Роль і значення рослин в екосистемах. Рослини – продуценти. Космічна та планетарна роль рослин

Про матеріал
Дана презентація розроблена на основі підручника 7 клас(НУШ) автори Тагліна, Самойлов, Утєвська, Довгаль
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Водорості та наземні рослини в екосистемах. Космічна і планетарна роль водоростей та рослин7 клас НУШ

Номер слайду 2

Уявіть собі, що є на світі чарівник, який може змахнути чарівною паличкою — і всі рослини на нашій планеті враз зникнуть. Спрогнозуйте, що буде відбуватися далі. Які процеси припиняться? Яким чином завдяки цьому буде змінюватися жива й нежива природа? Обґрунтуйте свої думки.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

У рослинності тундри панують мохи, карликові чагарники (карликова береза, брусниця, чорниця). Рослини тайги: це вічнозелені ялина, ялиця, сосна. У листопадних лісах помірної зони планети ростуть дуб, бук, клен і чагарники, які формують підлісок. Степи помірної зони сформовані трав’янистими рослинами, в основному злаками. У вічнозелених тропічних дощових лісах величезне видове різноманіття рослин, які утворюють густий ярусний полог. Усі ці рослини формують середовище існування для інших організмів і створюють для них їжу завдяки процесу фотосинтезу. Саме вони забезпечують екосистеми енергією для існування різних видів організмів.

Номер слайду 8

Розгляньте світлини. Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповіді на запитання.• Які наслідки зменшення біорізноманіття рослин для екосистем?• Чому для існування екосистем важливе високе біорізноманіття?

Номер слайду 9

Номер слайду 10

1771 року британський натураліст і хімік священник Джозеф Прістлі провів такий експеримент. Він помістив під скляний герметичний ковпак мишу, яка через певний час задихнулася. У другому експерименті він помістив під герметичний ковпак разом із мишею рослину, яка росла в горщику. У цьому разі з мишею було все гаразд. Як ви вважаєте, яких висновків дійшов учений? Які висновки можете запропонувати ви? Яким чином рослина може впливати на якість повітря під герметичним ковпаком? Які процеси, що відбувалися в рослині, допомогли тварині залишатися в доброму стані?

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Є продуцентами, тобто основою всіх наземних екосистем планети. Завдяки фотосинтезу спільно з ціанобактеріями та водоростями впливають на хімічний склад атмосфери. Рослинні угруповання є середовищем існування різноманітних організмів. Спільно з іншими організмами беруть участь у формуванні ґрунт. Беруть участь у формуванні природних ландшафтів. Беруть участь у колообігу багатьох елементів та речовин на планеті. Суттєво впливають на водний режим і кліматичні особливості територій планети. Рослини минулих епохзабезпечили появу таких корисних копалин, як кам’яне вугілля, буре вугілля, торф.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Водорості та наземні рослини відіграють космічну роль, адже вони вміють перетворювати енергію сонячних променів на доступну всім живим організмам енергію органічних сполук. Тобто вони використовують енергію, джерело якої розташоване за межами планети. Це космічна енергія Сонця. Забезпечує передачу цієї космічної енергії від сонця до живих організмів планети Земля процес фотосинтезу, під час якого енергія видимого сонячного світла перетворюється на енергію хімічних зв’язків молекул вуглеводів. Надалі ця хімічна енергія використовується гетеротрофними організмами в ланцюгах живлення. Завдяки фотосинтезу на нашій планеті щорічно синтезується близько 150 мільярдів тонн органічної речовини. Такий чудовий енергетичний подарунок нашій планеті від Космосу! Ще один подарунок — понад 200 мільярдівтонн вільного кисню виділяється в процесі фотосинтезу. Завдяки цьому атмосфера планети має у своєму складі 21 % кисню.

Номер слайду 15

Водорості та вищі рослини відіграють важливу роль в екосистемах, бо вони утворюють органічні сполуки. Вони є продуцентами й основою багатьох екосистем. Водорості та вищі рослини формують середовище існування для інших організмів. Водорості та вищі рослини виділяють у процесі фотосинтезу кисень. Водорості та вищі рослини відіграють космічну роль. Вони вміють перетворювати енергію сонячних променів на доступну всім живим організмам хімічну енергію органічних сполук.

Номер слайду 16

1. Поясніть, як впливають рослини на оболонки планети Земля: гідросферу, літосферу й атмосферу. 2. Завдяки яким процесам кисень із часом став дуже поширеним газом на планеті? Назвіть ці процеси.3. Поміркуйте, яким чином рослини протидіють накопиченню вуглекислого газу в атмосфері. 4. У чому виявляється космічна роль рослин на нашій планеті?

Номер слайду 17

Створіть постер, плакат чи комп’ютерну анімацію про дивовижні рослини України. У чому їхня особливість? Перевірте, чи занесені вони в Червону книгу України

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
27 жовтня
Переглядів
179
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку