Розробка уроку для 5 класу НУШ.Тема: "Поява і розселення людини на Землі""

Про матеріал
Презентація створена до уроку за темою: "Поява і розселення людини на Землі" За підручником: «Вступ до історії України та громадянської освіти» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт..І.Я.Щупак, О.В.Бурлака, І.О.Піскарьова, А.С.Посунько) Київ. «Оріон».2022 Програма: Модельна навчальна програма «Вступ до історії України та громадянської освіти. 5 клас» для закладів загальної середньої освіти (автори І.Я.Щупак, О.В.Бурлака, І.О.Піскарьова, А.С.Посунько)
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема 4: РОЗВИТОК ЛЮДСТВА УПРОДОВЖ ІСТОРІЇ. Тема уроку: Поява і розселення людини на землі. Вступ до історії України та громадянської освіти5 клас.

Номер слайду 2

Пригадайте, що вивчає історична наука. (виберіть правильне твердження) Коли розпочався історичний час? (поміркуйте)наука, яка займається вивченням минулого людстванаука, яка виникла для практичних потреб людини рахувати, обчислювати, вимірюватинаука, що вивчає життя в усіх його проявах

Номер слайду 3

15.02.2023 СьогодніПлан уроку1. Історія світу і України на лінії часу.2. Походження людини.3. Поява предків людини.4. Поява первісних людей на теренах України.

Номер слайду 4

Розповідь учителя. Від появи людини минули мільйони років, протягом яких життя людей зазнало істотних змін. Усе завдяки неймовірній працелюбності людини і прагненню більше дізнатися про довколишній світ. У тривалій і насиченій подіями історії людства історики виокремлюють кілька етапів — історичних періодів.

Номер слайду 5

Періодизація історії людства – умовний поділ історії людства на певні хронологічні періоди за схожими ознаками розвитку.

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Поміркуємо! Чому людину завжди цікавило питання її походження? Які ви знаєте ідеї щодо походження людини?Підручник.Історія України є невід’ємною частиною історії людства. Ви зможете в цьому переконатися, здійснивши мандрівку в історичному часі, під час якої будете навчатися складати мапу думок. Перша зупинка нашої мандрівки — «Первісна доба».

Номер слайду 8

Опрацюйте навчальний текст параграфа 22 і виконайте завдання:1. Об’єднайтеся в дослідницькі групи для роботи з матеріалами параграфа.2. Складіть за інструкцією мапу думок «Первісна доба». Читаємо й розуміємо

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Поміркуємо! Чому людину завжди цікавило питання її походження? Які ви знаєте ідеї щодо походження людини?Походження людини є таємницею, як і виникнення життя на нашій планеті. Тривалий час, до XIX ст., людину, як і саму Землю та все живе на ній, вважали творінням Бога. Наприклад, давні жителі Месопотамії вірили в те, що боги виліпили людей зі своєї крові та глини. А згідно зі священною книгою християн Біблією на шостий день після створення світу Бог за Своїм образом і подобою створив перших людей — Адама і Єву. Їхні нащадки продовжили людський рід і розселилися по всій Землі. Так розпочалася історія людства, на думку християн.

Номер слайду 11

Походження людини за теорією Чарльза Дарвіна. Проте єдиною прийнятою в науці теорією походження життя на Землі є еволюційна теорія, яка стверджує про земне і природне походження людства. Наукове осмислення цієї проблеми пов’язане з ім’ям видатного англійського вченого-природознавця Чарльза Дарвіна. Порівнюючи викопні рештки тварин і рослин, він доводив, що життя на Землі розвивалося від простих форм до складних поступово еволюційним шляхом. Сьогодні вчені володіють різноманітними інструментами для вивчення природи і продовжують дотримуватися еволюційної теорії Чарльза Дарвіна.

Номер слайду 12

Поміркуємо!Чому питання походження людини до сьогодні залишається предметом дискусій учених? Як ви думаєте, чому сьогодні ані спростовано, ані підтверджено жодної з теорій походження людини?

