Міністерство освіти і науки України
Департамент освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації «Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти»
ТЕМА
Онлайн-урок у синхронному чи асинхронному режимах їх проведення та режимі їх поєднання з основ здоров’я «Чому рух - це життя?»
Автор: Чконія Лариса Сергіїівна,
вчитель початкових класів
Соледарської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №13
з поглибленим вивченням англійської мови
Соледарської міської ради
Донецької області
Краматорськ, 2022
Клас: 5 ( діти з інтелектуальними порушеннями)
Предмет: основи здоров’я
Тема: Чому рух – це життя?
Мета: - формувати у школярів переконання, що рух і здоров’я взаємопов’язані; - розвивати бажання дітей систематично займатися фізичними вправами, загартовуванням; - виховувати почуття прекрасного, вміння цінити красу руху
Завдання: - сформувати поняття «рухова активність» і її користь на організм, сформувати поняття про загартовування, його принципи, види та значення для зміцнення здоров’я; - розглянути особливості комплексного загартовування сонцем , повітрям, водою; - сформувати практичні вміння та навички загартовування
Обладнання: таблиці, малюнки, на яких зображено види рухів, рухливих ігор, прийоми загартування, пазли
Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі сідаймо тихо діти,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно підіймати,
Чітко влад відповідати.
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб не було нам мороки,
Всі готові до уроку ?
- Так! (хором)
- Тож гаразд, часу не гаймо,
І урок розпочинаймо
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1) Розгадування кросворду
- Розв’яжіть кросворд, у виділених клітинках прочитайте слово
1. Сидить дівчина в коморі,
А коса її на дворі. (морква)
2. Хоч не солодкий, та дуже смачний,
Хоч і дешевий, проте дорогий.
Сядем обідати – він на столі,
Люблять його і дорослі, й малі.(хліб)
3. Сидить баба, одягнулась,
В сто сорочок загорнулась,
Ціле літо достигає,
До нас в борщик поспішає. (капуста)
4. У воді вона живе,
Не має дзьоба, а клює. (риба)
5. Цінний продукт харчування, джерело будівельного матеріалу
нашого організму. Буває тільки тваринного походження. Без нього
важко уявити котлету, пельмені, холодець. (м’ясо)
6. Корінець пекучий дуже,
Та усім потрібен він,
Ти здогадуєшся, друже ?
Ця рослина зветься ...(хрін)
7. У вінку зеленолистім
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (калина)
8. Я гірка і завжди свіжа
Всім подобаюсь. Одначе
Хто мене ножем уріже
Неодмінно сам заплаче. (цибуля)
2) Відповідь на запитання.
- Що таке вітаміни ? - Яка їх роль в організмі людини ?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1) Асоціативний кущ
На дошці прикріплена картка – РУХ.
- Діти, коли ви чуєте чи вимовляєте це слово, що ви уявляєте ?
(танцювати, стрибати, ходити, плавати --- РУХ---- бігати, гімнастичні вправи, гратися, кататися)
2) Оголошення теми і мети уроку
- Французький лікар А.Труссо писав, що рух за своєю дією може замінити будь-які ліки, але всі ліки, які є у світі, не можуть замінити рух.
На сьогоднішньому уроці ми доведемо, що рух – це здорове життя, що займатися фізичними вправами щодня так само необхідно, як харчуватися, спати, дихати.
3) Бесіда про фізичні вправи і здоров’я
- Коли можна вважати, що людина здорова ?
- Здорова та людина, яка хоче рухатися, гратися, допомагати іншим.
- Щоб бути здоровим, треба одержати заряд енергії зранку. Як ?
Робіть фізичну зарядку – це наснага на весь день.
- Без руху м’язи робляться слабенькими, кволими, серце і легені погано розвиваються, та й голова стомлюється дуже швидко.
- Подумайте, чи активно ви рухаєтесь протягом дня ? Коли ви виконуєте фізичні вправи ?
Ранкова зарядка - обов’язкова, її виконують зранку (десять – дванадцять хвилин) енергійно, з хорошим настроєм на новий день.
Дорога до школи – прогулянка пішки, навіть якщо до школи одна – дві зупинки.
Фізкультхвилинки на уроках – допоможуть відпочити голові, спині, пальчикам. Всього три вправи, та після них ми знову готові до навчання.
На уроках фізкультури – будьте активними, запам’ятовуйте нові вправи, ігри, деякі з них робіть самостійно зранку або ж навчіть друзів у дворі.
Спортивні секції, які ви можете відвідати після занять у школі, подарують вам гарну поставу, пружні м’язи, світлу голову, хороший настрій.
Під час прогулянок більше рухайтесь, катайтеся на лижах, ковзанах, велосипеді, скейті, ходіть у походи, змагайтеся у спритності.
4) Фізкультхвилинка
- Увага, увага ! У 5 класі відбуваються спортивні ігри майбутніх олімпійців. Після того, як учитель назве вид спорту, учні повинні активно виконувати основні рухи спортсменів.
Легка атлетика – стрибки на батуті.
Легка атлетика – біг на місці.
Бокс – почергове згинання і розгинання рук.
Плавання – кругові оберти руками.
Важка атлетика – штанга (нахил тулуба).
Парашутний спорт – приземлення (присідання).
5) «Мікрофон»
- Діти, уявіть, що ми зараз знаходимось в студії, і зібралися для того, щоб почути ваші розповіді про домашніх тваринок. Про те як вони люблять гратися, рухатися.
Кошенята люблять ловити свій хвостик, перекочувати клубочок, стрибати за паперовим метеликом на нитці. Собаки полюбляють бігати разом з господарем, бігати за кинутою палкою та приносити її назад. Пташки, папуги чи канарейки, повинні політати в кімнаті, потренувати свої крила. Хом’ячки час від часу забираються в свій барабан і «накручують кілометри». Тварини інстинктивно знають, що рух – це життя.
6) Час міркувань
- У таборі відпочинку повісили оголошення про проведення через тиждень змагань «Веселі старти». Петрик і Олег почали наполегливо тренуватись: бігали, стрибали, підтягувались на перекладині, віджимались від підлоги. Сергійко і Мишко теж вирішили змагатись. Але підготовку до «Веселих стартів» проводили за своєю методикою. Вони багато їли і багато лежали –
набралися сил !
- Хто, на вашу думку, переміг у змаганнях ? Чому ?
7) Розповідь учителя про загартування
- Є така бувальщина. В холодну погоду тепло одягнений юнак зустрів старого чоловіка. На старому була тільки натільна пов’язка.
- Як, ти старий, не змерз у такий холод ? – запитав юнак.
- Але ж ти не закриваєш обличчя ? – помітив чоловік.
- Та це ж лице, воно звикло ! – здивувався юнак.
- То уяви собі, що я – весь обличчя, - відповів чоловік.
Обличчя звикає до холоду, до змін температури. Так має звикнути і все тіло. Потрібно тренуватися. Загартованість потрібна людям будь-якого віку. Щоб загартуватись, вам потрібні друзі. Прочитайте головоломку і знатимете, з чим дружити завжди.
повітря, твої вода - Сонце, друзі
Сонце, повітря, вода – твої друзі.
(многокутники розміщуємо в порядку зростання кількості кутів).
Загартований організм не боїться холоду, стійкий до хвороб, змін температури навколишнього середовища.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 1. Збери речення.
Завдання 2. Які слова з прислів’я «заховані» у малюнках ?
V. Підсумок уроку
Робота в парах, складання пазлів
- За допомогою пазлів закінчимо речення
«Щоб бути здоровим треба - ..., ...»
- Як розумієте вислів «Рух - це життя» ?
- Розкажіть основні правила загартування