Розробка уроку з англійської мови для учнів 5 класу за темою "Улюблені шкільні предмети". В цій розробці представлено цікаві завдання для використання на уроці. Використання інтерактивних методів представлено в даній розробці.
Путивльська загальноосвітня школа – інтернат І – ІІ ступенів
Конспект уроку на тему:
(з впровадженням інтерактивних методів)
Підготувала та провела:
вчитель англійської мови
Путивльської ЗОШ - інтернату
І-ІІ ступенів
Колтунова Катерина Василівна
Путивль, 2014
Тема: Our school and our favourite subjects
Мета: освітня: розширити загальний кругозір учнів, збагачувати духовний
світ дитини;
практична: розвивати навички усного мовлення з використання
вивченої лексики, мовних зразків та граматичних структур,
залучити учнів до комунікативних форм діяльності на
уроці – робота в парах, групах;
розвивальна: розвивати творчий потенціал учнів до готовності до
участі в іншомовному спілкуванні, підтримувати інтерес до
вивчення англійської мови;
виховна: виховувати культуру спілкування і колективної співпраці, цілеспрямованість, колективізм.
Тип уроку: комбінований.
Методи і прийоми: колективні співи, монологічне та діалогічне мовлення,
робота в парах, рольова гра.
Обладнання: підручник « Англійська мова.5 клас» О.Карп’юк, презентація, звукозаписи англійських дитячих пісень, вербальні опори, граматична
таблиця «Adjectives», картки для парної роботи, девіз уроку.
План уроку:
І. Привітання та оголошення теми уроку.
ІІ. Підготовка до іншомовного спілкування:
ІІІ. Основна частина уроку:
ІV. Підсумок.
Домашнє завдання.
Хід уроку:
І. Greeting and aim.
1. Привітання.
T: Good morning, children! Nice to see you!
Pl: Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, good morning
We are glad to see you!
2. Оголошення теми і мети уроку.
T: Well, children, the topic of our lesson is “Our school and favourite subjects”.
I want you to show your knowledge on the topic and to improve new skills.
I wish you good luck. And now let’s start.
II. Warming – up activities/ Уведення в іншомовну атмосферу.
1. Фонетична зарядка.
T: Children, how are you today?
T: Let’s revise and practice some sounds and words from the previous lessons.
Pl: (пісня “The days of the week rap”)
S…Sun…Sunday.
M…Mon…Monday.
T…Tue…Tuesday.
W…Wednesday.
T…Thur… Thursday.
F…Fri…Friday.
Saturday’s the best of all…
Guess why.
2. Мовленнєва зарядка.
1) Tell the telephone numbers
099 123 67 58
066 987 65 12
050 435 19 82
063 258 96 47
2) Name the year.
2014, 1983, 1999, 1976, 2005, 1990, 2013.
3) Card work.
III. The main part of the lesson/Основна частина уроку.
1. Усне мовлення з опорою на вербальну таблицю.
T: Today we’ll speak about school and your favourite subjects.
First of all let’s revise the names of school subjects. Listen and repeat after me:
2. Закріплення опрацьованих слів:
1. T: And now, children, translate the words into Ukrainian.
T: And now, children, translate the words into English.
3. Guess the riddles.
T: I have prepared some riddles about school subjects. Let’s listen and guess.
1. On this subject we do sums and write numbers. We don’t sing songs or jump.
(Maths)
2. On this subject we draw pictures and paint them. We cut and glue flowers and animals. (Arts)
3.On this subject we play football and volleyball. We can jump, run and do exercises. (Physical Education)
4. On this subject we read different stories and poems, do crosswords and learn poems by heart. (Ukrainian)
5. On this subject we read, write and speak English. We sing songs and play games. (English language)
4. З’єднати частини речень. ( усно)
T: Match the words to make sentences.
5. Монологічне мовлення.
T: And now let’s speak about your favourite subjects.
What is your favourite school subject? Why?
T: Very well, children. You are so clever!
6. Фізкультхвилинка.
T: And now, children, let’s have a rest.
7. Подання граматичного матеріалу. Grammar rule.
T: Today we’ll speak about adjective
Look at the blackboard. (Робота з таблицею).
Давайте згадаємо ступені порівняння.
Cold – colder – the coldest
Interesting – more interesting – the most interesting
But: good – better – the best
Bad – worse – the worst
Little – less – the least
8. Письмо.
T: Open you exercises – books and write down the date of the lesson.
Your task is complete the sentences.
T: Let’s check up your work.
9. Робота за підручником.
T: Your task is fill in with correct forms of the adjectives from the box.
Ex.2, p.30
10. Work in groups.
Ask your group:
III. Conclusion/ Підсумок
T: Well done, children. I believe you had a very good time at the lesson. You have carried a lot of tasks. I like your work. Your marks are….
Your home task will be to write about Wednesday’s, Thursday’s, Friday’s time-table.
That’s all for today. Good bye.