Номер слайду 13

Епоха первісного суспільства — найдовша в історії людства. Один з найдавніших пращурів людини — Homo habilis («гомо габіліс», що означає «людина вміла») — з’явився в Східній Африці. Близько 35 тис. років тому з’явилася людина сучасного типу — Homo sapiens («гомо сапієнс», що означає «людина розумна») — кроманьйонець.

Номер слайду 14

Діємо : Практичне завдання. Поміркуйте, якими були заняття людей ?Підручник. Сторінка61

Номер слайду 15

РОЗПОВІДЬ УЧИТЕЛЯПраця створила «людину розумну». В колективній праці (полювання, рибальство, облаштування житла, опанування вогню), у процесі спілкування в людини поступово вироблялося мовлення. Все необхідне для життя тодішні люди виготовляли з природних матеріалів: каменю, дерева, кісток, шкіри. Під час постійного вирішення завдань — як виготовити гостру палицю-спис, як зробити з каменю ножеподібну пластину, як вичинити шкіру для накидки — розвивався мозок людини.

Номер слайду 16

Діємо: практичні завдання1. Уважно прочитайте текст підручника про кроманьйонців, перегляньте відео.2. Складіть список завдань «людини розумної». З якою метою виконувалися ці завдання. Які навички, знаряддя необхідні для їх виконання.3. Які труднощі очікували первісну людину під час колективної/індивідуальної праці?Кроманьйонці. Тривалість 01 хв 40 сhttps://cutt.ly/UPt. QXLF Поміркуймо!Які важливі відкриття були зроблені первісною людиною?

Номер слайду 17

Діємо: практичні завдання1. Уважно розгляньте карту. На якому континенті з’явилися ймовірні осередки перших людей? Коли це відбулося? Які чинники впливали на появу людей у цих регіонах?2. Покажіть на карті напрямки розселення давньої людини?

Номер слайду 18

Первісна людина на території України з’явилась майже 1 млн років тому. Залишки діяльності найдавніших первісних людей на території України були знайдені на одній із гір, над річкою Тисою біля с. Королеве Виноградівського району на Закарпатті. Знахідки в Королевому — найдавніші свідчення про життя та побут первісних людей не тільки в Україні, а й у всій Східній Європі.

Номер слайду 19

15.02.2023 СьогодніДіємо: практичні завдання. Підручник. Сторінка611. За допомогою карти на с. 124 визначте, з якого району світу прийшли люди на територію України.2. Зіставте легенди карт на с. 124 і с. 125 та визначте, які види давніх людей жили на різних стоянках, знайдених в Україні.3. Уважно розгляньте карту, знайдіть і покажіть стоянки первісних людей на території нашої держави.4. За допомогою інтернет-ресурсів створіть фотогалерею «Пам’ятки первісної доби на теренах України». До галереї включіть фото артефактів первісної доби, знайдених на стоянках.

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Номер слайду 22

! Поміркуймо!З якою метою, на вашу думку, на сучасних українських грошах зображають події далекого минулого нашої країни? Уявіть себе дослідниками історичних джерел: складіть запитання, за допомогою яких можна розповісти про браслет з ікла мамонта з Мізинської стоянки. Браслет з ікла мамонта з Мізинської стоянки. Монета номіналом 20 гривень «Палеоліт»

Номер слайду 23

Самооцінювання. Оцініть свої успіхи в опануванні теми «Поява і розселення людини на Землі» — поєднайте кожне з питань для самоконтролю із відповідним смайликом успіху. Усно дайте відповіді на поставлені запитання.

Номер слайду 24

Домашнє завдання 1. Опрацювати - § 22 підручника, виконайте ( на вибір – завдання 2 або 3)2. Уявіть, що вам вдалося побувати на стоянці первісної людини на території України. Що ви там би побачили ?Що вразило найбільше ?3. Дізнайтеся з додаткових джерел, чи існують у наш час на Землі спільноти, які живуть способом життя первісних людей. Висловіть припущення, яку допоміжну історичну дисципліну варто було б долучити до їх вивчення.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Петрюк Юлія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Хвайра Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Озерчук Лілія Костянтинівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Sydoruk Olga
    Дякую.) Цікаво))
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
pptx
Додано
16 лютого 2023
Переглядів
11414
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку