Прості досліди з фізики в домашніх умовах
А. Ейншетейн сказав: «Істина — це те, що витримує перевірку дослідом».
Досліди з фізики допоможуть ввійти до чудесного світу знань. Для учнів 5 -11 класів вони будуть нескладними. Зрозумівши основні фізичні принципи і закони, учні відчувають себе більш впевнено.
Щоб вивчення законів фізики в домашніх умовах було безпечним, необхідно дотримуватися запобіжних заходів:
1. Абсолютно всі експерименти необхідно проводити за участю дорослих.
2. Необхідно бути особливо уважними, якщо використовуються гострі, колючоріжучі предмети, відкритий вогонь. При цих дослідах присутність дорослих обов'язкова.
3. Використання отруйних речовин заборонено.
Дослід: «Демонстрація ефекта Коанда» Для експерименту знадобляться: • чайник з водою;
• Тазик.
Ефект Коанда, (іноді називають ефектом чайника) це - фізичне явище, назване на честь румунського вченого Анрі Коанде (назву запропонував його французький колега Альбер Метраль). Коанде в 1932 році виявив, що струмінь рідини, що випливає з сопла, прагне відхилитися у напрямку до стінки і при певних умовах прилипає до неї. Це пояснюється тим, що бокова стінка перешкоджає вільному надходженню повітря з одного боку струменя, створюючи вихор в зоні зниженого тиску. Аналогічно ведуть і гази і рідини.
Цей ефект застосовують в кондиціонерах для створення ефекту прилипання до стелі струмені повітря для кращого циркулювання повітря в приміщенні.
Ефект Коанда враховується в літакобудуванні для збільшення підйомної сили крила літака.
В побуті з цим явищем стикаємось щоденно. Якщо Вам приходилось наливати з чайника, чашки, відра рідину і вона пролилась і за це Ви отримали «наганяй», то Ви можете «дипломатично» пояснити, що це не Ваша вина, а сталось це по законам фізики, тобто це і є ефект чайника і зробити демонстрацію ефекта Коанда, виливаючи воду з чайника в тазик в присутності батьків. З експерименту видно, що при виливанні води вона прилипає до носика чайника і міняє свій напрям руху.
Джерело: Дмитро Бабин, Прості досліди з фізики в домашніх умовах, Дослід:
«Демонстрація ефекта Коанда», Інтернет https://radioelectronics-ur5ydn.jimdofree.com/
Автор: Бабин Дмитро Святославович