегментів. Всередині кожного сегмента порожнина, яку вистеляє шар покривних клітин.

Це вторинна порожнина тіла. Головна функція вторинної порожнини тіла кільчаків опора тіла. Будова кільчастих червів значно складніша, ніж будова плоских і круглих червів. У кільчастих червів розвинена кровоносна система і починає формуватися дихальна.

Тип Кільчасті черви налічує понад 9000 видів. Серед них маловідомі морські тварини багатощетрінкові черви, дощові черви, яких знає кожна дрітина, і мешканці наших прісних водойм п'явки.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

Тип Кільчасті черви

Клас Багатошетинкові черви

Розглянемо загальний вигляд, спосіб життя, будову і системи органів багатощетинкових червів на прикладі морського черв’яка нереїса, що є типовим представником цього класу.

Загальний вигляд.

               

                                             Мал.. Нереїс зелений

 

Нереїс це чималий черв'як завдовжки до 10 сантиметрів. Тулуб черв’яка витягнутий і трохи сплощений, його утворюють понад 150 сегментів. На головному кінці тіла розташовані щупики і щупальця, дві пари очей, вусики й нюхова ямка. Сегменти тулуба мають парні бічні вирости, що виконують функцію ніг. На їх кінцях є щетинки, чіпляючись якими за поверхню дна, черв’як пересувається. На задньому кінці тіла сегменти тулуба переходять в анальну лопать, де міститься анальний отвір.

Клас Багатощетинкові черви, який поділяють на два підкласи, налічує понад 7500 видів.

Клас Малощетинкові черви

У представників цього класу бокових виростів на тілі немає щетинки сидять безпосередньо на стінці тіла. Крім того, в них значно менше щетинок, що й визначило їх назву.

               

                Мал. Малощетинкові черви. Зліва направо: звичайний дощовий   черв'як, апорректода довга, Ейсен, трубочник

 

Особливості способу життя, будову і системи органів малощетинкових червів розглянемо на прикладі дощового черв яка.

Спосіб життя.

Дощовий черв’як живе в грунті, риючи переднім кінцем тіла довгі ходи підземні галереї. При цьому він проковтує землю, яку пропускає через кишечник, де перетравлюються всі органічні речовини, і викидає її назовні у вигляді круглястих грудок. З’явилися навесні грудки землі, отже, у червів почався період активного життя. Дощові черви живляться також рештками рослин, які затягують у свої ходи. (Пригадай, як звуться тварини, що живляться рештками відмерлих рослин і мертвих тварин.)

Будова тіла.

                       

                         Мал.. Будова дощового черв’яка

 

Тіло дощового черв'яка поділене на добре помітні членики. Передній кінець головна лопать, на ній немає очей, антен, щупалець. По боках кожного сегмента тіла розташовано по чотири зовсім маленькі щетинки. Шкіра вкрита кутикулою і багата на шкірні залози, які виділяють речовини, що зволожують шкіру.

Розмноження.

Дощові черви гермафродити. Статеві залози розташовані на передній частині тіла. Сім’яники містяться в 1011-му сегментах тіла, а яєчники у 1314-му. Назовні сім’яники відкриваються в 15-му сегменті. Розмноження червів потребує участі двох особин. Запліднення відбувається всередині тіла. Дощові черви мають прямий розвиток вільноживучих личинок у них немає.

Клас П’явки

П’явки це паразитичні черви, що живляться кров’ю різних тварин, а також поїдають дрібних червів.

                          

                                                Мал.. Медична п’явка

 

Найхарактерніші ознаки п’явки, які відрізняють її від інших кільчастих червів:

відсутність щетинок;

наявність двох присосків на передньому і задньому кінцях тіла;

вторинна порожнина заповнена паренхімою.

У різних видів п’явок кількість очей різна: від чотирьох до десяти. Вони можуть розташовуватися в два ряди, віночком навколо голови і підківкою. Типовий представник цього класу медична п'явка. Вона поширена у прісних водоймах зі стоячою водою, мулистим дном і густою рослинністю. П’явка чутливо реагує на найменші коливання води і появу хімічних речовин, які свідчать про близькість ймовірної жертви. Вона нападає на різних тварин (риб, жаб, корів) і навіть на людей. Рот у п’явки має зазублені пластинки щелепи, якими вона легко прорізує шкіру тварин та людини і відсмоктує кров. Тому медичну п’явку здавна використовують у лікуванні деяких хвороб. Нині медична п’явка рідкісний вид, його включено до переліку видів тварин, що охороняються в Європі.

 

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження :Інструктаж з БЖД.

Тема: Зовнішня будова та рух кільчастих червів (на прикладі дощового черв’яка або трубочника).

Мета: установити характерні риси зовнішньої будови дощового черв'яка, її відповідність умовам життя в ґрунті; спостерігати за його пересуванням і реакціями на подразнення.

Обладнання: препарувальні ванночки, дощові черви, скляні палички, пінцети, лупи, лінійки, скляні пластинки, аркуші паперу, препарувальні голки.

 

Хід роботи

1. Розгляньте дощового черв'яка. Визначте форму його тіла, колір і характер членування, покриви. Запишіть назви всіх частин тіла черв'яка, позначених на малюнку.

 

2. Користуючись лупою, визначте передній і задній кінці тіла. Що на них розташоване?

3. Визначте й запишіть, на якому кінці тіла знаходиться потовщення поясок. Скільки члеників його утворює?

4. Установіть довжину й товщину тіла дощового черв'яка. Визначте спинну й черевну частини тіла. Чим вони відрізняються? Покладіть черв'яка на папір і спостерігайте за його пересуванням. Свої спостереження запишіть. Які особливості будови допомагають йому пересуватися?

5. Доторкніться голкою до шкіри черв'яка в різних частинах його тіла. Як реагує черв'як на ці подразнення?

6. Зробіть висновок, відповівши на запитання: які риси зовнішньої будови дощового черв'яка пов'язані з його життям у ґрунті?

 

VІ. Домашнє завдання.

   1.  Опрацювати матеріал підручника

  2. Підготувати повідомлення про тип Членистоногі.

 

                                                   

 

 

 

 

doc
Додано
1 квітня 2020
Переглядів
12530
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку