Розробка уроку для учнів 6-го класу

Про матеріал
Метою даної розробки є систематизувати вивчений матеріал з теми “Travelling”, розвиток навичок діалогічного мовлення; сформувати уявлення учнів про сучасне англійське місто; розвивати навички групової роботи та культури спілкування з теми “Travelling”.
Перегляд файлу

План-конспект уроку з теми «Travelling» з використанням

рольової гри у 6-му класі

 

Тема: Travelling

Цілі:

1. Практична: систематизувати вивчений матеріал з теми “Travelling”, розвиток навичок діалогічного мовлення.

2. Освітня: сформувати уявлення учнів про сучасне англійське місто.

3. Розвиваюча: розвивати навички групової роботи та культури спілкування з теми “Travelling”. 

4.  Виховна: виховання почуття ввічливості під час спілкування.

Форми проведення: бесіда, уявна подорож, рольова гра.

Обладнання та наочність: магнітофон,  роздатковий матеріал – картки, карта Англії та Лондона.

Хід уроку:

  1. Організаційна частина.

Good morning, children. I am very glad to see you. Let’s begin our English lesson. How are you? Who is on duty today? What is the weather like today?

Today we are going to have an unusual lesson. It will be a trip to Great Britain. We’ll speak about travelling abroad, seeing interesting places and ways of asking information.

  1. Мовленнєва зарядка.

Before traveling let’s repeat what you will need in your trip. Let’s play the game “Snowball”. I will begin and you will continue my thought adding your words. So, for travelling I need a passport. Учні доповнюють речення: I need a passport and a visa…

  1. Колективна робота.

Робота з усім класом: Well, children. Do you like to travel? Why do a lot of people like traveling? What ways of traveling do you know? By the way, what way of traveling should we choose for our trip and why?


Запитання до окремих учнів:

Sasha, Have you ever travelled? Natasha, have you ever travelled by train? What countries have you been to?

4.  Аудіювання.

Listen to the dialogue. Mike is at the airport near the booking office. He wants to buy tickets. Mike is speaking to the saleswoman:

- Hello. What can I do for you? 

- I want to travel to London for summer holidays, and I just want to get to know prices.               

 - Just a minute. What exactly do you want to know? 

 - Well, first of all, how much does a flight cost? 

 - Our cheapest flight is with Alitalia, stopping over in Paris. That's 506 pounds.

 - Is is return? 

 - Yes, that's return. It's a good price, isn't it? 

 - Very good. What about the other airlines? 

 - With the other airlines, it depends on the time of year. When do you want to travel?

 - I want to fly out at the end of June and come back about the middle of September.               

 - That's quite an expensive time of year, but if you wait a moment, I'll give you some other prices, just to give you an idea.

 - Thanks.

Answer the question:

         - Where does Mike want to fly?

         - What airline does the saleswoman suggest Mike?

         - How much is the ticket?

         - When does Mike want to fly to London?

  1. Рольова гра «At the railway station». So, we are in London at the railway station  already.  Now  we  will  organize  a  role  play. You will have some minutes to


think over your characters and words. And then you will act out the situation.

Учням роздаються картки з ролями та завданнями.

Дійові особи: подорожній на залізничній станції; касир; двоє друзів, які поспішають на станцію; два чужоземця; прохожий.

Картки:

  1.   You are the traveller at the railway station. Ask the clerk at the booking-office for tickets. You need two tickets to Manchester, one single and one return.
  2.   You are the clerk at the booking-office. Give the traveller two tickets and his change.
  3.   You are Mr. A, who is in a hurry with the friend to the station. You feel pity you have missed the train. Ask you friend (Miss B) about the time. You are afraid you'll miss the train again.
  4.   You are Miss В, who is in a hurry with the friend to the station. You don't feel afraid of missing the train. They run every 3 minutes. Your train leaves at 11. It is 5 min to 10. You will be at the station in 10 minutes.
  5.   You are a passer-by. A stranger asks you about the bus to the Opera House. Any bus will take him from here to the Opera House. Tell him the way to the bus-stop.
  6.   You are a stranger in the city. You travel for pleasure. Ask the passer-by if there is a bus to the Opera House. Ask him where the nearest bus-stop is. Ask a person (a stranger) in the street if there is a post-office near by. Thank him.
  7.   You are a stranger in the city.  You are on business here. You can't tell the way to the post-office.

Аналіз проведеної рольової гри, обговорення помилок.

6.  Підведення підсумків.

Our lesson is almost finished. Did you like it? What things did you find difficult and what problems did you face?

Thank you for your work and attention. Good-bye!

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
6 червня 2021
Переглядів
586
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку