Голонасінні рослини: різноманіття, роль і значення в екосистемах, використання людиною.

Про матеріал
Дана презентація розроблена на основі підручника 7 клас(НУШ) автори Тагліна, Самойлов, Утєвська, Довгаль
Зміст слайдів
Номер слайду 1

7 клас НУШ

Номер слайду 2

Номер слайду 3

У цих рослин запліднення не залежить від води, як це було у вищих спорових рослин. Гаметофіти насінних рослин мають дуже маленькі розміри та знаходяться у насінних зачатках, які захищають їх від висихання та інших несприятливих факторів. Живуть ці гаметофіти за рахунок спорофіту, який забезпечує їх поживними речовинами. Вони утворюють насіння й розмножуються саме ним. Їхня внутрішня будова більш досконала, ніж у вищих спорових . Насінні рослини мають добре розвинені тканини та простий життєвий цикл. Насіння пристосоване до переживання несприятливих умов. Зародок у ньому захищений зовні та має запас поживних речовин. Окрім того, багато насіння може залишатися в стані спокою доти, доки воно не дочекається сприятливих умов для проростання. До насінних рослин належать дві великі групи: Голонасінні та Покритонасінні, або Квіткові.

Номер слайду 4

Органи розмноження сосни

Номер слайду 5

У чоловічої шишки в пилку розвивається чоловічий гаметофіт, у якому утворюються нерухомі чоловічі гамети — спермії. Пилок переноситься з чоловічої шишки на жіночу (до насіннєвого зачатка) за допомогою вітру. У пилку в оболонці часто є порожнини, заповнені повітрям, що робить пилкові зерна легкими і сприяє перенесенню їх вітром. Потім пилок проростає, формується пилкова трубка, якою спермії рухаються до яйцеклітини . Для запліднення голонасінним рослинам вода не потрібна.

Номер слайду 6

Коли жіноча шишка дозріває, вона відкривається, і насінини лежать на лусках шишки нічим не прикриті. Саме завдяки цьому голонасінні й отримали свою назву

Номер слайду 7

Після запилення луски жіночих шишок стуляються і склеюються. Запліднення й дозрівання насіння відбувається в закритих шишках. Запліднення відбувається через рік після запилення. Після запліднення із сім’язачатка утворюється насіння, усередині якого формується зародок спорофіту наступного покоління. Життєвий цикл голонасінних забезпечує їхнє пристосування до життя на суходолі, бо процес запліднення не залежить від води.https://learningapps.org/2316312 Розмноження сосни звичайної

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Ялина, дуже тіньовитривала рослина, нижні гілки у неї не відпадають. Крона ялинки має пірамідальну форму з гілками, що звисають майже до землі. Ялинові ліси густі й темні, у них похмуро й прохолодно. Ялиця — велике дерево, більше 50 метрів заввишки, із темно-зеленою хвоєю. Вона тіньовитривала й холодостійка. В Україні ялиця росте в Карпатах. Із кори і молодих гілок ялиці отримують бальзам, ароматичні речовини, а з насіння — олію. Ялівець поширений по всій Північній півкулі. Це невеликі дерева або чагарники. Вони мають колючу голчасту, а іноді лускату хвою. Ялівець не вибагливий до ґрунту. У нього потужна розгалужена коренева система. Його корені поширюються під землею на десятки метрів і видобувають воду та мінеральні речовини навіть у бідних ґрунтах. Хвоя ялівцю виділяє багато летких речовин, які вбивають бактерії та очищають повітря. Один гектар ялівцевого лісу виділяє стільки речовин, що їх вистачає для очищення повітря великого міста. Однак сам ялівець страждає від промислових забруднень повітря, і тому його мало використовують для озеленення міст.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Дослідження будови пагонів і шишок хвойних рослин. Мета: дослідити будову пагонів та шишок хвойних рослин. Обладнання та матеріали: пагони і шишки хвойних рослин, лупа, препарувальна голка. Хід роботи1. Розгляньте пагони сосни чи іншої хвойної рослини, опишіть форму та будову листків. Поясніть, у чому особливості будови хвої.2. Ознайомтеся з будовою жіночих шишок сосни. Поясніть, у чому особливості їхньої будови і як будова цих шишок пов'язана з їхніми функціями.3. Замалюйте пагін та жіночу шишку сосни, підпишіть їхні частини.4. Зробіть висновок.

Номер слайду 14

Саговники — рослини тропічних та субтропічних зон. На верхівці стовбура в них розташовується крона з великого перистого листя. Це робить їх зовні схожими на пальми. Високі та товсті стовбури саговників містять багато води, тому вони дуже важкі. У корені і серцевині стебла саговників у тканинах, що запасають, відкладається багато крохмалю, який місцеве населення використовує в їжу.

Номер слайду 15

Ефедра — чагарник, що росте в пустелях, напівпустелях та степа. Листки в ефедри дрібні й лускаті. У їхній шкірці мало продихів. Луски шишок при дозріванні насіння стають соковитими й набувають яскравого забарвлення: червоного, помаранчевого або жовтого. Деякі види ефедри використовуються як лікарські рослини. Вельвічія, багаторічне дерево-довгожитель, росте в кам’янистих пустелях Західної Африки. У неї коротке стебло, основна частина якого занурена в ґрунт. Від верхівки стебла відходять два широкі, супротивні, шкірясті листи. Вельвічія дивовижна — єдина з відомих рослин, у якої листя росте все життя. Вона зображена на державному гербі Республіки Намібії, держави на південному заході Африки.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Їхні могутні ліси на великих територіях створюють величезну кількість органічних речовин і виділяють в атмосферу багато кисню. Їхня деревина необхідна в будівництві, целюлозно-паперовій промисловості. З неї виділяють багато цінних речовин (смолу, леткі ароматичні речовини). Вона є паливом, сировиною для хімічної промисловості. Із хвойної деревини виготовляють пластмасу, штучний шовк, лаки, фарби, деревний спирт. А які чудові меблі, музичні інструменти, посуд, скриньки, іграшки виходять із рук майстрів!Деревина модрини дуже міцна і стійка до руйнування у воді, тому з неї роблять шпали, кріплення в шахтах, підводні споруди. Здавна деревину модрини використовували в кораблебудуванні. Хвоя сосни містить багато вітаміну С. Насіння сосни італійської (пінолії) їстівні, з них отримують олію. Шишки ялівцю містять багато цукру та ароматичних речовин, тому їх використовують у деяких галузях харчової промисловості та в парфумерії. Голонасінні, насамперед хвойні, — дуже красиві рослини. Їх висаджують як декоративні в парках, скверах, на вулицях (сосни, ялиці, блакитні ялинки, кипариси)

Номер слайду 18

1. Як предки насінних рослин вирішили проблему залежності статевого розмноження від води?2. Завдяки яким пристосуванням насінні рослини стали найпоширенішими на планеті?

Номер слайду 19

Номер слайду 20

https://create.kahoot.it/details/48d9d44d-e3e9-4ecf-a6a7-90fa759bb039

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Грималюк Оксана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
27 жовтня
Переглядів
1806
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку