Вищі спорові рослини: мохи, плауни.

Про матеріал
Дана презентація розроблена на основі підручника 7 клас(НУШ) автори Тагліна, Самойлов, Утєвська, Довгаль
Зміст слайдів
Номер слайду 1

7клас НУШhttps://www.youtube.com/watch?v=Acu5m. Ds1x. C0

Номер слайду 2

https://naurok.com.ua/test/vodorosti-1435521.html

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Водорості добре пристосовані до життя у водному середовищі. Вони поглинають із води мінеральні речовини, кисень і вуглекислий газ усією поверхнею свого тіла. Оскільки вода підтримує тіло водоростей, то їм не потрібна внутрішня опора. У водному середовищі їм не загрожує висихання. На відміну від водного середовища, суходіл не є таким комфортним. На суші вода швидко випаровується, організмам загрожує висихання. Існує проблема з транспортом речовин та підтримки вертикального розташування тіла, бо на суходолі не діє виштовхувальна сила води, яка підтримувала тіло водоростей. Життя в наземно-повітряному середовищі — це тяжке випробування для живих організмів. Водорості виділяли кисень, який з води потрапляв в атмосферу. З атмосфери у воду надходив вуглекислий газ, необхідний для фотосинтезу. Завдяки фотосинтезу водорості змінили склад атмосфери: вона збагатилася киснем. Із цього кисню в атмосфері утворився захисний озоновий шар, який затримує шкідливі космічні промені. Саме тому і з’явилася можливість виходу рослин на суходіл, тобто вони могли жити в наземно-повітряному середовищі.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Прочитайте та розкажіть про зображену групу рослин. The first land plants were rhyniophytes. They are a group of extinct vascular plants found in fossils dated around 420 to 390 million years ago. They lacked leaves and true roots. There were a simple vascular and dermal tissues in rhyniophytes. These plants grew around terrestrial bodies of water. Завдання. Першими наземними рослинами були риніофіти. Вони являють собою групу вимерлих судинних рослин, знайдених у скам’янілостях, датованих приблизно 420-390 мільйонами років тому. У них не було листя і справжнього коріння. У риніофітів була проста судинна і шкірна тканини. Ці рослини росли навколо наземних водойм.

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Номер слайду 15

1. Визначте мету дослідження.2. Ознайомтеся із життєвим циклом моху Політрих звичайний. 3. Ознайомтеся з будовою гаметофіту та спорофіту моху. Розгляньте живий або гербарний зразок і знайдіть усі елементи будови: ризоїди, стебло, «листочки», ніжки з коробочками (за наявності).4. Розгляньте постійний препарат зрізу коробочки моху або світлину її мікроскопічної будови.5. Порівняйте гаметофіт і спорофіт моху Політрих звичайний.6. Зробіть висновки.

Номер слайду 16

Сфагнум — білий болотяний мох, у якого «листочки» розташовані на стеблі кільцями. Коробочки у сфагнуму кулястої форми. За допомогою мікроскопа можна побачити, що вся рослина складається з клітин двох типів. Одні клітини, вузькі та зелені, містять хлорофіл і здійснюють фотосинтез. Інші клітини великі та мертві, заповнені водою. Тому сфагнум має білувато-зеленкуватий колір. Завдяки присутності цих неживих клітин сфагнум може поглинати й утримувати велику кількість води, що сприяє заболочуванню місць, де цей мох росте. За рік він підростає на 3-5 см і стільки ж відмирає в його нижній частині. Із часом із відмерлих частин сфагнуму утворюється торф

Номер слайду 17

Сфагнум

Номер слайду 18

Маршанція мінлива

Номер слайду 19

Мохи зустрічаються повсюдно. Особливо їх багато в місцях, де є затінок і достатньо вологи. Вони відіграють важливу роль в екосистемах. У їхніх заростях знаходять собі домівку різні безхребетні тварини, гриби та мікроорганізми. Мохи захищають ґрунти від висихання та ерозії. Ерозією ґрунтів називають руйнування ґрунту водними потоками або вітром. Мохи також беруть участь в утворенні торфу. Це повільний процес, усього 1 см за 10 років!Торф використовують як пальне, сировину для хімічної промисловості, у сільському господарстві — як добриво, наповнювач для ґрунту та підстилку для худоби. У будівництві з нього виготовляють ізоляційні плити. У хімічній промисловості з торфу одержують низку цінних речовин.

Номер слайду 20

Завдання

Номер слайду 21

Відомо близько 1000 видів багаторічних трав’янистих плаунів. Мільйони ж років тому серед них були деревні рослини, які пізніше вимерли. В Україні зустрічаються баранець та селагінела, а у хвойних лісах росте плаун булавовидний. Пагони цих рослин вкриті дрібними листочками. У плауна булавовидного спори утворюються у спороносних колосках на верхівках пагонів. Потрапивши у вологий ґрунт, вони проростають і утворюють гаметофіт невеликих розмірів. Колись плауни відігравали важливу роль у наземних екосистемах. Вони взяли участь в утворенні покладів кам’яного вугілля. Сьогодні їхнє значення невелике. Спори плаунів використовують як дитячу присипку, для покриття пігулок, а також для звукового ефекту «бенгальських вогників».

Номер слайду 22

Номер слайду 23

У плаунів розвинені всі органи рослини — пагін (до складу якого входять стебло і листки) та коріння. Стебло — повзуче, на якому розташовані лускаті або голчасті листки. Стебло може досягати до 5 м у довжину. Вони щільно притискаються до землі і за допомогою коротких коренів закріплюються на ній У життєвому циклі переважає нестатеве покоління — спорофіт, який складається з розгалуженого повзучого стебла. Гаметофіт — у вигляді дрібного заростка

Номер слайду 24

Плаун річний. Плаун булавоподібний. Баранець звичайний. Селагінела

Номер слайду 25

Завдання та запитання

Номер слайду 26

1. Політрих звичайний 2. Плаун булавоподібнийhttps://learningapps.org/17517809https://learningapps.org/1751955712

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Грималюк Оксана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
27 жовтня
Переглядів
1122
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку