Урок на тему "Запилення. Запліднення", розроблено за структурою І.П.Підласого, що дозволяє отримання конкретного продукту в результаті самостійної предметної діяльності учня.
Тема: Запилення. Запліднення
Мета:
Завдання уроку:
Очікувані результати: учні визначають поняття – запилення та запліднення, називають види запилення, розпізнають на малюнках ознаки комахозапильних і вітрозапильних рослин; описують процес подвійного запилення у квіткових рослин; бережливо ставляться до природи.
Методи навчання: пояснювально-ілюстративний.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мульмедійний проектор, екран, комп’ютер, презентація PowerPoint («Слайди до етапів уроку»), підручник «Біологія» - 6 клас, І.Ю. Костіков, робочий зошит, таблиці “Будова квітки”, “Запилення квіток комахами”, “Вітрозапильні рослини”, “Запліднення квіткових рослин”, картки із зображенням рослин, картки із завданнями.
Хід уроку
І. Підготовчий етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
Слово вчителя
Щоби почати щось нове, треба мати основу, те, що буде фундаментом нового. Вашим фундаментом, основою є знання, одержані на попередніх уроках, те, що ви вчили вдома. Тож з’ясуємо, як ви підготувалися до уроку
Завдання.
Намалювати схематично будову квітки та указати її частини.
Що таке квітка?
Що складає осьову частину квітки?
Як побудована тичинка? Що в ній утворюється?
Що таке маточка? Яка її будова?
Що утворюється в середині маточки?
1.3. Прийом «Естафета» (робота по рядах)
Кожна пара учнів відповідає на одне запитання картки та передає її далі.
Картка 1
Картка 2
Картка 3
Самоперевірення. Перевіряє 1 представник від кожної групи. Відповідь проектується на екран (Презентація № 1)
2.2. Роздаткове завдання на відповідність окремим школярам (на окремих аркушах)
Пронумеруйте термін відповідно з його визначенням:
|
|
А. Внутрішнє коло оцвітини, що складається з пелюсток |
|
|
Б. Видозмінений пагін, що слугує для статевого розмноження покритонасінних рослин |
|
|
В. Розширена частина квітконіжки, на якій містяться оцвітина, тичинки і маточки |
|
|
Г. Частина квітки, утворена одним чи кількома плодолистиками, складається з зав’язі, стовпчика та приймочки |
|
|
Д. Видозмінені листки квітки, які оточують тичинки і маточки |
|
|
Е . Частина квітки, що складається з тичинкової нитки та пиляка |
|
|
Є. Видовжена основа квітки, якою вона прикріплена до стебла |
|
|
Ж. Зовнішнє коло подвійної оцвітини, яке складається з чашолистиків |
Вставте пропущені слова:
Віночок складається з __________. Нижче віночка розміщене __________ з зелених листочків - ________________. Віночок і чашечка утворюють __________________, що захищає головні частини квітки від пошкоджень і приваблює комах – запильників. Головні частини квітки - __________ та ____________. Тичинка складається з ___________ та ____________________. Маточка складається з __________, ___________, ____________.
Віночок складається з пелюсток. Нижче віночка розміщене квітколоже з зелених листочків – чашолистків. Віночок і чашечка утворюють оцвітину, що захищає головні частини квітки від пошкоджень і приваблює комах – запилювачів. Головні частини квітки тичинки та маточки. Тичинки складаються з пиляка та тичинкової нитки. Маточка складається з приймочки, стовпчика та зав’язі.
Після відповіді учнів, відповіді на завдання проектуються на екран. (Презентація № 2,3)
Вчитель перевіряє завдання, виставляє оцінки.
Виставлення оцінок школярам
ІІ. Орієнтація
Перегляд відео. (Презентація № 4)
Як ви вважаєте, що ми будемо вивчати сьогодні на уроці?
