Тема уроку: Розгалуження в алгоритмах.
Мета уроку: засвоєння знань про правила конструювання та побудову вказівок розгалуження, синтаксис вказівки розгалуження, повну та скорочену форми запису. Учні повинні вміти перевіряти істиність умови, складати алгоритми з розгалуженнями. Формування вмінь обчислення значень логічних виразів, передбачення результатів виконання команд в алгоритмічних конструкціях з розгалуженням. Вдосконалення вмінь застосування різних форм опису алгоритмів і переходу від однієї форми опису до іншої.
Тип уроку: урок здобуття нових знань.
Обладнання і засоби: ОС WindowsXP, програма Роwеr Роіnt (комп'ютерна презентація «Розгалуження»), тестові завдання.
Очікувані результати:
Хід уроку:
Використання тестів в 2-х варіантах.
Запитання для усного опитування
(використання презентації «Розгалуження»)
План
Алгоритми із розгалуженнями.
До даного часу у всіх розглядуваних нами прикладах та задачах всі дії виконувались строго одна за одною, але в реальному житті такі випадки бувають не досить часто. Людина саме тому і є людиною, що вона повинна замислюватись і замислюється над тим, що ж і як їй потрібно зробити, щоб досягнути певного результату, як тимчасового – при вирішені конкретного завдання так і більш довготривалого – ким стати, що робити, на кого бути схожим тощо.
Відповідно до цього і при розв’язуванні задач з допомогою комп’ютера може постати необхідність здійснити вибір. Якщо у нас є дві можливості для подальших дій, то кажуть, що має місце розгалуження.
Команду розгалуження для зміни порядку дій у алгоритмі запропонувала ще 150 років тому дочка Дж. Байрона, Ада Лавлейс, яка вважається першою програмісткою в світі. Її ідеї реалізували лише через 100 років. Так виникли алгоритми з розгалуженнями.
Розгалуження - це така форма організації дій, при якій в залежності від виконання або невиконання деякої умови здійснюється одна, або інша послідовність дій.
Замість команди 1 чи 2 може бути декілька команд, які називатимемо серією команд.
Розгалуження бувають кілька видів:
На даному уроці розглядаємо перші 2 види розгалужень.
Повна форма розгалуження
Якщо умова істина виконується команда 1, якщо хибна – команда 2
Якщо Умова
То Команда1
Інакше Команда2
Все
Дія команди. Команда розгалуження — це вказівка виконати одну з двох команд: команду 1, якщо логічний вираз істинний (справджується), або команду 2, якщо логічний вираз хибний (не справджується).
Приклади повного розгалуження:
Скорочена форма розгалуження
Неповне розгалуження є частковим випадком повного. Відповідну задачу формулюють так: виконати серію операторів, якщо справджується деяка умова.
Якщо умова істина виконується команда 1.
Якщо Умова
То Команда1
Все
Приклади скороченого розгалуження:
Розв’язання задачі на дошці.
Задача. Скласти блок – схему для наступної задачі. Ввести будь-яке значення х і обчислити значення функції у(х), яка задана формулою
побудови блок – схем.
Запитання
1