Тема уроку: «Запилення. Запліднення» (Презентація № 5)
Етапи визначення мети
Сьогодні на уроці ми розглянемо, як відбувається запилення і запліднення
План вивчення теми:
ІІІ. Презентація
Запилення – це перенесення пилку комахами з однієї квітки на іншу.
Відкрийте підручник малюнок 146. Прочитайте визначення запилення за підручником. Вивчіть.
Одні рослини для запилення використовують власний пилок, другі – пилок рослин того ж виду. Тому виділяють кілька два типи запилення.
Самозапилення – запилення в межах однієї рослини, на маточку потрапляє пилок тієї самої квітки. (Презентація № 7)
Самозапилюються такі рослини, як горох, квасоля, льон, ячмінь, овес тощо. Є самозапильні рослини з квітками, що зовсім не розкриваються (арахіс, копитняк, фіалка, деякі види проса)
Перехресне запилення – це перенесення пилку з однієї квітки на приймочку маточки іншої квітки того самого або іншого екземпляра одного виду або сорту рослин. При такому запиленні зародок збагачується різною спадковою інформацією від обох батьківських форм.
Якщо в рослині є маточкові і тичинкові квіти, то рослину називають однодомною, а якщо маточкові і тичинкові квіти з’являються на різних рослинах, то вони є дводомними. (Презентація № 8)
За способом перенесення пилку перехреснозапильні рослини поділяють на
Робота в групах
Учні об’єднуються у 3 групи, кожна група ознайомлюється самостійно (з допомогою підручника) з особливостями запилення та будовою квітки, що забезпечує запилення.
1-а група вітрозапилення
2-а група комахозапилення
3-а група тваринозапилення
Робота з роздатковим матеріалом
Кожна група отримує зображення рослин (додаток 1), і вибирає тільки ті рослини, які належать відповідному типу запилення (перша група вітрозапильні рослини, друга – комахозапильні, третя – тваринозапильні рослини)
Розповідь вчителя
Самозапилення і перехресне запилення зустрічаються в природі, тому їх відносять до природного запилення.
Запилення, в яке втручається людина, називається штучним. Його застосовують при виведенні нових сортів або для підвищення врожайності. (Презентація № 12)
Рефлексія
Вчитель зачитує твердження, якщо воно правильне учень сидить, якщо ні – встає і виправляє неправильне твердження
Розповідь вчителя
Пилок – порошок, що складається з пилкових зерен. Ззовні вони вкриті твердою оболонкою із різноманітними виростами поверхні, що виконує захисну функцію і допомагає йому закріпитися на приймочці.
Для різних рослин характерний різний квітковий пилок. (Презентація № 13)
Запліднення – це злиття чоловічої та жіночої статевих клітин.
Як це відбувається давайте переглянемо відео.(Презентація № 14)
Отже, подвійне запліднення — статевий процес у покритонасінних рослин, при якому запліднюються як яйцеклітина, так і центральна клітина зародкового мішка.
Давайте з’ясуємо, що утворюється в процесі подвійного запліднення, заповнюючи схему «Результати подвійного запліднення» (Презентація № 15)
Подвійне запліднення відкрив науковець Київського університету Сергій Навашин у 1898 році. (Презентація № 16)
V. Керована практика
Учитель пропонує учням скласти за допомогою підручника опорну схему
VI. Незалежна практика
6.1. Вирішіть біологічні завдання:
Шановні учні, для того, щоб перевірити свої знання cпробуйте розв’язати біологічні задачі.
(необхідно було завести джмелів, які запилюють конюштну)
2. Народна мудрість говорить: «Немає саду без пасіки, а плодів – без бджіл. Який її біологічний сенс?
6.2. Прийом «Все в моїх руках»
VIII. Домашня практика
Завдання №1Вивчити § 36, відповісти на запитання для контролю на ст. 164.
Завдання №2 підготувати по 3 тестові завдання групи А (тестові завдання з однією правильною відповіддю)
Завдання №3підготувати цікаву інформацію про рослину Пуйя Раймонда, яка має досить гарне і велике суцвіття
Додаток 1